Naujienų srautas

Pasaulyje

2019.04.11 12:39

Snowdenas pavadino Assange`o sulaikymą „juodu momentu žiniasklaidos laisvei“

LRT.lt, BNS, ELTA 2019.04.11 12:39

Ketvirtadienį Londono policija suėmė „Wikileaks“ įkūrėją Julianą Assange`ą, kuris Ekvadoro ambasadoje Jungtinės Karalystės sostinėje praleido septynerius metus. Australo ekstradicijos siekia JAV, jam pateikusios kaltinimus dėl sąmokslo įsilaužti į kompiuterį ir paviešinti slaptus dokumentus.

Kelioms valandoms praėjus po sulaikymo Londono policija vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėją nugabeno į Vestminsterio magistrato teismą.

Skotland Jardas informavo, kadJ. Assange`as sulaikytas dėl paleidimo už užstatą sąlygų pažeidimo Jungtinėje Karalystėje ir gavus gavus ekstradicijos prašymą iš Jungtinių Valstijų. Šioje šalyje 47 metų australui pareikšti kaltinimai dėl sąmokslo įsilaužti į kompiuterį.

„The Guardian“ cituoja JAV teisingumo departamentą, kad J. Assange`as 2010 metais susimokė su Chelsea Manning, kad įsilaužtų į Pentagono kompiuterių tinklą ir gautų slaptus dokumentus, kurie vėliau buvo paviešinti „Wikileaks“.

Jei J. Assange`as bus pripažintas kaltu, jam gresia 5 metai kalėjimo.

Atimta ir pilietybė

Ekvadoro prezidentas Leninas Moreno pareiškė, kad politinį prieglobstį „Wikileaks“ įkūrėjui atšaukė dėl to, kad jis neva ne sykį pažeidė tarptautines konvencijas. Jis taip pat pareiškė, kad suimtasis australas nebus perduotas jokiai kitai šaliai, kur jam gali grėsti „kankinimai arba mirties bausmė“.

„Paprašiau Didžiosios Britanijos garantijų, kad ponas Assange`as nebūtų perduotas jokiai šaliai, kur galėtų patirti kankinimus arba jam grėstų mirties bausmė“, – sakė L. Moreno socialiniame tinkle išplatintame vaizdo įraše, pridūręs, kad Didžiosios Britanijos vyriausybė raštu patvirtino, kad laikysis šio reikalavimo.

Ekvadoro diplomatijos vadovas Jose Valencia taip pat informavo, kad iš J. Assange`o atimta šalies pilietybė. Pasak ministro, 2017 metais J. Assange'ui suteikta Ekvadoro pilietybė iš jo buvo atimta trečiadienį „dėl įvairių neatitikimų jo dokumentuose“.

„The Guardian“ išplatintame vaizdo įraše matyti, kaip besipriešinantis J. Assange`as yra išvedamas iš Ekvadoro ambasados.

Rusijos pasipiktinimas

J. Assange`o areštą griežtai pasmerkė Rusija, jį pavadinusi prieš demokratines laisves nukreiptu žingsniu. 

„Demokratijos“ ranka spaudžia laisvės gerklę“, – parašė Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova socialiniame tinkle „Facebook“. 

„WikiLeaks“ savo ruožtu apkaltino Ekvadorą „neteisėtai“ atšaukus tinklalapio įkūrėjui suteiktą prieglobstį ir nurodė, kad ambasada pakvietė Jungtinės Karalystės policijos pareigūnus į savo pastatą, kad aktyvistas būtų areštuotas.

„Ekvadoras neteisėtai nutraukė Assange'o politinį prieglobstį, pažeisdamas tarptautinius įstatymus“, – sakoma „Wikileaks“ tviterio paskyroje paskelbtoje žinutėje. Tinklalapis pridūrė, kad ambasadorius „pakvietė Britanijos policiją į ambasadą, ir jis (J. Assange'as) tučtuojau buvo suimtas“.

Vėliau tviterio paskyroje „Wikileaks“ dar pridūrė, kad suimtojo australo orumą siekia paminti įtakingi veikėjai ir organizacijos:

„Jis (J. Assange'as) pelnė dešimtis žurnalistikos apdovanojimų. Nuo 2010-ųjų jis kasmet nominuojamas Nobelio taikos premijai. Tuo metu įtakingos jėgos, tarp jų CŽV, uoliai stengiasi jį dehumanizuoti, delegitimizuoti ir įkalinti“, – rašoma „WikiLeaks“ pareiškime, paskelbtame socialiniame tinkle „Twitter“.

Kritikos negailėjo ir buvęs JAV nacionalinio saugumo agentūros darbuotojas Edwardas Snowdenas, kuris 2013 metais perdavė žurnalistams slaptą informaciją apie elektroninio sekimo programas. Nuo tų pačių metų jis gyvena Rusijoje. Jis J. Assange'o sulaikymą pavadino „juodu momentu žiniasklaidos laisvei“.

„Tas vaizdas, kai Ekvadoro ambasadorius kviečia Didžiosios Britanijos slaptąją policiją, kad išvarytų iš pastato leidėją ir – patinka jums tai ar ne – žurnalistikos premijų laureatą, bus įrašytas į istorijos knygas. J. Assange`o kritikai gali džiaugtis, bet tai – juodas momentas žiniasklaidos laisvei“, – parašė ketvirtadienį tviteryje E. Snowdenas.

Savo įpėdinio sprendimą smarkiai sukritikavo buvęs Ekvadoro prezidentas Rafaelis Correa.

„Leninas Moreno, didžiausias išdavikas Ekvadoro ir visos Lotynų Amerikos istorijoje, leido Britanijos policijai užeiti į mūsų ambasadą Londone areštuoti J. Assange'o“ – parašė R. Correa socialiniame tinkle „Twitter“.  – L. Moreno yra parsidavėlis. Tačiau tai, ką jis dabar padarė, yra nusikaltimas, kurio žmonija niekada nepamirš“.

J. Assange`as prieglobstį Ekvadoro ambasadoje Londone gavo 2012 metais, kai R. Correa buvo Ekvadoro prezidentas. „Wikileaks“ įkūrėjas Ekvadoro pagalbos pasiprašė, Jungtinės Karalystės teismui nutarus, kad jis turi būti išduotas Švedijai, kur buvo ieškomas dėl seksualinės prievartos.

Sieks atnaujinti bylą

Byla 2017 metais buvo nutraukta, tačiau netrukus po „Wikileaks“ įkūrėjo suėmimo, švedės, kuri 2010-aisiais apkaltino J. Assange'ą išžaginimu, advokatė pareiškė, jog ji ir jos klientė kreipsis į Švedijos prokurorus, kad byla būtų atnaujinta.

„Padarysime viską, ką galėsime, kad prokurorai atnaujintų tyrimą Švedijoje, o Assange'as būtų išduotas Švedijai ir teisiamas dėl išžaginimo. Kol nesuėjo senaties terminas, mano klientė viliasi žalos atlyginimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė advokatė Elisabeth Massi Fritz.

Švedijos valstybinės prokuratūros direktorė Marianne Ny 2017 metų gegužę nusprendė nutraukti pirminį tyrimą dėl įtariamo išžaginimo. Pasak jos, toliau tęsti tyrimą buvo neįmanoma, nes prieglobstį Ekvadoro ambasadoje gavęs J. Assange`as buvo nepasiekiamas.

M. Ny pridūrė, kad jeigu J. Assange`o padėtis pasikeistų, prokurorai galėtų nuspręsti atnaujinti tyrimą.

Švedijos prokuratūros atstovas ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad prokuratūra seka žinias apie J. Assange'o suėmimą.

„Mes stebime šį reikalą“, – sakė jis.

Nebuvo netikėta

J. Assange'o suėmimas nebuvo visiškai netikėtas. Praeitą savaitę „WikiLeaks“ per „Twitter“ pacitavo neįvardytų šaltinių informaciją, kad J. Assange'as po „kelių valandų ar dienų“ gali būti išvarytas iš ambasados, bet Ekvadoro užsienio reikalų ministerija tvirtino neketinanti komentuoti „gandų, teorijų ar spėjimų“.

„Aukšto rango šaltinis iš Ekvadoro valstybės departamento „WikiLeaks“ pranešė, kad Julianas Assange'as bus išvarytas artimiausiomis valandomis arba dienomis prisidengus „INA Papers“ skandalo pretekstu, ir kad jau sutarta su Jungtine Karalyste dėl jo arešto“, – sakoma penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje „WikiLeaks“ žinutėje.

Dokumentų „INA Papers“ paketas buvo paviešintas vasarį. Kaip tvirtinama, jame yra informacijos apie Ekvadoro prezidento L. Moreno brolio įkurtos ofšorinės kompanijos „INA Investment“ operacijas. Skelbiama, kad dėl šio nutekinimo Ekvadoro Kongrese buvo surengtas tyrimas, o prezidentui gali grėsti apkalta.

Dar 2018-ųjų spalį J. Assange'as pareiškė, jog Kitas mėgina išprašyti jį iš ambasados Londone, ir kad L. Moreno jau priėmė atitinkamą sprendimą, bet dar nenurodė jo vykdyti.

Negana to, „WikiLeaks“ įkūrėjas yra iškėlęs bylą Ekvadoro vyriausybei už jo „pagrindinių teisių“ pažeidimą šalies ambasadoje Londone.

Kitas vėliau patvirtino, kad nuo 2018-ųjų kovo mėnesio neleido J. Assange'ui naudotis internetu ir kaltina jį pažeidus „rašytinį įsipareigojimą“ nesikišti į Ekvadoro užsienio politiką.

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi