Naujienų srautas

Nuomonės2019.11.08 16:49

Marius Čepulis. Apie naktinius taikiklius ir garso slopintuvus

Marius Čepulis 2019.11.08 16:49

Praeitas tekstas sulaukė nemažai susidomėjimo ir diskusijų, sužinojau daug visko apie save ir kitus bei paaiškėjo gan paprastų dalykų, apie kuriuos dabar ir papasakosiu.

Šnekėsiu vėl apie tuos pačius atsibodusius naktinius taikiklius ir garso slopintuvus. Turbūt žinot, kad jau penktą kartą bandoma prastumti tą taikiklių įstatymą (šiuo metu tie ginklų priedai yra A kategorijoj ir civilinėje apyvartoje draudžiami).

Žinoma, čia nėra jokios sąsajos su tuo, kad noras įteisinti tuos ginklų priedus atsirado vienam iš didžiausių bebrų vėl pradėjus lankytis šalia Mažvydo. Žinoma, čia patys veterinarijos tarnybos darbuotojai, prie kiaulių gardo atsistoję ir į mažo paršelio akutes bežiūrėdami, sugalvojo, kaip tuos šernus išnaikinus.

Ir paskui prisiminė, kad niekas dar nėra niekada (pirmi 4 kartai nesiskaito) siūlęs naktinių taikiklių bei garso slopintuvų įteisinimo. Seimo nariai irgi pirmą kartą išgirdę tokį nuostabų pasiūlymą jį priėmė svarstymui. Ir juk tikrai nėra daugiau svarbesnių darbų ant Lietuvos šiuo metu, tikrai nėra, nei penktą kartą prakišinėti, kas jau buvo ne kartą atmesta.

Ir prakišinėja tai su klaidinga informacija, kad, tipo, Europa mums liepia. Anglų kalba niekad nebuvo valdžioj sėdinčių stiprioji pusė, tad žodis „rekomenduoja“ virsta į „galima naudoti“.

Žinoma, čia nėra jokios sąsajos su tuo, kad noras įteisinti tuos ginklų priedus atsirado vienam iš didžiausių bebrų vėl pradėjus lankytis šalia Mažvydo.

Kam tie ginklų priedai teoriškai reikalingi ir kodėl čia toks šaršalas kilęs? Dėl visko kalti šernai. Ok, ne šernai, o medžioklės teisės ir aktai, leidę milžiniškais kiekiais veisti kiaules miške. Atėjęs maras didžiąją dalį šernų nušlavė.

Kitą dalį reikia sumedžioti, kad Lietuviai turėtų daniško bekono ant stalo. Medžioti sekasi neblogai, bet galėtų sektis geriau, tačiau nesiseks. Yra senos tradicijos ir susitarimas nemedžioti šernų patelių, kurio vis dar stipriai laikomasi. Ir čia vienintelė problema.

Šerno patelę daug lengviau sumedžioti nei kuilį, ji išeina anksčiau ir šviesiu paros metu. Bet jos nešauna iš principo, nes tikisi prieaugio. Tad taikikliai ir garso slopintuvai čia visiškai jokios įtakos neturės. Tą visi supranta, tad kam kišti tuos taikiklius.

Visose diskusijose su medžiotojais taikiklių šalininkais paaiškėja vienas labai paprastas dalykas: tų naujų priedų įteisinimas su šernų naikinimu visiškai nesusijęs ir apie tai net negalvojama. Jei jau medžiotojas, kuris dirba aplinkosaugoje (!), aiškina, kad su naktinio matymo taikikliu lengviau atskirsi perspektyvų elnio patiną nuo selekcinio (kaip ten su įstatymu draudžiančiu medžioti apšvietus elninius gyvūnus?), tai ko daugiau norėti.

Visi kiti svarbiausi argumentai yra „taip patogiau, maloniau, lengviau, mažiau vargo“ ir turbūt pats svarbiausias – turi kaimynai latviai ir dar kelios šalys. Aš suprantu – kai matydavau smėlio dėžėj gražesnį žaislinį pistoletą pas kaimyną, jo irgi labiau norėdavau. Taigi jau nesislepiant galvojama apie jų naudojimą visų žvėrių medžioklėje, o šernai tėra priedanga.

Dar vienas argumentas – brakonieriai seniai tokius turi. Brakonieriai ir kilpas stato, kažkodėl negirdžiu noro įteisinti kilpas. Šiais laikais tie brakonieriai yra jūsų būrelių nariai. Diedukų be bilietų faktiškai nebėra. Visi žino apie tuos brakonierius, tik pagauti nesugeba arba nenori (bet čia jau kita kalba). O įteisinus tiems patiems brakonieriams ir mėsininkams bus tiesiog smarkiai palengvintas gyvenimas.

Sako, kad su tais priedais būtų daug tikslesnis šūvis, žvėris mažiau kankintųsi ir t. t. Patys medžiotojai puikiai žino, kad šūvio taiklumas priklauso visų pirma nuo medžiotojo, jo patirties, nuo daugybės išorinių veiksnių, oro sąlygų, įvairių kliūčių ir aplinkybių. „Taikiklis nešaudo. Jei rankos kreivos, akys žvairos o pirštai taip dreba jog sriubos neina šaukštu srėbti – niekas nepadės“ (vieno medžiotojo citata).

Dėl garso slopintuvų. Medžiojo medžiojo medžiotojai ir staiga jiems parūpo aplinkinių ir net savo sveikata. Mat šūvio garsas gali pažeisti jų ir jų šunų klausos organus beigi išvaikyti vietinius gyventojus ir jų gyvulius. Nežinau, kaip iki šiol niekas neapkurto, o skalikai nevirto kurthauzais (gal dėl nuostabaus išradimo, vadinamo ausų kaištukais, ar ausinių?). Suprantu, ausinės nėra pats patogiausias variantas, bet tos, kur slopina šūvio garsą ir sustiprina visus kitus aplinkos garsus, yra fantastiškas daiktas.

Taip, garso slopintuvas visiškai nenutildo garso , o sumažina tik 20 -40 decibelų. Ar žinote, ką tai reiškia? Reiškia kad garsas sumažėja ne 1/4 karto, o 100 kartų (garso sumažinimas nuo 200 iki 100 db yra ne du kartai, o 1000 kartų). Taip, garsas girdisi, bet su tam tikru kalibru ir tam tikra kulka jį galima padaryti labai tylų ir paguldyti kelis žvėris jiems nieko neįtariant(kiek tai legalu, ką su tuo sumedžiosi – jau kiti klausimai).

Ir prakišinėja tai su klaidinga informacija, kad, tipo, Europa mums liepia. Anglų kalba niekad nebuvo valdžioj sėdinčių stiprioji pusė, tad žodis „rekomenduoja“ virsta į „galima naudoti“.

Atvažiavus ne pagrindiniu keliuku, vykstančią miške medžioklę dažniausiai atskirti įmanoma tik pagal garsą – taip apie tai sužino ir vietiniai gyventojai bei atvykę pagrybauti, ar šiaip po mišką pasivaikščioti užsimanę prašalaičiai. Galų gale patys medžiotojai žino, kad kažkas svetimas jų plotuose brakonieriauja.

O ir brakonierių taktikos pašaudyti vienoje vietoje, nukreipiant dėmesį, o tada lėkti kiton miško pusėn yra puikiai žinomos. Tad nors garso slopintuvai ir sumažina atatranką, šiek tiek padidina taiklumą bei slopina garsą, bet jie padėtų ir piktnaudžiauti bei apsunkintų aplinkosaugininkų darbą.

Pabaigai. Dabartinis aplinkos ministras prieš kelis metus labai griežtai ir riebiai pasisakė apie naktinių taikiklių ir garso slopintuvų įteisinimą. Ketvirtadienį viešumoje pasirodė ir R. Karbauskio nuomonė tuo klausimu, kuriai (negaliu patikėti, kad tai pasakysiu) visiškai pritariu. Dalis medžiotojų irgi yra prieš tuos priedus, nes mano, kad medžioklė nėra atvykus su naujausiu džipu iki pat bokštelio ir panaudojus naujausias technologijas nušauti net naktį šansų pasprukti neturintį žvėrį. Žmogus ir taip turi tobulą žudymo mašiną, ir jei jau su ja nesugeba sumedžioti, tai taikikliai ar garso slopintuvai čia nepadės.

Mes per daugybę metų pakeitėme žvėrių elgesį, jų gyvenimo ritmą. Jie prisitaikė ir tamsa liko vienintelis jų išsigelbėjimas bei prieglobstis. Dabar norima ir tai atimti ir tik tam, kad kažkam būtų smagiau, lengviau bei patogiau. Tikiuosi, kad seimo nariams (vėl) užteks suopračio šiems įstatymo lobistams parodyti pirštu į duris, uždaryti tą klausimą visiems laikams ir prie jo niekada negrįžti.

Taip pat šiomis dienomis buvo pasirašyta medžiotojų organizacijų bendradarbiavimo deklaracija, kurios vienas iš tikslų – visuomenės nuomonės apie medžioklę keitimas, gerinti medžioklės įvaizdį ir pan. Tai prašau, turit puikią progą tą įvaizdį pagerinti. Visuomenė laukia.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą