Naujienų srautas

Muzika2019.05.19 11:47

„Eurovizijos“ atgarsiai: net kai kurių laimėjusių dainų skambesys per radiją – lyg „plastikinis“

Neretai „Eurovizijos“ prognozės ir finalo rezultatai išsiskiria, bet šįkart nugalėtojo statulėlę iškėlęs Nyderlandų atstovas Duncanas Laurence'as niekam staigmena neturėjo tapti. Tiesa, stebėdami balsavimą jo gerbėjai negalėjo atsipalaiduoti iki paskutinės minutės. Žavingiausiu „Eurovizijos“ momentu išlieka jos nenuspėjamumas.

Muzikos šventę gerbėjai pradėjo dar gerokai anksčiau nei išmušė „Eurovizijos“ finalo valanda. Daug eurovizinių kūrinių radijo ir televizijos eteryje skambėti pradėjo likus mėnesiui ar net keliems iki konkurso pradžios.

Finalo vakarą Lietuvos profesionalų komisijos balus visai Europai paskelbęs LRT RADIJO departamento vadovas Giedrius Masalskis sako, kad nors tai yra dainų konkursas, jame labai daug lemia vaizdas ir šou.

„Dauguma „Eurovizijos“ kūrinių yra labiau pritaikyti televizijai – kai nelieka vaizdo, daugelis jų taip nebesuskamba. Klausantis per radiją, netgi dainoms nugalėtojoms, rodos, kažko trūksta, jų skambesys atrodo „plastikinis“. Tai paprasčiausiai neradijinės dainos. Yra tik vos keletas kūrinių, pavyzdžiui, grupės ABBA „Waterloo“, kurie yra tokie hitai, kad tinka ir radijo eteriui“, – patikino G. Masalskis.

„Eurovizija 2019. Finalas“. Daina nugalėtoja: Nyderlandai. Duncan Laurence – „Arcade“

Anot jo, „Eurovizijoje“ dalyvaujantys kūriniai paprastai jau atitinka tam tikrą eurovizinį standartą – išgirdus juos skambant, iškart pasidaro aišku, kad tai šiam konkursui skirtas kūrinys.

Tai, kad laimėjo Nyderlandų atstovas Duncanas Laurence su daina „Arcade“ G. Masalskio nestebina. Jo manymu, šiais metais „Eurovizijoje“ visi kūriniai buvo beveik lygiaverčiai – ryškių favoritų jis neturėjo.

„Beveik visos dainos man pasirodė esančios vienodo lygio, jei prieš finalą man būtų liepę spėti, kas taps nugalėtoju, nebūčiau galėjęs nei galvos guldyti, nei būčiau davęs nago nukirsti, kad trofėjus atiteks vienam ar kitam atlikėjui“, – patikino jis.

LRT laidų vedėja, šių metų viena iš nacionalinė „Eurovizijos“ komisijos narių Gerūta Griniūtė taip pat sakė, kad Nyderlandų atstovo pergalė jos nenustebino. Ji pati turėjo du favoritus, tarp kurių buvo nugalėtojas D. Laurence‘as ir Švedijos atstovas Johnas Lundvikas.

„Šie du atlikėjai buvo stiprūs, tačiau labai skirtingi, kaip ir jų dainos. Dėl Nyderlandų atstovo pergalės labai džiaugiuosi ir manau, kad ji buvo pakankamai tikėta“, – portalui LRT.lt sakė G. Griniūtė.

Ji pasidžiaugė tuo, kad „Euroviziją“ laimi ne kokie nors įspūdingi pasirodymų efektai ir ne tai, kas vadinama standartu, o būtent muzika, muzikalumas ir dainos grožis.

„Tai gražioji „Eurovizijos“ pusė. Man atrodo, kad laimėjus šiai dainai, portugalas Salvadoras Sobralis (2017-ųjų „Eurovizijos“ laimėtojas – aut. past.) labai džiaugiasi, nes jis visada pabrėždavo, kad muzika yra pirmoje vietoje“, – kalbėjo G. Griniūtė.

Anot jos, kai kurių šalių komisijų nuomonės jai buvo labai netikėtos, o tą parodė paviešinti balsavimo rezultatai. Skelbiant komisijų balsus ilgą laiką lyderiavo Šiaurės Makedonijos atstovė  Tamara Todevska.

„Atrodė, kad favoritai yra pakankamai aiškūs, tačiau ėmė ir pradėjo pirmauti šalis, apie kurios lyderiavimą pradžioje tikriausiai net niekas nepagalvojo. Tačiau ji buvo lentelės viršuje ir netgi galvoje buvo kilęs klausimas, ar ją kas nors įveiks, nes atotrūkis vis didėjo. Tai buvo kiek netikėta“, – patikino pašnekovė.

Ją nustebino ir tai, kad finale pasirodžiusios Vokietijos atstovės iš žiūrovų negavo nė vieno balso. Nors G. Griniūtė grupės „S!sters” dainai ir pasirodymui ypatingų priekaištų neturėjo.

Šiais metais 19 kartą „Euroviziją“ komentavęs muzikologas Darius Užkuraitis sakė, kad D. Laurence‘ui pergalė buvo prognozuojama iš anksto, todėl ji niekam neturėjo būti staigmena. Nors jam pačiam artimesnės buvo Švedijos, Italijos, Azerbaidžano atstovų dainos.

„Šio atlikėjo daina tikrai nėra bloga. Man atrodo, kad ji netgi nebuvo kurta specialiai „Eurovizijai“. Kai tokia neeurovizinė daina nugali, tai suteikia vilčių, kad pergalę atnešė ne šou, o vis tik muzika padarė savo“, – portalui LRT.lt tvirtino D. Užkuraitis.

Anot jo, vertinant buvusius konkursus, šiais metais „Eurovizija“ nebuvo tokia stipri, nors spalvų ir įvairumo pakako.

„Aš šįmet pasigedau gitaristų. Tačiau girdėjome populiariosios, elektroninės ir netgi alternatyviosios muzikos. Finalas, nors ir silpnesnis už kitus, nebuvo nuobodus ar monotoniškas. Tarkime, buvo ir seno kirpimo Šiaurės Makedonijos atstovės daina, ir naujoviški slovėnai, ir alternatyvią elektroniką grojantys islandai“, – kalbėjo D. Užkuraitis.

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi