Naujienų srautas

Muzika2019.05.19 13:41

Penkios „Eurovizijos“ pamokos: nuo geografijos iki politikos

islandams gresia bauda, gerbėjai linčiuoja Madonną
LRT.lt 2019.05.19 13:41

Netrukus po pergalės „Eurovizijoje“ Nyderlandų atstovas Duncanas Laurence‘as sakė, kad išsipildė jo svajonė. O paklaustas, kokių gyvenimo pamokų jam davė šis konkursas, 24-erių atlikėjas atsakė paprastai: „Daryk tai, ką myli ir visada turėk didelių svajonių“.

Kaip rašo BBC, per Tel Avive, Izraelyje vykusį konkursą įvairių pamokų išmoko ir kiti. Štai kokių:

1. Politikos išvengti neįmanoma

„Eurovizijos“ organizatoriai pabrėžia, kad konkursas nėra politinis, o demonstruoti savo politines pažiūras, kelti diskusijas ir kt. yra draudžiama. Tačiau šeštadienio įvykiai tik darsyk įrodė, kad politikos šiame konkurse yra apstu.

Kaip anksčiau rašė LRT.lt jau pirmosiomis savo viešnagės Izraelyje dienomis islandų grupės „Hatari“ nariai apsilankė Palestinoje, kurios nepriklausomybės siekį remia. Islandai, duodami interviu užsienio žiniasklaidai, Izraelį vadina „okupantais“.

Islandų delegacijai jau ne sykį teko aiškintis „Eurovizijos“ rengėjams, tačiau jie toliau daro savo – per finalą žinią tiesioginiame televizijos eteryje pasiuntė milijonams žmonių visame pasaulyje. Kai buvo skelbiami balsavimo rezultatai ir kamera pasisuko į juos, islandai pademonstravo Palestinos vėliavas.

Konkurso rengėjai atributiką staigiai atėmė, o po renginio išplatino pranešimą, kad islandai pažeidė konkurso taisykles, draudžiančias politikuoti ir bus svarstoma, ar skirti jiems nuobaudas.

Islandai – ne vieninteliai per finalą eskalavę Palestinos ir Izraelio santykius. Renginio pabaigoje ant scenos pasirodžiusi ilgai laukta popkaralienė Madonna, nors smarkiai nusidainavo, bet savo šou apgalvojo iki smulkmenų.

Ant scenos pasirodžius šokėjų porai, vieno iš jų nugarą puošė Izraelio vėliava, kito – Palestinos. Jie išsiskyrė ir pasuko į skirtingas scenos puses, o Madonna tuo metus dainavo žodžius „Wake up“, reiškiančius „Atsibusk“.

Vėliau tviteryje ji rašė, kad yra dėkinga už galimybę paskleisti taikos ir vienybės žinutę pasauliui.

Renginio organizatoriai suskubo pranešti, kad per generalines repeticijas šios scenos su vėliavomis ir šokėjais nebuvo ir ji nėra suderinta nei su Europos transliuotojų sąjunga (EBU), nei su Izraelio visuomeniniu transliuotoju KAN. 

2. Gera daina nugali net įspūdingiausią šou

Šiemet „Eurovizijoje“ netrūko netikėtų šou elementų – Australijos atstovė Kate Miller-Heidke po sceną skraidė kartu su savo pritariančiomis vokalistėmis.

„Eurovizija 2019 Finalas.“ Australija. Kate Miller-Heidke – „Zero Gravity“

Azerbaidžano atlikėjas Čingizas pasitelkė lazerius.

„Eurovizija 2019 Finalas.“ Azerbaidžanas. Chingiz – „Truth“

Rusijos atstovas Sergėjus Lazarevas dainavo dušo kabiną primenančioje stiklinėje patalpoje ir savo atvaizdą scenoje padaugino aštuonis kartus.

 „Eurovizija 2019 Finalas“. Rusija. Sergey Lazarev – „Scream“

Šių bei kitų atlikėjų pompastika ir investicijos į specialiuosius efektus nepasiteisino. Laimėjo olanas D. Laurence‘as su gana kuklia scenografija, bet įtaigia daina ir galingu vokalu.

„Eurovizija 2019. Finalas“. Daina nugalėtoja: Nyderlandai. Duncan Laurence – „Arcade“

Ir tai ne pirmas toks kartas. 2017-aisiais triumfavo Portugalijos atstovas Salvadoras Sobralis, kurio dainos taip pat nepapildė nei liepsnos, nei fejerverkai.

3. Garsūs vardai gali smarkiai nuvilti

Didžioji šių metų „Eurovizijos“ intriga buvo – pasirodys ant scenos dainininkė Madonna, ar ne. Kalbos apie ją dar iki konkurso sulaukė bene daugiau dėmesio, nei kurio nors dalyvio daina.

Tačiau kai popkaralienė padainavo, socialiniai tinklai tiesiog sprogo nuo komentarų apie tai, kad taip pro šoną traukiančios Madonnos jie nesitikėjo ir pasirodymas labai nuvylė.

Gerbėjai rašė, kad jei Madonna būtų dalyvavusi pusfinalyje, apie finalą jei būtų tekę pamiršti. Kiti juokėsi, kad scenoje buvo ne Madonna, o jos vaškinė figūra iš muziejaus.

4. Nuvilti gali ir didysis penketukas

Daugiausiai už dalyvavimą „Eurovizijoje“ mokančios penkios šalys – Italija, Ispanija, Prancūzija, Vokietija ir Jungtinė Karalystė pusfinaliuose nedalyvauja ir ant scenos keliauja tiesiai per šeštadienio finalus.

Gerbėjai kasmet tikisi, kad įspūdingas bus ne tik šių šalių finansinis indėlis, bet ir pasirodymas. Deja, dažnai tenka nusivilti.

Šiemet iš didžiojo penketo sublizgėjo tik antrąją vietą užėmęs Italijos atlikėjas Mahmoodas.

„Eurovizija 2019 Finalas.“ Italija. Mahmood – „Soldi“

Likusios keturios šalys atsidūrė antroje vertinimų lentelės pusėje. Jungtinės Karalystės atstovas Michaelas Rice‘as užėmė paskutinę vietą.

„Eurovizija 2019 Finalas.“ Jungtinė Karalystė. Michael Rice – „Bigger than us“

Prancūzijos atstovas Bilalas Hassani liko 14-tas.

„Eurovizija 2019 Finalas.“ Prancūzija. Bilal Hassani – „Roi“

Ispanas Miki užėmė 22 vietą.

„Eurovizija 2019 Finalas“. Ispanija. Miki – „La Venda“

Vokietijos duetas „S!sters” – 24-ąją. Negana to, žiūrovai Vokietijai neskyrė nė vieno taško.

 „Eurovizija 2019 Finalas“. Vokietija. „S!sters“ – „Sister“

5. Išgirdome apie Šiaurės Makedoniją

„Eurovizija“ padeda praplėsti geografijos žinias.

Makedonija ir Graikija pernai po ilgų diskusijų išsprendė ilgą diplomatinį ginčą ir susitarė dėl naujo šalies pavadinimo – Šiaurės Makedonijos.

Graikija ilgai ginčijo Makedonijos teises į šį pavadinimą sakydama, kad taip yra reiškiamos teritorinės pretenzijos į tokį patį pavadinimą turintį šiaurinį Graikijos regioną. Šalys nepasidalijo ir kultūrinio paveldo.

Po to, kai Šiaurės Makedonija priėmė naują šalies pavadinimą, Graikija sutiko nebeblokuoti jos siekio prisijungti prie Europos Sąjungos ir NATO.

Pastaruosius šešerius metus Šiaurės Makedonija, kuri tada dalyvaudavo su savo senu vardu, nė sykio nebuvo nepatekusi į „Eurovizijos“ finalą.

Šiemet šalį finale pamatėme po ilgos pertraukos. Tamara Todevska net ilgą laiką pirmavo, kol buvo skelbiami tarptautinių komisijų balsai.

„Eurovizija 2019 Finalas“. Šiaurės Makedonija. Tamara Todevska – „Proud“

Tiesa, galutinėje žiūrovų ir komisijos lentelėje ji liko 8. Užtat milijonai žmonių užfiksavo šią šalį ir naują jos pavadinimą.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi