Pasaulyje

2019.04.16 19:00

Iš Abiejų Tautų Respublikos kilęs amerikiečių didvyris galėjo būti moterimi, nustatė mokslininkai

LRT.lt2019.04.16 19:00

Iš Abiejų Tautų Respublikos (ATR) kilęs didikas Kazimieras Pulaskis galėjo būti translytis, arba moteris, rodo mokslininkų atlikti jo palaikų tyrimai, praneša BBC. K. Pulaskis yra JAV revoliucijos kovų didvyris,  o XVIII a. pabaigoje vadovavo Baro konfederacijai, kur ATR kilmingieji kovojo prieš didėjančią Rusijos įtaką šalyje.

K. Pulaskis prie būsimo pirmojo JAV prezidento George`o Washingtono armijos prisijungė 1777 metais ir netrukus pasižymėjo nepriklausomybės nuo Britanijos kare, todėl yra laikomas JAV didvyriu ir vienu iš kavalerijos pajėgų pradininkų.

Jau prieš porą dešimtmečių mokslininkai nustatė, kad K. Pulaskio skeletas turėjo moteriškų savybių. Tuomet tyrėjai dar negalėjo patvirtinti, jog tai tikrai buvo šio generolo skeletas, skelbia BBC.

Vėliau atlikti DNR tyrimai patvirtino, kad moteriškų savybių turėjęs skeletas tikrai buvo K. Pulaskio.

Tremtinys

K. Pulaskis gimė 1745 m. Varšuvoje ir jau nuo ankstyvo amžiaus domėjosi politika. 1768 m. jis tapo Baro konfederacijos karinių pajėgų vadu ir kovojo prieš stiprėjančią Rusijos įtaką ATR gyvenime. Konfederacijai pralaimint kovą, jis paliko šalį išvykdamas į Paryžių.

Čia jis sutiko amerikietį revoliucionierių Benjaminą Frankliną, kuris įkalbėjo K. Pulaskį palaikyti prieš Amerikos kolonijas, kurios tuo metu kovojo prieš Angliją.

Manoma, jog 1777 m. vykusio Brandivaino mūšio metu K. Pulaskis išgelbėjo George`o Washingtono gyvybę. Pasak BBC, generolas surado pabėgimo maršrutą, kuriuo iš kovos pasitraukė G. Washingtonas ir jo kariai.

K. Pulaskis mirė 1779 m. būdamas 34-erių. Jis buvo mirtinai sužeistas per Savanos miesto apgultį.

K. Pulaskio kaulai buvo laikomi metalinėje dėžėje po paminklu, stovinčiu Savanoje, Džordžijos valstijoje. Prieš porą dešimtmečių laikinai patraukus paminklą, tyrėjai gavo galimybę ištirti K. Pulaskio skeletą.

Tuometinis Arizonos universiteto teismo antropologas Charles Merbs pasakojo, kad generolo kaulus jis tyrinėjo kartu su Džordžijos universiteto teismo ekspertizės eksperte Karen Burns, rašo BBC.

„Prieš einant apžiūrėti kaulų, K. Burns mane įspėjo: eik vidun, tik neišbėk šaukdamas, – pasakojo Ch. Merbs. – Ji man patarė atidžiai apžiūrėti kaulus, o tada pasiūlė apie tai pasikalbėti. Įėjau vidun ir iškart supratau, ką ji turėjo omenyje. Skeletas neabejotinai yra moteriškas.“

Įrodymai

Tyrėjams teko įrodyti, kad šie palaikai nėra sukeisti ir yra tikrai K. Pulaskio. Pirmiausia specialistai ištyrė skeleto sužeidimus, kurie atitiko jojant žirgu mūšio metu atsiradusias žaizdas.

Kitas žingsnis buvo tirti skeleto DNR. Kadangi DNR, kurį turėjo tirti mokslininkai, yra perduodamas moteriška giminystės linija, Ch. Merbs ir K. Burns atsekė, kur palaidota K. Pulaskio sesers anūkė. Ištyrus šiuos palaikus buvo patikrinta, ar jų DNR sutampa su K. Pulaskio palaikų genetiniu kodu, skelbia BBC.

Kai vyko šie tyrimai, metodai dar nebuvo tokie pažangūs kaip šiandien, todėl mokslininkams nepavyko gauti patikimų rezultatų. Kaulai buvo perlaidoti šalia paminklo, o mokslininkų atradimai buvo laikomi „nuomone“.

Kurį laiką istorija buvo primiršta, kol neseniai kiti trys tyrėjai nutarė iš naujo patikrinti šią versiją ir pažiūrėti, ar šiuolaikinės technologijos padės gauti geresnius rezultatus.

Dar sykį patikrinus kaulus, skeletų DNR sutapo ir buvo identiški su K. Pulaskio sesers palikuonės DNR, praneša BBC. Taigi, tyrėjai pagrindė versiją, jog K. Pulaskis buvo arba moteris, arba tarplytis.

Jungtinių Tautų duomenimis, apie 1,7 proc. pasaulio populiacijos gimsta turėdami tarplytiškumo požymių – turi tiek vyriškos, tiek moteriškos lyčių bruožų.

Anot Ch. Merbs, mažai tikėtina, kad kaip vyras XVIII a. augintas K. Pulaskis kada nors galvojo, jog yra moteris arba tarplytis. Jis tiesiog manė, kad „kažkas yra negerai“, teigia BBC. „Tais laikais žmonės dar nežinojo apie tai“, – pridūrė Ch. Merbs.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt