Naujienų srautas

Nuomonės2019.12.15 22:20

Indrė Makaraitytė. Šalia Narkevičiaus – Tomaševskio pusbrolis, o jo prasižengimų alibi – premjeras

Po kelių dienų, kai jau bus priimtas sprendimas dėl biudžeto, turėtų spręstis Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus klausimas. Bet jo nuėmimo kaina didelė. Kodėl?

„Jerunda visa tai“.

Taip Valdemaras Tomaševskis gynė kritikos lavinos tiesiog užpiltą susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių. Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškųjų šeimų sąjungos vadovas pats nepaliko J. Narkevičiaus vieno, niekas net nesuabejojo, kad jis juo pasitiki. Kartu leido aiškiai suprasti, kad nelikus J. Narkevičiaus, greičiausiai neliks ir valdančiosios koalicijos.

Ramūnas Karbauskis tai žino, regis, tai lygiai taip pat supranta ir Saulius Skvernelis. Koalicija trūks plyšk reikalinga iki biudžeto patvirtinimo, tai yra dar porai dienų. O kaip paskui?

O paskui, kalbama, galbūt J. Narkevičių bus galima iškrapštyti.

Užuomazgų, kad prezidentas Gitanas Nausėda turės iššūkių su lenkų ministrais, buvo iš pat pradžių. Atiduoti dvi svarbias ministerijas – Vidaus reikalų ir Susisiekimo – partijai, kuri jau daug metų atveria savo sąrašą Irinai Rozovai ir jos bendražygiams iš Rusų aljanso, kad šie patektų į Seimą ir net padovanoja narių, kad Rusų aljansas nežlugtų, buvo rizikinga.

Ką tokio turi J. Narkevičius, kad yra toks brangus?

Dabar matyti, kad J. Narkevičius tapo pirmu rimčiausiu santykių ir galios išbandymu tarp valdančiosios daugumos ir prezidento. J. Narkevičiaus kaina – galbūt net koalicijos likimas.

Ką tokio turi J. Narkevičius, kad yra toks brangus?

J. Narkevičių V. Tomaševskis gina lyg save patį, bet taip greičiausiai jis darytų ir dėl Ritos Tamašunienės, ir dėl Seimo narės Vandos Kravčionok, ir dėl Vilniaus rajono merės Marijos Rekst, ir dėl kitų arčiausiai jo esančių partiečių, kuriuos jungia ne tik partiniai saitai. Tai – jo artimiausias ratas, juos jungia giminystės ryšiai ir bendri verslai, o partija leidžia jiems visiems išlaikyti statusą ir įtaką regione. Visi svarbūs, tačiau svarbiausias – V. Tomaševskis.

Vilnijos švogerinė tradicija iš Šalčininkų ir Vilniaus rajonų persikėlė į nacionalinės valdžios koridorius. Ir štai seniai žinomi faktai pasirodo visiškai naujame kontekste.

Patį J. Narkevičių su V. Tomaševskiu sieja ne tik partija, jų žmonos – giminaitės. Apie tai Lietuvos žiniasklaidoje rašyta jau prieš daug metų.

Vos paskyrus J. Narkevičių susisiekimo ministru, šalia jo patarėju ryšiams su Seimu ir Vyriausybe V. Tomaševskis įtaiso Jaroslavą Kaminskį. Kuris, kaip sako patys lenkai, regioninio, ne nacionalinio lygio veikėjas, apie jį galima išgirsti visokių kalbų, tačiau jis – V. Tomaševskio pusbrolis, jo rankose yra nemaža dalis partinės internetinės žiniasklaidos – „Radio Wilno“ ir l24.lt.

Be to, V. Tomaševskis savo pusbroliui yra patikėjęs ne tik tai.

V. Tomaševskio pusbrolis ir susisiekimo ministro patarėjas J. Kaminskis yra viešosios įstaigos „Zorza“ dalininkas. Ši viešoji įstaiga prieš keletą metų įkuria internetinę radijo stotį „Radio Wilno“. Šią radijo stotį J. Kaminskis steigia kartu su Viktoru Juseliu. V. Juselio pavardę taip pat rasite ir portalo l24.lt kontaktuose.

V. Jusel yra Danutos Janinos Jusel sūnus, o D. J. Jusel yra J. Narkevičiaus padėjėja Seime.

Paties Viktoro Jusel pavardė įrašyta ir prie kito Lenkų rinkimų akcijos Seimo nario – Zbignevo Jedinskio – padėjėjų.

Portalas l24.lt taip pat buvo ir yra priebėga visiems artimiausiems – ten ne tik V. Jusel pavardė, bet ir Vladislavo Michalkevičiaus – Vilniaus rajono merės Marijos Rekst sūnaus, o naujienomis rūpinasi Seimo narių padėjėjai.

Kad Lenkų rinkimų akcijos viršūnės susaistytos giminystės saitais – jau naujas atspalvis, bet jis reiškia vis tiek tą patį – jei pusbrolis J. Kaminskis yra šalia J. Narkevičiaus Susisiekimo ministerijoje, tai ministerija – valdoma V. Tomaševskio.

Prieš kurį laiką atliktame „Transparency International“ Lietuvos skyriaus tyrime apie politikų ir žiniasklaidos ryšius nuskambėjo UAB „Rejspa“. Tai – viena iš politikų valdomų įmonių, kuri per pastaruosius 4 metus iš politinių institucijų, šiuo atveju Vilniaus rajono savivaldybės, gavo daugiau nei 250 tūkst. eurų viešinimo projektams. UAB „Rejspa“ užsiima leidyba, tarp leidinių – Lenkų rinkimų akcijai vienas svarbiausių – „Tygodnik Wilenszczyzny“.

Tarp „Rejspa“ akcininkų yra ir du LLRA-KŠS Seimo nariai: Michailas Mackevičius ir Vanda Kravčionok.

Su „Rejspa“ ryšius yra deklaravęs ir V. Tomaševskio pusbrolis J. Kaminskis. Esą nuo 2014 m. jį sieja autorinė sutartis.

Dalyvaudamas savivaldybių tarybų rinkimuose, J. Kaminskis deklaruoja, kad nuo 2017 m. jis turi santykių su UAB „Audito formulė“. O oficialiame europarlamentaro V. Tomaševskio puslapyje nurodyta, kad ši įmonė yra jo mokėjimų tarpininkė. Beje, „Audito formulė“ atliko ir Lenkų rinkimų akcijos auditą, tačiau J. Kaminskio, jau kaip susisiekimo ministro patarėjo, interesų deklaracijoje „Audito formulė“ neminima.

Vienintelė šios įmonės akcininkė Kristina Čechovič, kaip matyti iš Registrų centre pateiktos informacijos, tvarko ir kai kurios Lenkų rinkimų akcijai artimos žiniasklaidos finansinius reikalus.

Ką visa tai reiškia?

Iš smulkių detalių matyti, kad tarp R. Karbauskio ir V. Tomaševskio yra sudarytas gana tvirtas suokalbis.

Kad partijos uzurpuoja ministerijas, jos tampa ne tik darbo vietomis partiniams veikėjams, bet ir pinigų siurbykla rinkimams – nieko labai nauja. Kad Lenkų rinkimų akcijos viršūnės susaistytos giminystės saitais – jau naujas atspalvis, bet jis reiškia vis tiek tą patį – jei pusbrolis J. Kaminskis yra šalia J. Narkevičiaus Susisiekimo ministerijoje, tai ministerija – valdoma V. Tomaševskio.

Kodėl? Tikrai ne dėl tų kelių eurų, kuriuos sumokėjo Lietuvos paštas ir Automobilių kelių direkcija už ministro J. Narkevičiaus ir jo dukros pietus bei vakarienes. „Glupstvo“ čia, ir tikrai „jerunda“. Parodykit, kiek ministrų ar Seimo narių po oficialiai organizuojamos vakarienės išsitrauktų pinigines ir susimokėtų arba paprašytų restorano sąskaitos ir pervestų savo dalį už sriubą ir kotletą.

O štai pinigai Trakų ir Vilniaus rajono keliams, kai iš perskirstyto kelių rezervo trečdalis pinigų ministro J. Narkevičiaus valia buvo skirta būtent šiems rajonams, štai čia tikrai ne „jerunda“. Tai, kad Vilniaus rajonui skirtais pinigais buvo išasfaltuotas premjero namų link vedantis žvyrkelis, čia tikrai jau ne „glupstvo“. Kaip ir ministro įžūlumas ir melas, kai jis kiekvieną kartą skirtingai aiškino, kokiu pagrindu pinigai buvo skirti Trakų rajono keliams ir ką jis žinojęs bei ko nežinojęs apie premjero kelią.

Bet V. Tomaševskis ramus – dabar ir anksčiau įžūliai elgtis jam leidžia aplinkybės.

Tiesa, dar lyg kažkur turėtų girdėtis S. Skvernelio, premjero, balsas. Bet, atrodo, išasfaltavus kelią jo namų link, jis tiesiog buvo papirktas. Ir dabar jau tik jie patys žino, kuriam kabintis medalį už šią genialią idėją.

Į koaliciją jis ryžosi eiti po ilgų derybų ir tikrai viską gerai apgalvojęs. Jo vertikalei išlaikyti reikia apčiuopiamų rezultatų, resursų ir su partneriais sutampančių interesų. Iš smulkių detalių matyti, kad tarp R. Karbauskio ir V. Tomaševskio yra sudarytas gana tvirtas suokalbis.

R. Karbauskis ilgai šėlo, kad Rokas Masiulis į Susisiekimo ministerijai pavaldžių įmonių valdybas sustatė savo aplinkos žmones. Uosto vadovo A. Vaitkaus atleidimas buvo tik dar vienas argumentas R. Karbauskiui, kad R. Masiuliu reikia kuo greičiau atsikratyti.

Ir Susisiekimo ministerijoje yra uoliai dirbama, kad A. Vaitkus grįžtų, o įmonėse turėtų likti mažiau R. Masiulio žmonių.

Tad V. Tomaševskis girdi, ką sako R. Karbauskis, o R. Karbauskis dega žalią šviesą tam, ko reikia lenkams – apčiuopiamų projektų: vaiko pinigų ir išasfaltuotų Vilnijos žvyrkelių.

Tiesa, dar lyg kažkur turėtų girdėtis S. Skvernelio, premjero, balsas. Bet, atrodo, išasfaltavus kelią jo namų link, jis tiesiog buvo papirktas. Ir dabar jau tik jie patys žino, kuriam kabintis medalį už šią genialią idėją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą