Nuomonės

2019.03.18 16:20

Jurga Tvaskienė. Kas vedė į pergalę Vilniaus merą

LRT.lt2019.03.18 16:20

Tauta sako, kad ir arklys arklio veltui nekaso. Bet patarlė turi išimčių – pirmiausia, kai kalbama apie paramą kandidatams rinkimuose. Nes teikiant paramą pirmu smuiku groja idėjos, kilnūs tikslai, vizijos – negi abejojate?

Imkime kad ir naujausius rinkimus didžiausioje – Vilniaus – savivaldybėje. Merų rinkimus, kurie antrajame ture peraugo į kovas be taisyklių, lydimas pasitapšnojimų, kaltinimų korupcija ir kreipimųsi į prokurorus.

Kova dėl sparčiausiai augančio miesto, šiems metams suplanavusio 616,7 mln. eurų biudžetą. Tiesa, trečdalį šios sumos gožia apytikriai 202,8 mln. eurų skola.

Vilniaus mero rinkimų antrojo turo statymai: 84,9 tūkst. eurų laimėtojo Remigijaus Šimašiaus kišenėje prieš 30,2 tūkst. eurų, surinktų pralaimėjusio Artūro Zuoko. Tiesa, R. Šimašius, prieš rinkimus kalbėdamas apie oponentą, sakė, kad dėl to, ar pas konkurentą nėra paslėptų išlaidų, negarantuoja.

Pats R. Šimašius rinkimams deklaruoja įdėjęs du tūkstančius. A. Zuokas – 4,7 tūkst. eurų. Dar 9,5 tūkst. šitam kandidatui skyrė jo vedama Lietuvos laisvės sąjunga. R. Šimašiui partinių pinigų nebuvo kas duoda, nes Liberalų sąjūdį prieš rinkimus jis paliko. Teko kliautis parama tų, kurie, reikia manyti, palaiko jau vieną kadenciją sostinę tvarkiusio politiko idėjas.

Bet pradėkime nuo A. Zuoko. To, kuris iki pralaimėjimo (rezultatas – 60,38 proc. ir 38,5 proc. ne A. Zuoko naudai) savo oponentą kaltino neturint vizijos, o pralaimėjęs prikišo vilniečiams, kad su R. Šimašiumi jie „pasirenka laukimo, tyvuliavimo būseną“.

Pats jis vizijų – ir jų įgyvendinimo planų – tikino turėjęs. Kai kas tuo patikėjo. Pirmiausia, reikia manyti, jo rinkimų kampanijos rėmėjai: ir ne tik tie, kur šelpė keliomis dešimtimis, bet įtakingesni, į kandidato sąskaitą pasiuntę tūkstančius.

Taigi, didžiausia suma – 4 tūkst. eurų – A. Zuoką parėmė Gintautas Rudis. Koncerno SBA ir daugelio kitų įmonių vadovaujančių organų narys. Kadaise šis koncernas kartu su kitais investavo (ar žadėjo investuoti) į tuo metu mero pareigas ėjusio A. Zuoko idėjos pagrindu kurtą „Air Lituanica“. „Biznis“ žlugo, bet tikėjimas A. Zuoko idėjomis, akivaizdu, liko.

Toliau. Tūkstantis eurų iš Olego Martyniuko. Čia viskas paprasta – „Modus Group“, idėjos energetikoje, investicijos į tą pačią nesėkmingą „Air Lituanica“, dabar rūpestis dėl „CityBee“ paslaugos.

Tūkstantis iš kelininkų įmonės „Fegda“ vadovo Arvydo Gribulio. Dar tūkstantis – iš šios įmonės akcininko Rimvydo Šėrio. Ir dar tūkstantis iš kelininkų – šįkart „Panevėžio kelių“ akcininko Remigijaus Juodviršio. Būtų Vilniaus keliai it stiklas, ne taip, kaip dabar – lopas ant lopo.

Ir tai iš didžiųjų sumų – viskas. Tiesa, dar yra toks ūkininkas, tauriųjų elnių augintojas Sigitas Petraitis, kuris A. Zuokui norėjo duoti du tūkstančius. Bet kandidatas iki rinkimų neapsisprendė – imti tą sumą ar atsisakyti. Bent taip nurodyta jo deklaracijose.

Kitoje svarstyklių pusėje – R. Šimašiaus surinktos didžiosios aukos. Ir pirmiausia – toks gražus apvalus tūkstantukas iš Antano Guogos, pervestas jau po pirmojo savivaldybių rinkimų turo. To paties A. Guogos, kuris viešai gyrėsi, kad per penkias dienas, kai vadovavo Liberalų sąjūdžiui, padarė daugiau nei R. Šimašius tame poste per dvejus metus. O paskui reikalavo, kad R. Šimašius atsiprašytų vilniečių dėl skandalo, kilusio pasirodžius informacijai, jog vienas krepšinio klubas, kurio akcijas valdė ir A. Guoga, ir R. Šimašiaus vadovaujama savivaldybė, ir dar kiti, didžiausios korupcijos bylos skandalo įkarštyje esą pasirašė paramos sutartį su „MG Baltic“. Tai dabar tas tūkstantis – lyg atsiprašymas? O gal aukotojas – ne tas pats A. Guoga? Nors tūkstantinis statymas šioje situacijoje būtų jo stilius.

Dar viena įdomi suma – 6 tūkst. eurų – iš Antano Vainausko, gauta dar praėjusių metų pabaigoje. Viešai žinomas A. Vainauskas – advokatas, bendrovės „Lords LB Asset Management“ valdybos narys ir akcininkas. O „Lords LB Asset Management“ – tai ta bendrovė, kuri jau kelerius metus siekė leidimo Konstitucijos prospekte statyti JAV architektų „Studio Libeskind“ suprojektuotą pastatą „k18B“, be kita ko, aukštesnį, nei ten galima, ir aiškino, kad išskirtinis projektas vertas išskirtinių sąlygų. Leidimas Vilniaus savivaldybėje buvo išduotas prieš kelias dienas – kovo 13-ąją, pačioje rinkimų sumaištyje.

Ai, dar tūkstantis iš Antano Dagelio, architektūrų biuro „Cloud Architektai“ vadovo. Šis biuras rengia „Lords LB Asset Management“ biurų pastato Lvovo gatvėje projektą ir dėl jo ginčijasi su Vilniaus regionine architektūros taryba.

7,9 tūkst. – iš Mindaugo Žilionio. „Google“ teikia informaciją apie Vilniaus savivaldybės sutartį su M. Žilionio advokatų kontora, Vilniaus savivaldybės puslapyje tokios informacijos nėra. Dar tūkstantis – greičiausiai iš garsaus advokato (jei pavardės nėra sutapimas) Gintauto Bartkaus.  

7 tūkstančiai – iš Benedikto Gylio, vadinamo internetinio verslo milijonieriumi. 6 tūkst. – iš investicinės kompanijos „Auga Group“ valdybos pirmininko Kęstučio Juščiaus.

5 tūkst. – iš koncerno SBA viceprezidentės Jolantos Grašienės. Šio koncerno įmonės turi daug statybų projektų Vilniuje idėjų.

4 tūkst. – iš buvusio „Danske Bank“ generalinio direktoriaus Gintauto Galvanausko. Jis dabar vadovauja bendrovės „Kenova Asset Management“, plėtojančios naują biurų ir butų kompleksą Naujamiestyje, valdybai.

Du tūkstančiai – iš koncerno „VP grupė“ akcininko Igno Staškevičiaus. Jo kontroliuojama bendrovė sostinėje irgi turi nekilnojamojo turto plėtros idėjų. Dar tūkstantis – iš investicijų bendrovės „Invalda“ prezidento Dariaus Šulnio.

3 tūkst. paskyrė popieriaus fabriko „Grigeo Grigiškės“ vadovas Gintautas Pangonis. 2,4 tūkst. įkrito iš Tauro Pėstininko, bendrovės „Lexnet“, kuri vienintelė Lietuvoje elektroninėje sistemoje kaupia visą norminę teisinę informaciją, vadovo. Ir galbūt – tai idėjų Vilniui kryptis?

P.S. Vilniaus mero R. Šimašiaus patarėjas Aleksandras Zubriakovas informavo, kad Vilniaus miesto savivaldybė neturi sutarčių su advokatu M. Žilioniu.

Jurga Tvaskienė yra LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt