Pasaulyje

2019.04.11 19:29

„Wikileaks“ įkūrėjo Assange`o sulaikymas: svarbiausi faktai

LRT TV naujienų tarnyba, ELTA, BNS, LRT.lt2019.04.11 19:29

Jungtinėje Karalystėje suimtas „Wikileaks“ įkūrėjas Julianas Assange`as, kuris pastaruosius 7 metus slėpėsi Ekvadoro ambasadoje Londone. Ekvadoro prezidentas pranešė atšaukiantis J. Assange`o imunitetą ir leido Londono policijai išvesti jį iš ambasados.

Jungtinės Karalystės premjerės Theresos May teigimu, J. Assange`o suėmimas rodo, kad niekas nėra viršesnis už įstatymus. Teismas nuteisė J. Assange`ą dėl lygtinio paleidimo sąlygų pažeidimo. 

Vienas ieškomiausių asmenų pasaulyje

J. Assange`as – vienas ieškomiausių asmenų pasaulyje, tai gana ironiška, nes buvo tiksliai žinoma, kur jis yra. Nors visi žinojo, kad „Wikileaks“ įkūrėjas yra Ekvadoro ambasadoje Londone, jam buvo suteiktas prieglobstis. Ketvirtadienį iš J. Assange`o atimta Ekvarodo pilietybė. 

„Ekvadoras yra dosni ir atvira šalis, mūsų vyriausybė gerbia tarptautinės teisės principus ir prieblobsčio instituciją. Pagal tarptautinę teisę suteikti arba atimti prieglobstį yra Ekvadoro suvereni teisė.

Šiandien pranešu, kad baisus, agresyvus pono J. Assange`o elgesys, grasinantys pareiškimai prieš Ekvadorą ir tarptautinių sutarčių pažeidimai lėmė tai, kad prieglobstis ponui J. Assange`ui nebesuteikiamas“, – sakė Leninas Moreno, Ekvadoro prezidentas.

Žinios. Ambasadorius Remigijaus Motuzas atšaukiamas konsultacijoms į Lietuvą

Byla perduota Sautvorko karališkajam teismui

„WikiLeaks“ įkūrėjo Juliano Assange`o, kuriam gresia ekstradicija į JAV ir laisvės atėmimo bausmė Didžiojoje Britanijoje, byla toliau bus nagrinėjama Londono Sautvorko karališkajame teisme.

Tokį sprendimą ketvirtadienį priėmė Vestminsterio magistrato teismo teisėjas Michaelas Snow.

Jis pripažino „WikiLeaks“ įkūrėją kaltu dėl neatvykimo į teismą 2012 metais. Vestminsterio magistrato teismo teisėjo nuomone, neatvykdamas į posėdį, J. Assange`as pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas. Jo byla perduota Sautvorko karališkajam teismui, kuris ir paskelbs nuosprendį. Didžiausia bausmė, gresianti J. Assang`ui, – vieneri metai kalėjimo.

Išgarsėjo per „Wikileaks“

J. Assange`as ir „Wikileaks“ išgarsėjo 2007-aisias, kai paviešino Gvantanamo įlankoje esančio amerikiečių kalėjimo sargybinių vadovėlį. 2010-aisiais kartu su „NYT“, „The Guardian“, „Der Spiegel“, „LE Monde“ ir kitais garsiais leidiniais atskleidė įslaptintus diplomatinius tinklus.

Jis paviešino įslaptintos informacijos apie Kinijos, Jungtinės Karalystės, Europos Sąjungos, įvairių Afrikos šalių vyriausybes. Tačiau pagrindiniu „Wikilieaks“ taikiniu tapdavo Jungtinės Valstijos.

Paskutinį kartą 2016-aisias, kai buvo paviešinti Hillary Clinton kampanijos vadovo Johno Podestos elektroniniai laiškai. 

„Wikileaks“ įkūrėjas iki šiol turi daug gerbėjų visame pasaulyje. Prie Ekvadoro ambsados žmonės protestavo aiškindami, kad taip yra varžoma žodžio laisvė ir žmogaus teisės. 

„Parodėme, kad niekas nėra virš įstatymo. Jis nėra didvyris. Nuo tiesos slėpėsi metų metus, todėl teisinga, kad dėl jo ateities nuspręs Britanijos teisingumo sistema.

Tai, kas šiandien nutiko, yra kelerių metų sėkmingo Užsienio reikalų ministerijos darbo rezultatas. Ypač norėčiau padėkoti mūsų ambasadoriui Ekvadore, kuris įtikino prezidentą Moreno, kad po 7 metų ši padėtis būtų išspręsta“, – teigia JK užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas.

Gresia ekstradicija į JAV

Pats svarbiausias klausimas, ar Jungtinė Karalsytė išduos J. Assange`ą Jungtinėms Valstijoms, dėl to yra viena sąlyga.

„Mūsų pozicija visada tokiomis sąlygomis yra ta pati ir bus taikoma J. Assange`ui – jis nebus išduotas, jeigu jam grės mirties bausmė“, – teigia JK užsienio ministras Alanas Duncanas.

Tiesa, ir pats J. Assange`as nežada sudėti rankų. Jis „skųs ir priešinsis“ JAV prašymui jį išduoti, ketvirtadienį pareiškė vyro advokatė Jennifer Robinson.

Teisininkė taip pat citavo J. Assange`o savo šalininkams perduotą žinutę, esą jo seniai kartoti perspėjimai apie ekstradiciją į JAV pasitvirtino.

„Jis sakė: „Juk sakiau“, – savo klientą citavo J. Robinson prie Londone įsikūrusio Vestminsterio magistratų teismo.

J. Assange`as 2012-aisias pasislėpė Ekvadoro ambasadoje, kad nebūtų išduotas Švedijai už seksualinius nusikaltimus.

2017-aisias tyrimas buvo nutrauktas, tačiau ketvirtadienį jį išžaginimu kaltinusi švedė prašo šalies prokurorų atnaujinti tyrimą.

„Wikileaksׅ“ iš viso yra nutekinusi ir paviešinusi apie 10 milijonų įslaptintų dokumentų.  

Plačiau – reportaže.

Žinios. Ambasadorius Remigijaus Motuzas atšaukiamas konsultacijoms į Lietuvą

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.