Naujienų srautas

Mokslas ir IT2017.12.21 10:17

Ūkio ministras: Lietuva privalo koncentruotis į biotechnologijų sektorių

LRT.lt 2017.12.21 10:17

Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius susitiko su prof. dr. Virginijumi Šikšniu ir Vilniaus universiteto studentų „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda, kurią pasveikino laimėjus didįjį prizą JAV vykusiame prestižiniame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“, teigiama Ūkio ministerijos pranešime.

„Šiandien pasaulyje vis dažniau girdimi ir pripažįstami Lietuvos pasiekimai, jaunoji karta pasiekia puikių rezultatų, kuriais galime didžiuotis. Stiprus biotechnologijų sektorius Lietuvoje suteikia galimybę Lietuvos studentams ir mokslininkams tarptautinėje erdvėje lygiuotis į šalis, kurios jau daug metų gilinasi į šias technologijas. Todėl turint tiek potencialo Lietuvai ir toliau svarbu koncentruotis į biotechnologijų, lazerių ir finansinių technologijų, inžinerinės pramonės sektorius, kur jau yra įdirbis ir galime pasiekti dar daugiau,“ – sako V. Sinkevičius.

Pasak ūkio ministro, šiandien Lietuvos gyvybės mokslų pramonė išaugo iki vienos pažangiausių Vidurio ir Rytų Europoje. Biotechnologijos ir vaistų tyrimų bei gamybos sektorius vidutiniškai auga po 14 proc. kasmet. Taip pat Lietuvoje sutelktas didelis žmogiškasis potencialas: pagal biomedicinos, fizinių, technologijos mokslų studijų srities programas baigusių studentų skaičių 1000 gyventojų pirmaujame visoje Europos Sąjungoje.

Siekdama stiprinti šį sektorių, Ūkio ministerija kartu su Lietuvos mokslo taryba sukūrė naują priemonę „Pramoninė doktorantūra“. Pagal šią priemonę yra skiriamas 50 proc. bendrasis finansavimas įmonei išlaidoms, susijusioms su vadovo darbo užmokesčiu įmonėje, doktoranto darbo užmokesčiu, arba išlaidos moksliniams tyrimams reikalingoms medžiagoms. Šiemet buvo paskelbtas pirmasis kvietimas dėl doktorantūros disertacijų temų idėjų atrankos. Po vertinimo finansuoti atrinktos 2 UAB „Baltic Orthoservice“ temos. 2018 m. I ketv. numatomas dar vienas kvietimas įmonėms dėl temų atrankos.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) įgyvendina projektą „InoSpurtas“, kuriuo įmonėms teikiamos paslaugos, skatinančios mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų (MTEPI) veiklų vykdymą, įmonės konsultuojamos dėl inovatyvios verslininkystės pradžios, dalyvavimo tarptautinėse MTEPI programose ir kitais klausimais. Projekto biudžetas – 3,8 mln. eurų.

Taip pat planuojama parengti Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus plėtros gaires, kuriose bus išanalizuota Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus situacija, jo potencialas ir galimybės, identifikuotos prioritetinės Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus sritys, parengtas Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus klasterizacijos veiksmų planas ir nustatytos priemonės jam įgyvendinti.

2017 m. lapkričio 9–13 d. „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda, trečią kartą dalyvaudama prestižiniame didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“, iškovojo konkurso didįjį prizą ir aplenkė daugiau nei 300 stipriausių universitetų komandų pasaulyje. Be Didžiojo prizo ir aukso medalio, komanda laimėjo tris papildomus prizus iš aštuonių kategorijų nominacijų.

Lietuvos komanda sukūrė lanksčią skirtingų plazmidžių grupių kopijų kiekio valdymo sistemą „SynORI“. Plazmidės yra apskritos formos DNR struktūros, kuriomis į mikroorganizmus pernešama įvairi genetinė informacija ir keičiamos ląstelių funkcijos, todėl plazmidės itin plačiai naudojamos biotechnologijose. VU studentų sukurta sistema galės būti pritaikyta farmacijos pramonėje, kuriant sudėtingus metabolinius kelius ar gaminant biotechnologinius produktus, pavyzdžiui, sudėtinius baltymus.

Vilniaus universiteto prof. dr. V. Šikšnys su komanda reikšmingai prisidėjo prie Cas9 baltymo DNR kirpimo mechanizmo sukūrimo, kuris buvo vienas iš pretendentų gauti Nobelio premiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi