Muzika

2019.05.20 20:06

Eurovizinės savo svajonės dar nelaidojantis Jurijus: laimėtojas padarė tą patį, ką ir aš

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.05.20 20:06

Sekmadienio vakarą iš Tel Avivo, kur praėjusią savaitę rungėsi „Eurovizijos“ dainų konkurse, sugrįžęs dainininkas Jurijus Veklenko pirmadienį užsuko į naujienų portalo LRT.lt studiją, kur atsakė į skaitytojų klausimus.

„Ką veikiau sugrįžęs? Klausiausi švedo eurovizinės dainos ir išsikroviau lagaminą. Valgiau sausus pusryčius iš pakuotės su liūto atvaizdu, kurią padovanojo žmogus oro uoste. Mano mėgstamos maisto į namus pristatymo paslaugos teikėjai jau nebedirbo.

Skaičiau komentarus, žinutes. Rtebina, bet jos nesibaigia ir dabar, ir užsieniečių, ir lietuvių“, – pasakojo su daina „Run With The Lions“ iš antrojo pusfinalio tik per plauką į „Eurovizijos“ finalą neįžengęs atlikėjas.

Nors po nesėkmingos kovos jis nerodė liūdesio, širdyje, prisipažino Jurijus, buvo skaudu.

„Grįžęs į viešbučio kambarį paliūdėjau. Nes žinojau, kad daug žmonių su manimi sirgo, visi tikėjome, o man nepavyko. Apėmė emocijos, bet supratau, kad tas eurovizinis burbulas anksčiau ar vėliau turėjo sprogti.

Gyvenimas tęsiasi, išleidau pirmąjį albumą, laukia koncertai, ketiname vienai dainai sukurti vaizdo klipą. Ilsėtis nėra kada, reikia kibti į darbus“, – pasakojo J. Veklenko.

Jis prisipažino – po finalo paaiškėjusi žinia, kad iki jo pritrūko vos vieno balo, šiek tiek pakėlė nuotaiką.

„Sužinojęs pradėjau isteriškai juoktis. Pagalvojau – koks keistas gyvenimas, iškrečia tokią šunybę.

Bet nutiko taip, kaip turi būti. Jei per lenktynes pralenksi varžova 0,01 sekundės greičiau, tu laimėsi.

Gaila, kad nepatekome į finalą, kad tiek nedaug trūko“, – kalbėjo Jurijus, bet pripažino – taip tikrai smagiau, nei pusfinalyje likti paskutiniam.

Tris sykius „Eurovizijoje“ dainavęs (dukart – kaip pritariantysis vokalistas) Jurijus kol kas nelaidoja savo svajonės apie pergalę šiame konkurse.

„Nežinau. Gal po kelerių metų dar mėginsiu dalyvausiu, žiūrėsime, kaip viskas susidėlios. Nenoriu būti žmogus, kuris gyvena nuo iki „Eurovizijos“. Mano tikslas – kurti muziką ir skleisti vidinę ramybę per ją.

Gyvensim ir žiūrėsim. Jei atsitiks, kad į rankas nukris dar viena daina ir šimtu procentų matysiu, kad yra reali galimybė laimėti, tada taip“, – svarstė Lietuvos atstovas.

„Eurovizijos“ finalo ryškiausiu skandalu tapo islandų grupės „Hatari“ išsišokimas. Skelbiant šios šalies surinktus žiūrovų balus, grupė prieš kameras iškėlė šalikus su Palestinos vėliava.

Publika pradėjo švilpti, grupės poelgis užkariavo pasaulio žiniasklaidos antraštes, „Eurovizijos“ rengėjai pareiškė svarstysiantys, kaip įvertinti islandų elgesį, mat bet kokie politiniai pareiškimai konkurse draudžiami, o Palestina – skaudi politinė tema Izraelyje, kelianti daug diskusijų ir visame pasaulyje.

„Tai, ką islandai padarė, vieniems nepriimtina, kitiems normalu. Aš susilaikau nuo komentaro. Puikiai žinau, kas ten darosi. Bet koncentruojuosi į tai, jog „Eurovizija“ – dainų konkursas. Gal nebuvo politiškai korektiška iš jų pusės taip elgtis, ypač – žinant, kiek žmonių žiūri.

Gal jie nepagalvojo, kad daug žmonių bus įžeisti. Ir buvo. Apėmė lengvas šokas, kiek neprofesionaliai jie ten elgėsi. Kai atstovauji savo šaliai, turėtum būti politiškai korektiškas. Nepamirškime to, kad tai atlikėjai, kurie atstovauja visai valstybei. Visa šalis gal negalvoja kaip atlikėjai. O jie leido sau kalbėti už visus. „Eurovizija“ – ne pati geriausia platforma tai daryti“, - situaciją įvertino Jurijus.

Tiesa, muzikinis islandų pasirodymas ir sceninis šou jam paliko įspūdį. Jurijus prisipažino abu sykius – per pusfinalį ir finalą – per ugningą ir tamsų „Hatari“ numerį nenuleidęs akių nuo veiksmo scenoje.

„Man jie – euroviziniai „Rammstein“. Pasirodymas šokiravo. Bet jis sukurtas būtent „Eurovizijos“ scenai, viskas padaryta tikslingai. Ne vienas atlikėjas šiame konkurse kūrė skandalą, tai bus daroma ir toliau.

Bendrame kontekste buvo labai įdomu žiūrėti. Ne ta muzika, kurios klausyčiausi, bet dėmesį prikaustė. Išsižiojęs žiūrėjau, kaip tas vokalistas tris minutes gali taip riaumoti.

Netaisyklingai dainuojant per tas kelias minutes galima visiškai susigadinti balsą. Tam pasirodymui tikrai reikėjo pastangų ir pasiruošimo“, – neabejojo Jurijus.

Popkaralienės Madonnos dainavimas jam paliko kur kas mažesnį įspūdį. Kaip ir visi žiūrovai, lietuvis stebėjosi, kad JAV superžvaigždė taip nusidainavo, atlikdama savo hitą „Like A Prayer“.

„Man labai keista, kad ji sau leido tai padaryti. Ne paslaptis, kad ji nėra pati stipriausia vokalistė pasaulyje, bet skambėjo tikrai blogai. Gal sutrukdė repeticijų stygius, techninės problemos, žino turbūt tik ji pati. Na, bent jau vizualiai pasirodymas buvo gražus“, – juokėsi Jurijus.

Nors per transliaciją šalia jo stovėjo viena šou vedėjų, apie savo lietuvišką kilmę prabilusi supermodelis Bar Refaeli, daugiau pabendrauti lietuviui su ja neteko.

„Ji į mane nežiūrėjo, tik aš į ją žiūrėjau, neįdomus aš jai. O šiaip ji nesiveržia bendrauti. Garsūs žmonės apsistato tais, kuriais pasitiki, tai normalu“, – svarstė J. Veklenko.

Su dviem Izraelio garsenybėmis jam vis dėlto teko pasišnekučiuoti. Vienas jų – žmonių mintis skaitantis magas Lioras Suchardas, per „Eurovizijos“ pusfinalį į savo triuką įpynęs ir lietuvį.

Kartu su dar trim atlikėjais J. Veklenko ant popieriaus lapo užrašė sugalvotą skaičių, tada L. Suchardas išvyniojo vėliavą, ant kurios tie skaičiai buvo surašyti. O juos apvertus, išryškėjo žodis „Eurovision“ – „Eurovizija“.

LRT.lt skaitytojai spėliojo, kad triukas – surepetuotas, tačiau Jurijus griežtai tai neigė.

„Likus porai valandų, mums davė po knygelę su skaičiais, nuo 1 iki 1000. Tada pasirinkome skaičių, niekas to nematė, užsirašėme ant lapelių. Mano lapelis atsidūrė kišenėje, su juo ir dainavau.

Lioras su mumis pabendravo, nematė mūsų pasirinktų skaičių, tik paprašė jų nekeisti. Buvau skeptikas, bet jis dar prieš tai davė kauliuką ir vis atspėdavo, kokį skaičių išridenau. Kiek suprantu, jis kažkaip tuos dalykus išskaito iš veido, mikroskopinių judesių. Buvau skeptikas, bet jis mane įtikino“, – šypsojosi Jurijus.

Paskutinėmis viešnagės Izraelyje dienomis jis susipažino ir su dar viena garsenybe – buvusia Izraelio kariške Orin Julie, kuri save vadina „šautuvų karaliene“ ir sprogdina internetą seksualiomis nuotraukomis, kurioms pozuoja su ginklais.

Militarizmu ir ginklais labai domisi ir Jurijus, tad su žavia izraeliete greitai rado bendrą kalbą.

„Susipažinome netikėtai – parašė bendra pažįstama lietuvė ir paklausė, ar nenorėčiau susitikti. Pavakarieniavome su Orin, jos seserimi, mama. Pakvietė, kai kitą sykį būsiu Izraelyje, vėl susitikti, eisim į šaudyklą ir pašaudysime iš didelių ginklų. Ar mes flirtavome? Šiek tiek“, – juokėsi J. Veklenko.

Į Tel Avivą jis dar tikisi sugrįžti kaip turistas – miestas lietuvį sužavėjo klimatu, nuotaika, maistu.

„Eurovizija“ nustebino mažiau – jos užkulisių tvarką, kuri nesikeičia, Jurijus gerai pažino per ankstesnes viešnages su Andriumi Pojaviu ir Vaidu Baumila bei Monika Linkyte.

„Yra tam tikrų taisyklių – saugumo reikalai, be to, užkulisiuose griežtai draudžiami alkoholiniai gėrimai, bet jų niekas ir nepasigenda. Taip pat negalima įsivesti gyvūnų.

Žinoma, kai esi ne pritariantis, o pagrindinis vokalistas, daug kas kitaip. Gauni kalną spaudos dėmesio, neslėpsiu, bet kuriam atlikėjui tai malonu.

Trumpam pasijunti pasauline žvaigžde, o tada viskas baigiasi. Žinojau, kad baigsis, neverkiu kampe dėl to. Bet kai aplink tave šokinėja, klausinėja, ar pamiegojai, pavalgei, ar balsas nepavargo, tai yra įdomus jausmas“, – atviravo dainininkas.

Užkulisiuose jis bičiuliškai bendravo su ne vienos šalies atlikėju, gerą įspūdį paliko ir Rusijos atstovas Sergejus Lazarevas, kurio persirengimo kambarys buvo greta lietuvio.

Nyderlandų atstovo Duncano Laurence‘o pergalė Jurijaus nenustebino.

„Jo ir švedo daina – man gražiausios konkurse. Nyderlandai laimėjo dėl paprastumo ir labai geros dainos. Bendravome, Duncanas yra man priimtinas ir nuoširdus žmogus. Atėjo iš niekur, tiesiog uždainavo dainą, užkariavo žmones. Kaip man pasisekė Lietuvoje, taip jam pasisekė ten. Jis ten padarė tą patį, ką aš – Lietuvoje“, – svarstė Jurijus.

Nors savo pasirodymu jis įskėlė daug diskusijų ir klausimų, ar scenos vaizdas nebuvo pernelyg pigus ir blankus, Jurijus teigė, kad nieko nekeistų, net jei savo šou būtų turėjęs didelį biudžetą.

„Žiūrėjau įrašą ne sykį. Esu viskuo patenkintas. Balsas nedrebėjo, dainavau didžiausiai auditorijai gyvenime. O pasirodymas buvo paprastas, kokio ir norėjau. Jei būčiau turėjęs daug pinigų, gal būčiau nutolęs nuo savo idėjos.

Žmogiška galvoti, kas būtų, jei būčiau turėjęs daugiau scenos efektų. Bet tai nieko nepakeis. Suprantu, kad vieniems patiko, kitiems – ne. Neerzina kritika ir įvairios nuomonės. Kad kažkas smerkia, o kiti palaiko, yra normalu.

„Eurovizija“ mane pakeitė, dabar dar labiau pasitikiu savimi. Prieš save tikrai negėda, nesėdžiu ir neverkiu, esu nuoširdžiai patenkintas, tai įkvepia dar smarkiau dirbti. Tikiu, kad suklupimai dar labiau stumia pirmyn nei pergalės“, – sakė kelionę į „Euroviziją“ baigęs lietuvis.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt