Nuomonės

2020.10.30 10:28

Rita Miliūtė. Kuoka žmonių pasitikėjimo nenusikalsi

Rita Miliūtė, Žurnalistė2020.10.30 10:28

„Jis apsimetė esąs stiprus, mėgino primesti savo autoritetą daug vyresniems ir labiau patyrusiems už jį žmonėms. Įsakinėti lengva, sunku priversti paklusti, ir jeigu pirmasis jo pernelyg skubotas nuosprendis bus klaidingas, niekas jam nesugrąžins tarnų, kurie savo rankose laikė jo namus, jo gyvenimą, ir jo, kaip Romos piliečio reputaciją, pagarbos ir pasitikėjimo“.

Šie sakiniai iš italų rašytojos Danilos Comastri Montanari antikinio detektyvo, kurį į lietuvių kalbą išvertė vasarą miręs Aurelijus Katkevičius. Pirmojoje Publijaus Aurelijaus Stacijaus byloje pasakojama apie tai, kaip šešiolikmetis jaunuolis perima vadovavimą namams po tėvo mirties ir kaip svarbu jo, jo namų ir Romos ateičiai priimti pagrįstus ir teisingus sprendimus.

Tokių dabar reikia Lietuvoje, kai susirgimų koronavirusu diagnozuojama jau tūkstančiais, ir kad bus šitaip, turintiems suvaldyti krizę galėjo būti aišku lygiai tą pačią dieną, kai Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pranešė, jog negalės atsekti visų, su kuo bendravo teigiamą tyrimo atsakymą gavusieji žmonės.

Turėkime dar galvoje, kad testuojami iš tolo ne visi. Rugsėjį medicinos specialistai sakė, kad virusui vėl plintant plataus masto testavimas, stebėjimas ir daliniai karantinai gali būti veiksmingi suvaldant viruso plitimą, bet Lietuvoje bet kokių suvaržymų centrinė valdžia iki rinkimų kratėsi, kaip velnias kryžiaus.

Jei kovą ji grasino pamokas sustabdžiusioms savivaldybėms teisinėmis priemonėmis, tai rudenį jau skelbė, kad jos pačios turinčios imtis iniciatyvos. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras toliau turėjo plaktis su pandemija savo paties resursais ir niekam nerodomu direktoriumi.

Vilniuje šis centras pandemijai valdyti turėjo aštuonis etatus. Samdyti įmones skambučių paslaugoms, kad skambintų ir nustatinėtų sergančiųjų kontaktus, kol dar tam buvo laikas? Kad būtų galima laiku įspėti kitus? Ne, ką, Jūs.

Apie šitą mūsų valdžia nėra girdėjusi. Ir nesakykim, kad neturi pinigų, nes akis dar tebebado brangūs nepanaudoti testai, taip pat ir mokymai, pirkti už dvidešimt keturis kartus brangiau. Dėl laiko patys žinot. Turėjom pasiruošimui visą vasarą.

Gediminas Vagnorius savo laiku iš premjero kabineto tikino, kaip Lietuvos nepaveiks rublio krizė Rusijoje, o Gediminas Kirkilas – kad Lietuva nepajus pasaulinės bankų griūties. Kaip iš to paties kabineto numeris 339 sėkmingu pandemijos suvaldymu ir pasiruošimu antrai jos bangai dar maždaug užvakar didžiavosi S. Skvernelis.

---

„Aurelijus (ne, ne Veryga) apsidairė. Nuo šios akimirkos jie paklus, nes pasitiki juo, o ne todėl, kad jiems buvo grasinama griežta bausme“. Čia dar pora sakinių iš knygos apie pirmąją Romos senatoriaus Aurelijaus bylą. Tame antikiniame detektyve jaunuolio sprendimas dėl nusikaltėlio jo namuose buvo pagrįstas, įtikinantis ir teisingas. Išteisinantis be reikalo apkaltintą.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Taip pat skaitykite

Populiariausi