Nuomonės

2019.08.03 15:17

Vaiva Rykštaitė. Protestas Havajuose, kurį Lietuva gali suprasti

Vaiva Rykštaitė, rašytoja2019.08.03 15:17

Prieš keletą metų Havajuose vienas pažįstamas atsisakė vesti dukrą į mokamą vaikų žaidimų kambarį dėl ten ant durų stiklo buvusio lipduko su užrašu „We are Mauna Kea“. „Jis yra mokslo pusėje“ anuomet rimtu veidu aiškino vyriškio žmona. Tiesa, vėliau tas tėvas persigalvojo, o gal tiesiog nusprendė politiką palikti nuošalyje, ir jo mažylė pradėjo lankytis minėtame žaidimų kambaryje.

JAV įprasta išreikšti savo politines pažiūras lipdukais, dažniausiai klijuojamais ant automobilių ar pagrindinių durų, tarsi įspėjančių, su kuo turi reikalą. Pavyzdžiui, kitas Havajų valstijoje ir ypač didžiojoje Havajų saloje dažnai pastebimas lipdukas yra minėto Mauna Kea oponentų – „We are TMT“, išvertus reiškiantis „mes esame trisdešimties metrų teleskopas“.

Liepos mėnesį Mauna Kea ir TMT lipdukų kova virto protestu aukščiausio pasaulyje kalno papėdėje Havajuose, kur susirinko gausi salos gyventojų minia ir net viena Holivudo žvaigždė. Šimtmečiais garsėję kaip geriausi pasaulio navigatoriai, senovės havajiečiai vandenynuose gebėjo orientuotis vien pagal žvaigždžių „žemėlapius“. Todėl iš pirmo žvilgsnio, regis, paradoksalu, kad navigatorių palikuonys protestuoja prieš iki šiol pajėgiausiu galinčio tapti teleskopo statybas. Juk teleskopas, atrodo, tik dar labiau priartintų Havajus prie žvaigždžių! Bet čia svarbu paminėti kitą faktą – Mauna Kea – kas havajiečių kalba reiškia „baltas kalnas“ – ant kurio ketinama statyti teleskopą, yra vienas švenčiausių Havajų kultūros objektų.

Beje, ankstesnėje pastraipoje klaidos nėra – Mauna Kea yra neveikiantis ugnikalnis bei aukščiausias Žemės kalnas, jei matuojant nuo jūros dugno – virš 10 km aukščio, tad aukštesnis net už Everestą. Havajų mitologijoje Mauna Kea dažnai suvokiamas kaip pačių Havajų pradžios atskaitos taškas; šio kalno papėdėje rastas kapinynas, havajiečiai turėjo paprotį čia užkasti ir savo naujagimių virkšteles, taip tarsi iš naujo susijungdami su šventąja žeme. Mat priešingai nei kopiant į Everestą, visai nesunku atsidurti pačioje Mauna Kea kalno viršūnėje. Į beveik keturis kilometrus virš jūros lygio iškilusį kalną galima palyginti nesunkiai užvažiuoti keturiais ratais varomu automobiliu.

Būtent lengvas pasiekiamumas ir itin maža Havajuose esanti šviesos tarša pavertė šventajį Havajų Mauna Kea patraukliausia pasaulio vieta teleskopų statyboms. Svarbu paminėti, kad čia jau stovi didžiausia pasaulio astronominė observatorija su trylika galingų teleskopų, prie kurių dirba skirtingų šalių geriausi mokslininkai.

Naujasis trisdešimties metrų teleskopas, kurį toliau šiame tekste vadinsiu TMT, būtų analogo neturintis įrenginys, galintis mums parodyti už trylikos milijardų šviesmečių esančias galaktikas arba, kaip įvardija patys TMT projekto iniciatoriai, „Visatos pakraščius, beveik iki laiko pradžios.“

TMT statyboms iš įvairių JAV, Japonijos, Indijos, Kinijos ir Kanados privačių ir viešų organizacijų skirta 1.4 milijardo JAV dolerių ir įgyvendinus projektą būtų sukurta šimtai naujų darbo vietų. Patį teleskopą ketinama statyti teritorijoje, kurioje nerasta kapaviečių, taip lyg ir gerbiant havajiečių kultūrą. Tačiau statybos kol kas sustabdytos, nes jau tris savaites prie įvažiavimo į kalną budi protestuotojai.

Populiariausias ir klaidingas šios situacijos naratyvas yra „Kultūra prieš mokslą“, tartum viskas būtų paprasta kaip tuose ant automobilių klijuojamuose lipdukuose. Dargi, pasitelkus šį naratyvą protestuotojai prieš TMT staytybas, kurių didžioji dauguma yra etniniai havajiečiai, dažnai matomi kaip neišsilavinę, senovinius neva atgyvenusius papročius vietoje mokslinės pažangos besirenkatys žmonės.

Iš tiesų problema yra kompleksinė: dar 2017 m. Havajų reikalų ministerija padavė į teismą Havajų universitetą, kaltinant penkiasdešimt metų trunkančia ydinga ant kalno esančių statinių (teleskopų) vadyba. Mat tarp kitų kartotinių pažeidimų teleskopai pastatyti apeinant Havajų aplinkosaugos ir kraštovaizdžio įstatymus, pažeidžiant itin jautrią Mauna Kea ekosistemą, teršiant aplinką ir t.t.

Teismo sprendimu vis tik buvo suteiktas leidimas TMT statyboms, sukėlusioms visuomenės pasipiktinimą ir susiskaldymą. Vienas iš pavyzdžių: saloje, kur labai sunku gauti leidimą aukštesnio nei dviejų aukštų pastato statyboms, staiga iškils aštuoniolikos aukštų TMT statinys. Esama ir daugiau panašių įstatymo apėjimo atvejų, į kuriuos čia taupydama laiką nesileisiu, tačiau šiame kontekste Havajų gyventojų troškimas, kad įstatymas galiotų visiems, ima rodytis vis natūralesnis.

Yra ir kita medalio pusė – opus, lyg ir beviltiškas, tačiau pačių havajiečių neužmirštas Havajų nepriklausomybės klausimas. Mat salyno gyventojai iki šiol identifikuojasi kaip JAV aneksuota tauta ir šimtmetį trukusi havajiečių kalbos draudimo žaizda dar neužgijusi. Tai tik patvirtina tviteryje plintančios grotažymės #DecolonizeSTEM ir #DecolonizeAstronomy. Protestas prieš TMT – tai gera proga giliau šaknytis Havajų nacionalizmui, JAV astronimines ambicijas pateikiant vien neigiamoje šviesoje.

Pamenu, kai paskaitos apie Havajų mitologiją metu dėstytojai uždaviau tą patį klausimą apie senovės navigatorius ir havajus prie žvaigždžių galintį priartinti TMT. „Juk ne prekybos centrą statys, teleskopą…“ – sakiau. Mano nuostabai racionalaus atsakymo neišgirdau, dėstytojos skruostai iškaito ir iš jos emocingos kalbos pamenu tik besikartojusį „šventa vieta“. Tąsyk mintyse patvirtinau „Mokslas prieš tradicijas“ variantą, ir kurį laiką buvau TMT statybų pusėje.

Tačiau šiandien pati sau uždaviau nepatogų klausimą: o kas jeigu amerikiečiai, arba, tarkime, šimtmetį Lietuvą okupavę rusai dėl kokių nors aplinkybių užsimotų statyti teleskopą ant mūsų Kernavės piliakalnių? Ar susirinktume ir susikibę už rankų trauktume senovines, ar bandytume įžvelgti mokslinę reikalo pusę? Kaip tik šiandien Mauna Kea papėdėje esantys protestuotojai gūžiasi, nes prie salos artėja atogrąžų uraganas Erikas, galintis nunešti ne tik jų plakatus, bet ir paskutinę viltį išsaugoti tai, kas brangu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt