Nuomonės

2021.05.24 15:47

Gintautas Mažeikis. Šaltojo karo su Lukašenkos diktatūra pradžia

Gintautas Mažeikis, Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos katedros profesorius, LRT.lt2021.05.24 15:47

Po to, kaip Lukašenkos teroristinis režimas užgrobė į Vilnių skridusį „Ryanair“ lėktuvą su Lietuvos piliečiais, pasibaigė augantis informacinis ir ekonominis konfliktas su diktatoriaus režimu. Anksčiau dar buvo galima įsivaizduoti, kad tai ne mūsų reikalas, o dabar tai jau Lietuvos, o veikiausiai ir Lenkijos, ir ES saugumo ir gerovės reikalas. Iki užgrobimo dar buvo manoma, kad negalima kištis į tos šalies vidaus reikalus, dabar Lukašenka atvirai kišasi į Lietuvos vidaus reikalus.

Šaltasis karas apima ekonominį, ideologinį, karinį (saugumo), informacinį susipriešinimą ir bandymus pakeisti vienas kito režimą, vadovus, netaikant „karštojo“ karo priemonių.

Akivaizdu, kad „Ryanair“ lėktuvo užgrobimas, grasinant jį sunaikinti oras–oras raketomis, jei nepaklus įsakymui nusileisti Minsko oro uoste, kur buvo suimti žurnalistas, kanalo „Nexta Telegram“ įkūrėjas R. Pratasevičius ir EHU studentė S. Sapega, yra ne paskutinė diktatoriaus kariuomenės ir saugumo akcija prieš Lietuvą. Jų daugės ir šios atakos aštrės. Tereikia įsiklausyti, ką Lukašenkos generolai šneka po „sėkmingos“ operacijos sulaikant Pratasevičių: jie grasina naikinti savo priešus „visame pasaulyje“, jei tik bus įsakymas. Rusijos propaganda juos giria ir skatina, siundo aktyviau veikti prieš Lietuvą ir Lenkiją. O kadangi jų „pasaulis“ daugiausia ribojasi Vilniumi, tai tik dienų klausimas, kada bus kita ataka.

Keista, kad mes iki šiol nematome suimtų Lukašenkos kagėbistų Lietuvoje, kurių čia yra veikiausiai daug, ir jie seka ne tik S. Cichanouskajos koordinacinį komitetą, bet ir Lietuvos piliečius, aktyviai remiančius Baltarusios demokratinį sąjūdį.

Vieša paslaptis, kad Vilnius jau seniai tapo Lukašenkos saugumiečių „poilsio“ vieta, kur nuolat sekami Baltarusios ir Lietuvos demokratijos aktyvistai ir kur Lukašenkos šnipai dirba ir Kremliaus labui. Keista, kad mes iki šiol nematome suimtų Lukašenkos kagėbistų Lietuvoje, kurių čia yra veikiausiai daug, ir jie seka ne tik S. Cichanouskajos koordinacinį komitetą, bet ir Lietuvos piliečius, aktyviai remiančius Baltarusios demokratinį sąjūdį. Ar Lietuvos saugumas nieko neveikia, nebendradarbiauja su ES ir NATO saugumo institucijomis?

Paklausinėkite Cichanouskajos rėmėjų, kiek jie matė Lukašenkos kagėbistų Lietuvoje? Daug. O kiek jų suimtų? Ar yra bent koks skandalas? Nėra nieko. Tai kokia nauda valstybei iš šių mūsų institucijų? Ar jie per mažai kompetentingi, neturi įgaliojimų, nėra politinės valios? Tuoj pat reikėtų suimti bent keletą šnipų, agentūrų darbuotojų ir iškeisti į Pratasevičių bei į kitus politinius kalinius. Ar G. Nausėda turi pakankamos valios vykdyti savo prezidento pareigas, kurios neapsiriboja vien tik skundais ES Tarybai? Būtinas pranešimas tautai apie kaimyno grėsmę, o ne pamojavimai pirštu jį niekinančiam priešininkui.

Pasibaigė laikas, kai dar buvo galima sustabdyti didėjantį konfliktą tarp dviejų šalių. Lėktuvų užgrobimais prasideda ir pasižymi šaltasis karas. Tai klasikinė, kaip iš vadovėlio, pradžia. Kitas žingsnis bus aktyvūs Minsko veiksmai prieš Cichanouskajos šalininkus Vilniuje. Diktatoriaus to net neslepia. Teroristinis režimas ketina atakuoti Lietuvos valstybę įvairiais būdais: ekonominėmis sankcijomis, vykdydamas atominį šantažą (Astravo AE), šnipinėdamas, vykdydamas kiberatakas, remdamas ir skatindamas nedraugiškus Kremliaus žingsnius, ruošdamasis „karštam“ karui prieš Lietuvos valstybę ir skatindamas ginklavimąsi.

Lėktuvų užgrobimais prasideda ir pasižymi šaltasis karas. Tai klasikinė, kaip iš vadovėlio, pradžia. Kitas žingsnis bus aktyvūs Minsko veiksmai prieš Cichanouskajos šalininkus Vilniuje.

Šaltasis karas pasižymi koalicijų vienų šalių prieš kitas telkimu, o Lukašenka jau naudojasi visokeriopa Rusijos saugumo, karine, ekonomine pagalba prieš Lietuvą. Atitinkamai turėtų elgtis ir Lietuvos valstybės institucijos atakuodamos diktatoriaus įstaigas ir remdamos Baltarusios demokratinį sąjūdį, užtikrindamos jo saugumą. Lietuva nesugebėjo sustabdyti Astravo AE, kuri tapo nuolatine ir nevaldoma grėsme valstybei.

Dabar diktatorius jau imasi kur kas aktyvesnių šnipinėjimo ir karinių veiksmų, o ateityje veikiausiai imsis grobimų ir žudymų, jei laiku nesustabdysime. Lukašenkos veiksmai turi būti stabdomi visur pasaulyje, kur tik gali pasiekti ES bei NATO, ir tai yra ne tik prezidento G. Nausėdos ir užsienio reikalų ministro G. Landsbergio pareiga, bet ir Lietuvos kariuomenės, ir saugumo, pagaliau, kiekvieno piliečio, nes kiekvienas gali tapti diktatoriaus smogikų auka.

Užteks laidoti Baltarusioje savo draugus! Mes turime kaimyną, kuris kelia visokeriopą grėsmę Lietuvos valstybei ir ES. Mes esame ES, NATO nariai ir privalome išnaudoti iš šių sąjungų potencialą naujajame šaltajame kare. Pakanka būti draugiškiems su šiuo nusikalstamu režimu. Lukašenka ir jo sėbrai turi pasitraukti, o politinius kalinius tuoj pat paleisti. Tik tada būtų galima konstruktyvi bendradarbiavimo politika su šia šalimi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.