Mokslas ir IT

2019.01.30 12:03

Perspėja, kaip elgtis, kad asmeniniai duomenys telefone būtų saugūs

LRT.lt2019.01.30 12:03

Šiandien mobiliuoju telefonu ne tik skambiname, rašome žinutes ir laiškus, bet ir darome daugybę operacijų, vis daugiau asmeninių duomenų kaupiame įrenginiuose: nuo kontaktų, nuotraukų, susirašinėjimų ir skambučių išklotinių iki bankinės ir verslo informacijos. Vaidas Bielinis, „Samsung Electronics Baltics“ pardavimų verslui skyriaus vadovas pasakoja, ką kiekvienas, telefone kaupiantis privačią informaciją, turėtų padaryti nedelsiant, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Nenumokite ranka į užraktą

Išmaniųjų technologijų ekspertas teigia, kad mobiliųjų įrenginių saugumas yra vienas iš didžiausių visų technologijų kompanijų prioritetų. Tačiau net ir turint įdiegtas pažangiausias saugumo platformas, būtina saugumo priemonėmis pasirūpinti ir pačiam vartotojui.

„Siekdami apsaugoti savo duomenis esančius išmaniajame įrenginyje, svarbiausias esate jūs pats. Todėl sekite viešojoje erdvėje pasirodančias naujienas apie saugumo naujoves, tykančius pavojus ir imkitės būtinų atsargumo priemonių, kad apsaugotumėte asmeninę informaciją“, – sako ekspertas.

Viena paprasčiausių taisyklių, kaip apsaugoti savo telefoną – patikimas, stipraus lygio slaptažodis. Taip pat šiandieniniuose telefonuose yra integruoti piršto atspaudo ar akies rainelės skaitytuvai.

„Kol kas patikimiausi telefono užraktai yra piršto atspaudo arba akies rainelės atpažinimo sistemos, tačiau jei užraktas įvedamas ranka, svarbiausia vengti trumpesnių nei šešių skaitmenų ir lengvai nuspėjamų kodų. Stipriausio lygio užraktą turėsite, jei įterpsite įvairius rašmenis: skaičius, mažąsias ir didžiąsias raides bei simbolius. Taip pat jokiu būdu nenaudokite to paties slaptažodžio visoms programėlėms atrakinti“, – patarimais dalijasi ekspertas.

Užtikrinkite konfidencialių duomenų saugumą

Nusikaltėliams įsilaužti į jūsų telefoną gali būti ypač lengva, jei įrenginys nėra apsaugotas jokia saugumo programa. Šiandien, kai telefonai vis dažniau tampa darbo priemone ir konfidencialūs įmonės duomenys saugomi įrenginiuose, įsilaužimas į juos gali reikšti didelį intelektinės nuosavybės, klientų informacijos, verslo sandorių ir daug kitų svarbių duomenų praradimą.

Tam, kad išvengtume tokių incidentų, kiekvieno telefone turi būti įdiegta saugumo platforma, kuri saugiai užšifruotų duomenis.

Savo telefone naršykite atsakingai

Daugeliui yra įprasta gana drąsiai naudotis viešojoje vietoje aptiktu neapsaugotu bevieliu tinklu. Ekspertas tikina, kad tai nėra blogai, jei juo naudojamasi tik naršymui internete. Tačiau būtina įsidėmėti, kad ši patogi galimybė nėra visiškai saugi, ypač jei telefonu norite atlikti svarbias, konfidencialias operacijas. Tokiu atveju didėja duomenų vagystės tikimybė.

V. Bielinis pabrėžia, kad atliekant banko pavedimus, jungiantis prie asmeninių paskyrų ir įvedant savo slaptažodžius, geriau naudotis savo mobiliaisiais duomenimis. Taip pat, baigus naudotis „Wi-Fi“ ar „Bluetooth“ ryšiu, nepamirškite jų išjungti.

„Bet kuri programa, kuri yra įdiegiama išmaniajame telefone, yra potenciali grėsmė išmaniojo įrenginio saugumui. Todėl būtina atkreipti dėmesį, kokias programas diegiate – ar šios programos yra patikimos bei žinomos, taip pat rekomenduotina siųstis programėles iš oficialių ar gerai žinomų atsisiuntimo platformų“, – pasakoja V. Bielinis.

Nigel Tadyanehondo/Unsplash nuotr.

Nepamirškite profilaktikos

Net ir nusipirkus naujausią išmanųjį telefoną su stipria saugumo sistema rekomeduojama nepamiršti profilaktikos. Įrenginio atnaujinimai skirti programinės įrangos kokybės gerinimui, todėl kartu su jais pašalinamos spragos, atnaujinamos saugumo sistemos, kurios padeda efektyviau užkirsti kelią įsilaužėliams.

Tokia pati taisyklė galioja ir programėlėms – siūlomi atnaujinimai sumažina riziką, kad programėlė turės virusų, o jeigu neketinate programėlės atnaujinti ar ja nebesinaudojate – geriausia ištrinkite ją. Taip sumažinsite grėsmių skaičių savo telefone.

V. Bielinis taip pat pataria periodiškai tikrinti telefono nustatymus ir peržiūrėti, kurios programos turi prieigą prie jūsų duomenų. Pavyzdžiui, jei šiuo metu jums nereikia, kad žaidimo programėlė sektų jūsų buvimo vietą, išjunkite šią funkciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt