Nuomonės

2021.05.27 11:15

Ramūnas Terleckas. Dėl Rusijos žaidimų ateina nerimo vasara

Ramūnas Terleckas, apžvalgininkas2021.05.27 11:15

Kai išgirdau, kad iš Atėnų į Vilnių skrendantis keleivinis lėktuvas buvo prievarta nutupdytas Minske, o Baltarusijos rėžimas taip pasielgė, kad tik sulaikytų vieną iš žurnalistų, iš pradžių nepatikėjau šia žinia. Nepatikėjau, nes sunku suvokti, kad XXI amžiuje gali taip atsitikti. Pasirodo – gali.


Taip ne proga, o prievolė susimąstyti. Kas vyksta ir kas už tai yra atsakingas?

1939-ųjų vasarą Vakarų demokratinis pasaulis ir jo elitas mėgavosi saulės spinduliais niekaip nenorėdamas patikėti, kad Adolfas Hitleris ir Josifas Stalinas žemėlapiuose jau perbraižo Europos kontūrus.

Pasaulinio karo nuojauta tvyrojo ore, bet nelabai kas norėjo apie tai galvoti. Soti ir pakankamai laiminga visuomenė tiesiog atmetė artėjančios katastrofos galimybę. Kažin, ar ją galima buvo sustabdyti. Hipotetinis klausimas, kas būtų, jei būtų buvę kitaip, jei agresoriams nebūtų ilgai nuolaidžiauta?

Akivaizdu, kad Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka, sulaikydamas tarp dviejų Europos sostinių skridusį lėktuvą, pažeidė tarptautinę teisę ir tai reikia traktuoti, kaip agresijos aktą prieš Europos Sąjungą. Jos lyderių atsakas, nors ir buvo greitas, bet pernelyg silpnas, kad ką nors pagąsdintų rytuose.

Nereikia būti toliaregiu, kad suprastum, jog už Baltarusijos stovi Rusija, o A. Lukašenka tėra marionetė, kurį už virvučių tampo Vladimiras Putinas.

Koks tokio žaidimo tikslas, atsakyti sunkiau. Gal Rusijos prezidentas tikisi, jog taip privers Vakarų lyderius vėl jam ranką paspausti, nes imsis taikdario misijos ir tarpininkaus, sutramdant neprognozuojamą Baltarusijos tironą?

Visiems toks scenarijus patiktų, nes ES reakcija į teroristinį aktą nebuvo smarki. Paniurnėjo, pamojavo sankcijomis ir vėl laukia, kada saulutė kaitriau ims kaitinti ir pandemija pasitrauks nuo jūrų paplūdimių.

Negalima atmesti ir blogesnio varianto: galbūt tai tik didesnių įvykių preliudija. Jei galima keleivinį lėktuvą užgrobti, tai tik nuo fantazijos lakumo priklauso nuspėti, kas ryt laukia A. Lukašenkos. Jei Rusijos specialiosioms tarnyboms reikės, jos suras priežastį ginti Baltarusiją nuo „kapitalistų“ invazijos, o Lukašenka jau niekam nebus įdomus.

Pirmadienį po ilgos pertraukos pažiūrėjau „Pervyj kanal“ „žinias“. Tokios propagandos senokai neteko matyti, jos rengėjai net nesistengia apsimesti, kad laikosi kokių nors žurnalistikos standartų, o pila pamazgas visomis kryptimis. Tuo pat metu Rusijos prezidentas žada išdaužyti dantis menamiems priešams. Jei tai tik tuščia retorika, neverta atsakyti tuo pačiu, tačiau apsimesti, jog nieko nevyksta, būtų netoliaregiška ir neatleistina, nes 1939-ųjų kvapas tiesiog tvyro ore ir tereikia nedidelės kibirkštėlės, kad pajustume, koks pasaulis yra trapus.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.