Nuomonės

2020.07.01 16:24

Indrė Makaraitytė. Seimo išprievartautas Lukiškių Vytis

Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyriaus vadovė, LRT.lt2020.07.01 16:24

Prezidento Gitano Nausėdos laukia labai sunkus egzaminas. Laisvės egzaminas. Ką tik šią savaitę 78-iais balsais už priimtas Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymas.  

Trumpas šis įstatymas – vos keturi straipsniai, bet ir jo turinys, ir jo atsiradimo aplinkybės kelia didžiulę grėsmę mūsų demokratijai, laisvei ir teisei pasirinkti. Jei jis įsigalios, tai reikš, kad Lietuvoje labai lengvai prieš kitaip mąstančius, kitaip veikiančius, nepritarančius ar prieštaraujančius, taip pat ir klystančius, ir galbūt klaidingai galvojančius gali būti pajungtas visas valstybės represinis aparatas.

Įstatymas, kai priimamas valiai primesti, taip pat gali būti represinis. Ir šio Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymo užmačios yra būtent tokios.

Štai dar sykį perskaitykite. 2019 m. lapkritis. Kilus klausimui, kuriame komitete turėtų būti svarstomas įstatymo dėl Vyčio Lukiškių aikštėje projektas, Ramūnas Karbauskis, Kultūros komiteto pirmininkas, pareiškia: „Labai norėtųsi, kad tai niekaip niekada Seime nebūtų svarstoma. Tai yra savivaldos reikalai, bet, kadangi Vilnius toks beviltiškas miestas – valdžia beviltiška, liberalų valdžia ir Klaipėdoje – deja, taip yra, gali tekti šnekėti ir apie įstatymą.“

Beviltiškas faktiniam Seimo valdančiosios daugumos vadovui gali būti ir teismas, ir teismo sprendimai. Jei teisme Vyčio skulptūros šalininkams nepavyktų įrodyti, kad viešas konkursas, kurį laimėjo ne Vytis, o Andriaus Labašausko kalvelės, buvo neskaidrus, R. Karbauskis taip pat turi alternatyvą – įstatymą.

„Jeigu teismo sprendimas netenkins tos visuomenės dalies, kuri nori matyti Vytį Vilniuje, tokiu atveju yra kitas kelias – įstatymas, kuris įpareigotų ne tik Vilniaus, bet ir Klaipėdos savivaldybes pasistatyti Vytį.”

Kaip žinoma, joks teismas dar nesibaigė, vilniečių balsai, atiduoti už kalveles, niekaip nebuvo anuliuoti, tačiau šią savaitę įstatymas, įpareigojantis Lukiškių aikštėje pastatyti Vytį, tampa kūnu. Skubos tvarka, paknopstom, be diskusijų, neatsižvelgiant į teisininkų pastabas. Tame trumpame įstatyme telpa visos Lietuvos nesąmonės, kaip ir tas geros moralės principas, pagal kurį bus atrenkama, kas gali vykti Lukiškių aikštėje, o kas – ne. Negana to, pats Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis LRT radijuje postringauja, kad šis įstatymas apskritai tik deklaracijų rinkinys, suprask, nelabai įvykdomas.

Tik šis įstatymas mažiausiai ką turi bendra su pagarba Lietuvos istorijai ir yra skirtas ne Vyčiui.

Ir šis įstatymas ne tam, kad Lukiškių aikštėje neliktų pliažo. Ir net ne dėl pliažo jis. Pliažas – tik pretekstas. Šis įstatymas yra R. Karbauskio ir jo už virvelių valdomo premjero bei daugumos valdančiųjų prievartos aktas prieš politinius oponentus, kitaminčius. Prievartos aktas prieš tuos, kurie nesutinka su valdančiaisiais. Plačiąja prasme tai prieš vilniečius, tarp kurių – itin mažai „valstiečių“ rėmėjų. Čia gyvena tikroji R. Karbauskio ir S. Skvernelio opozicija.

Darsyk prisiminkime 2019 m. lapkritį. Lukiškių aikštėje apie pliažą niekas nesvaičiojo, bet R. Karbauskis jau tada sakė, kad, jei beviltiška liberalų valdžia jo neklausys, bus įstatymas. Įstatymas ir „valstiečių“ rankose esantis galios aparatas.

Ir šis įstatymas ne tam, kad Lukiškių aikštėje neliktų pliažo. Ir net ne dėl pliažo jis. Pliažas – tik pretekstas. Šis įstatymas yra R. Karbauskio ir jo už virvelių valdomo premjero bei daugumos valdančiųjų prievartos aktas prieš politinius oponentus, kitaminčius.

Taip ir įvyko. Kol Seime skubos tvarka kelią skynėsi Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymas, darbo turėjo įvairios žinybos. Už savo postus dėkingi arba juos saugantys girdėti ir jau primiršti viršininkai Lukiškių pliaže skaičiuoja kačių ir šunų kakučius, matuoja pliažo atstumą nuo svarbių objektų. Vyriausiąjį Lietuvos kalbininką stačiai ištiko isterijos priepuolis, jis šaukiasi istorinės teisybės, svarsto, kodėl R. Šimašiui galima daugiau nei R. Karbauskiui, ir skaičiuoja priešų suklaidintuosius.

Vytis R. Karbauskio rankose yra tik žaisliukas. Manipuliuodamas istorinės atminties skauduliais, neatsakytais klausimais ir spragomis, jis pasitikrino, kiek toli gali nueiti. Ir pasitikrino, kas iš tikrųjų yra opozicija. Konservatoriai ypač.

Ir laisvos demokratiškos Lietuvos siaubui – neapsigavo.

Konservatoriai pirmieji stojo į pagalbą R. Karbauskiui ir suvaidino toli gražu ne statisto vaidmenį. Demokratija, skaidrumas ir diskusijos, kurių jie taip reikalavo iš šios daugumos, daugumai Tėvynės Sąjungos Seimo narių tapo nebesvarbios ir bevertės svarstant Lukiškių aikštės įstatymą. Su užsidegimu ir patosu pademonstravo, kad politiniams oponentams nutildyti galima panaudoti galią – nesibaigus teisminiams ginčams, kvestionuojant viešo konkurso rezultatus, neatitikusius jų vizijos, į Lukiškių aikštės įstatymą kaip privalomą akcentą Vytį įrašo net ne R. Karbauskis ar jo klapčiukai, o konservatorių delegacija.

Ir tai, kad R. Karbauskio metodai pasirodė tokie priimtini Seimo opozicijai, yra dar vienas aspektas, kodėl šis įstatymas uždega raudoną pavojaus lemputę. R. Šimašiaus prasto skonio pasirinkimai, tai, kad jis apėjo tarybą, nepasitarė su koalicijos partneriais – nieko pagirtino, tačiau net iš tolo nelygintina su tuo, ką daro valdantieji, kaip jie manipuliuoja koronaviruso krizei skirtais pinigais, kaip koncentruoja galią ir kaip ja naudojasi išskirtinai savo interesams.

Konservatoriai pirmieji stojo į pagalbą R. Karbauskiui ir suvaidino toli gražu ne statisto vaidmenį. Demokratija, skaidrumas ir diskusijos, kurių jie taip reikalavo iš šios daugumos, daugumai Tėvynės Sąjungos Seimo narių tapo nebesvarbios ir bevertės svarstant Lukiškių aikštės įstatymą.

Mes primiršome diskusijas apie tradicinę šeimą, dirbtinį apvaisinimą ir vaiko teises, o Lukiškių aikštės įstatymas mikliai viską sudėliojo į savo vietas – žalią spalvą Seime pakeitus žalstelėjusia mėlyna iš esmės niekas nesikeis. Bet buldozerio metodas mažai ką turi bendro su demokratija ir dar mažiau – su pagarba Lietuvos istorijai.

Štai kodėl prezidento sprendimas pasirašyti ar vetuoti šį įstatymą yra toks svarbus. Net jei jis labai norėtų ir nekantrauja, kad Vytis stovėtų Lukiškių aikštėje, turėtų padaryti viską, kad tai atsitiktų ne prievarta ir ne šio įstatymo pagrindu.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt