Mokslas ir IT

2018.01.09 21:24

Daugiau nei pusę kirų maisto sudaro plastikas

LRT.lt2018.01.09 21:24

Nuo praeito amžiaus 6 dešimt. pasaulyje išmesta apie 9,1 mlrd. tonų plastiko, apie 79 proc. jo suversta sąvartynuose arba nusėdo į vandenynus. Kai gyvūnas praryja plastiką, tai sukelia jam daug žalos. Plastikas gali prakiurdyti gyvūno virškinamąjį traktą, sukelti uždegimus ir infekcijas, pakeisti hormonų pusiausvyrą ir paveikti endokrininę sistemą.

Mokslininkai ištyrė kirų skrandžių turinį ir nustatė, kad nemažą dalį to sudaro įvairios atliekos, taip pat ir žmonių biologinės atliekos. Kirai, kaip nustatė mokslininkai, minta plastiku, stiklu, netgi statybinėmis dalimis. Archives of Environmental Contamination and Toxicology“ publikuotame tyrime pabrėžiama, kad tokia mityba neigiamai veikia paukščių sveikatą.

Kanadoje tirtas trijų rūšių kirų skrandžių turinys. Paukščiai buvo sulesę beveik 300 vienetų atliekų, iš jų 59 proc. buvo plastikas. Tarp kirų skrandžių turinio buvo sviestinis popierius, guma, virvės likučiai, puodelio šukės ir pan.

Mokslininkai ragina tobulinti atliekų perdirbimo technologijas, kad ne tik gyvūnai, bet ir patys žmonės gyventų švaresnėje aplinkoje.