Nuomonės

2021.06.30 10:16

Ramūnas Terleckas. Ar tinka ir patinka, kad mus seka?

Ramūnas Terleckas, „Verslo žinių“ apžvalgininkas2021.06.30 10:16

Lietuvą užplūdus afrikietiškiems karščiams vis dažniau į galvą ateidavo mintis apie Albero Kamiu romaną „Svetimas“. Turbūt todėl, kad mūsų gyvenimas pilnas atsitiktinumų ir nelogiškų įvykių sekos, kuri kartais priklauso tiesiog nuo temperatūros.


Tereikia pasižiūrėti, kaip keičiasi vairuotojų elgesys, kai už lango termometrų stulpelis perkopia trisdešimt laipsnių.

Niekaip kitaip negaliu paaiškinti, kodėl vieni žmonės perėją Vilniuje nudažo vaivorykštės spalvomis, o kiti ją po dienos apipila degutu? Kodėl požeminėj sostinės perėjoj viena vėliava vis keičia kitą? Kodėl vienas miesto meras draudžia šeimų maršus, o kitas nenori matyti gėjų eitynių?

Galbūt kažkam atrodo, kad vyksta kova dėl pamatinių visuomenės vertybių, o aš manau, kad visa tai dėl karščio, nes tuomet galvose degutas sparčiau lydosi.

Septyniolikos Europos Sąjungos (ES) valstybių lyderiai pasirašė laišką, kuriuo reiškiamas palaikymas LGBTQ asmenų teisių gynimui, taip sureaguota į Vengrijoje priimtą įstatymą, kuriuo draudžiama informaciją apie LGBTQ asmenis skelbti nepilnamečiams.

Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos parašo po šiuo laišku nėra. Vieni smerkia prezidentą, kiti juo didžiuojasi. Banali aksioma – valstybė yra piliečių susitarimas. Norėčiau tikėti, kad anksčiau ar vėliau susitarsime ir suvoksime, kad pasaulis yra daug margesnis nei mums atrodo ir jokiais draudimais to nepakeisi. Bet dar ilgai marširuosime ir lipsime ant bačkų tuščiai parėkauti.

Karštis kaitina ir valdininkų galvas, kuriose gimsta vis keistesnių sumanymų.

Antai „Verslo žinios“ pranešė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija, aiškindamasi, ar įmonės vardu registruoti automobiliai nenaudojami privačiais tikslais, žada imtis netradicinių metodų – pasinaudoti šalies keliuose įrengtomis numerių nuskaitymo ir pažeidimų kontrolės sistemomis. Taip tikimasi identifikuoti įmonių automobilius, kuriais važinėjama ne darbo reikalais ir už tai nemokami nustatyti mokesčiai.

Gal kam tokia idėja ir atrodo teisinga bei pažangi, tik nesu tikras, ar kas atliko sąnaudų ir naudos analizę. Kiek reikės pastangų įdėti, kad sugaudytum „potencialius“ nusikaltėlius? Labiau primena veiklos imitaciją, dėl kurios kentės tik įmonių buhalteriai, nes jiems padaugės darbo, atsakinėjant į beprasmius užklausimus ir pildant komandiruočių dokumentus. Na, dar keli kamerų pardavėjai ir programuotojai keliolika milijonų užsidirbs.

Galima būtų pagūžčioti pečiais ir numoti ranka: jei kuriam valstybės tarnautojui reikėjo sukurti planą, kaip kovoti su šešėliu, planą jis sukūrė ir galbūt net gaus premiją.

Kiek keblesnis klausimas, ar toks mentalitetas neveda prie visiško piliečių sekimo, kai kiekvienas iš mūsų traktuojamas kaip potencialus nusikaltėlis? Kuo mes tuomet skirsimės nuo Šiaurės Korėjos, Kinijos ar Rusijos?

Gal pats laikas į tokį klausimą atsakyti ar bent jį užduoti.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.