Mokslas ir IT

2018.09.21 07:25

Mokslininkai: uodai ir kiti skraidantys vabzdžiai gali pernešti plastiko taršą

Greta Klimkaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2018.09.21 07:25

Mokslininkai nustatė, kad uodai ir kiti skraidantys vabzdžiai, kurie veisiasi vandenyje, gali pernešti plastiko taršą. Lervoms iš užterštų vandens telkinių pasisavinus mikroplastiko daleles, jos vabzdžių organizmuose lieka, o taip, pasak specialistų, plastikas gali patekti ir į mitybos grandinę.

Specialistai sako, kad lervos negali atskirti maisto nuo plastiko, todėl būdamos vandenyje minta ir ten esančiomis plastiko mikrodalelėmis, manydamos, jog tai dumbliai.

Tyrėjai nustatė, kad plastikas vabzdžių organizmuose išlieka ir jiems visiškai susiformavus. Per vabzdžius, pasak mokslininkų, plastiko tarša gali pasiekti ir kitus gyvūnus, kurie įprastai kontakto su plastiku neturi.

Mat uodais bei kitais vandenyje išsiritusiais vabzdžiais minta vorai, šikšnosparniai, paukščiai, o šiuos gaudo kiti gyvūnai ir taip plastiko tarša gali plisti mitybos grandinėje.

Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis, vandenynuose yra daugiau kaip 150 milijonų tonų plastiko ir skaičiuojama, jog kasmet į vandenį jo patenka dar po 8 milijonus tonų.

Sumaišiusios su maistu jį taip pat praryja žuvys, paukščiai ir įvairūs vandens gyvūnai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.