Nuomonės

2019.10.27 11:28

Indrė Makaraitytė. Kodėl baudžiauninkai supyko ant Ramūno Karbauskio?

Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyriaus vadovė2019.10.27 11:28

Seime antradienį per pačius pietus prie balsadėžės vyko slapta kova. Kuris laimės – Viktoras Pranckietis ar Ramūnas Karbauskis? Tiesą pasakius, kai jau kilo banga nepasitenkinimo, kiek čia dar gali tas cirkas tęstis, kirbėjo abejonė, kad V. Pranckiečiui gali ir nepasisekti.

Bet slapto balsavimo rezultatai juk kalba patys – R. Karbauskiui teko pripažinti didžiulį pralaimėjimą.

R. Karbauskiui pritrūko balsų. Tai ne vienas ir ne du balsai, kad juos galėtumėme nurašyti išdavystei. Šie aštuoni trūkstami balsai rodo, kad Kultūros komiteto pirmininkas nekontroliuoja ne tik padėties Seime, kas jam ilgą laiką pavykdavo, bet ir frakcijoje. Frakcijoje atvirai pasakyta, kad dabar gali įvykti bet kas.

Ir šis balsavimas yra R. Karbauskio pralaimėjimas. Bet R. Karbauskio pralaimėjimas ne prieš V. Pranckietį, ne V. Pranckiečio pergalė prieš jį, o apskritai R. Karbauskio pralaimėjimas.

Asmeninis pralaimėjimas politikos fronte – jis nesugebėjo sutampyti virvelių.

Ne tai svarbiausia, kad R. Karbauskis tapo vienu nepopuliariausių politikų rinkėjų akimis. Jo vadovaujamos partijos populiarumas krito tiek, kiek dar nebuvo šią kadenciją. R. Karbauskis juk niekada nebuvo tarp populiariausių politikų.

Kuo jis buvo svarbus partijai ir frakcijai Seime, tai sugebėjimu sustatyti kareivėlius į vieną gretą (ne Gretą) ir lemiamu momentu smogti.

Visi jo suburti kareivėliai, didesni ar mažesni jo simpatikai visada pabrėždavo ypatingą R. Karbauskio sugebėjimą. Vieni jį vadino vadybiniu, kiti paprasčiau – manipuliaciniu sugebėjimu. Esą jis mokėjo pačiu kritiškiausiu momentu įtikinti, „suvadybinti“, įkvėpti. Arba laiku sumanipuliuoti.

„Baudžiauninkai, kurie bijo tijūno bizūno“, – taip dar sakė vienas iš valstiečių. Ne buvusių, o esamų.

Taip, be S. Skvernelio R. Karbauskio valstiečiai Seimo rinkimų nebūtų laimėję.

„Baudžiauninkai, kurie bijo tijūno bizūno“, – taip dar sakė vienas iš valstiečių. Ne buvusių, o esamų.

Tačiau S. Skvernelis be R. Karbauskio sustyguotos struktūros, jo ilgų rankų, kurios buvo ilgos ir dėl to, kad po Lietuvą važinėjo nemokamai autobusai, pilni žmonių, susiviliojusių ekskursijomis ir sanatorijomis, dėl reklamomis, žymėtomis ir nežymėtomis, užpiltos žiniasklaida, „Naisių vasaros“ serialo, irgi buvo tik vienišas kareivis, ieškantis prie ko prisišlieti. R. Karbauskio planas rinkimams buvo ilgai ir skrupulingai ruoštas.

Ir dabar Seime pritrūksta 8 balsų nuversti V. Pranckiečiui.

Kas gi tas V. Pranckietis?

Jokia ne pažiba tarp visų jau buvusių Lietuvoje Seimo Pirmininkų. Vis dar ganėtinai nepatyręs politikas, jam trūksta ir autoriteto, ir balso, kartais ir elementaraus ne tik užsienio, bet ir vidaus politikos išmanymo.

O Justas Džiugelis, Mindaugas Puidokas, Povilas Urbšys? Šie ir visi kiti, kurie pasitraukė arba buvo išmesti iš valstiečių laivo iki V. Pranckiečio, nebuvo nei labai ryškūs, nei labai populiarūs. Atvirkščiai, gana dviprasmiškai vertinami. Pirmiausia todėl, kad negebėjo įžvelgti autoritarinių R. Karbauskio veikimo metodų iki rinkimų arba juos toleravo, nes Valstiečių ir žaliųjų sąjunga žadėjo pergalę ir valdžią.

Veidmainiai, valdžios trokštantys ar dėl valdžios daug ką galintys padaryti Seimo nariai, kaip, pavyzdžiui J. Urbšys, R. Karbauskio iškart po rinkimų ciniškai pasiųstas į koalicines derybas su konservatoriais. Arba J. Džiugelis, dar ir Aušros Maldeikienės apkaltintas melu ir veidmainystėmis.

Juk galėtumei manyti, kad kaip tik tokių atsikratęs R. Karbauskis demonstravo savo išmintį ir toliaregystę, nes o kam atskalūnų reikia ir kas juos gerbia?

Tačiau susidorojimas su buvusiais saviškiais buvo toks akivaizdus, kad vieną galbūt galima nuryti – politika juk tokia, ne vaikų žaidimas, tikrai kartais ciniška. Tačiau besikartojantys susidorojimai vienas po kito ir taip be galo, kai vieną nuėmus jau spėliojama, kas bus sekantis vis dėlto net ir didžiausią lojalistą bei pataikūną priverčia susimąstyti, kad gal tas kitas – jis pats.

Še tau – 8 tylūs balsai prieš. Svarbiausioje R. Karbauskio kovoje, kai labiausiai reikėjo. Bėda tik, kad baudžiauninkas kerštauja tyliai, iš pasalų. Ir pasiperka už gardesnį kąsnį.

Kodėl tai taip stipriai veikia, net jei už borto metami tokie, ne patys ryškiausi ir ne patys simpatiškiausi politikai?

Nes juk pirmiausiai tokiuose žmonės ir mato save. O ne R. Karbauskyje. R. Karbauskis – turtingas žemvaldys. Pasirodo, toks pats kaip ir kiti turčiai, tik va apsimetė kitokiu. Ir mūsiškius muša. Eilinius.

Še tau – 8 tylūs balsai prieš. Svarbiausioje R. Karbauskio kovoje, kai labiausiai reikėjo.

Bėda tik, kad baudžiauninkas kerštauja tyliai, iš pasalų. Ir pasiperka už gardesnį kąsnį.

Tad R. Karbauskis tikrai pralaimėjo, tačiau tolesnės jo politinės perspektyvos juk suprantate nuo ko priklauso.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt