Mokslas ir IT

2021.10.22 22:00

Ar visose Žemės vietose matome tą pačią Mėnulio fazę?

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2021.10.22 22:00

Pakėlę akis į dangų, viso pasaulio gyventojai mato tą patį Mėnulį ir tą pačią jo pusę. Tačiau kodėl skirtingose Žemės vietose Mėnulis neatrodo taip pat?

Mūsų visoje Saulės sistemoje vienintelis objektas, kuris pats skleidžia šviesą, yra Saulė. Ši šviesa visada sklinda į Žemę ir Mėnulį, apšviesdama pusę mūsų planetos ir atsispindėdama nuo Mėnulio paviršiaus, todėl mums gali pasirodyti, kad šviečia jis pats, nors taip nėra.

Kaip ir Žemė, Mėnulis turi dienos ir nakties pusę, kurios keičiasi jam besisukant. Saulė visada apšviečia tik pusę Mėnulio, kita pusė lieka tamsi, tačiau kokia jo dalis matoma mums, priklauso nuo to, kaip planetos palydovas keliauja savo orbita.

Prisiminkime, kokios yra Mėnulio fazės. Remiantis NASA, moksliniu požiūriu jų yra daugiau nei mums įprastos 4.

Jaunatis. Tai yra nematoma Mėnulio fazė, kurios metu apšviesta jo pusė atsukta į Saulę, o naktinė – į Žemę. Šioje fazėje Mėnulis yra toje pačioje dangaus dalyje kaip Saulė, kyla ir leidžiasi kartu su ja. Vadinasi, Mėnulis danguje pasirodo ir dieną. Šioje fazėje jis paprastai nepraeina tarp Žemės ir Saulės, jis tarsi prasilenkia su Saule, žiūrint iš mūsų perspektyvos.

Augantis pusmėnulis. Šios fazės metu danguje pasirodo nedidelė sidabrinė Mėnulio skiautė, kai apšviestoji palydovo pusė nukreipta daugiausia nuo Žemės, o iš mūsų planetos matoma tik maža dalis. Ji kasdien auga, nes Mėnulio orbita palydovo dienos pusę vis pasuka toliau. Taigi, kasdien jo matome vis daugiau.

Pirmasis ketvirtis. Mėnulis dabar yra įveikęs ketvirtadalį savo kelionės, todėl matome pusę jo apšviestos pusės. Paprastai žmonės jį vadina pusmėnuliu, bet tai nėra visai tai, ką matome danguje. Mums matoma tik dalelė viso Mėnulio – pusė apšviestos jo pusės. Pirmasis ketvirtis teka apie vidurdienį ir leidžiasi apie vidurnaktį. Vakare jis yra aukštai danguje ir puikiai matosi.

Augantis priešpilnis. Matoma didžioji dalis Mėnulio dienos pusės, o jis pats danguje atrodo ryškesnis.

Pilnatis. Mėnulis yra taip arti, kad matome Saulės apšviestą visą Mėnulio pusę, taigi, techniškai tai ir būtų tikrasis pusmėnulis. Mėnulis atsiduria priešais Saulę ir žiūrint iš Žemės atsiskleidžia visa jo dienos pusė. Mėnulio pilnatis teka apie saulėlydį ir leidžiasi apie saulėtekį. Porą dienų jis dar pasirodys pilnas.

Dylantis priešpilnis. Mėnulis pradeda savo kelionę atgal link Saulės, todėl dabar priešinga jo pusė skleidžia šviesą. Atrodo, kad apšviesta pusė traukiasi, tačiau Mėnulio orbita tiesiog ją neša iš mūsų perspektyvos. Mėnulis kiekvieną naktį kyla vis vėliau.

Paskutinis ketvirtis. Mėnulis iš Žemės perspektyvos atrodo tarsi pusiau apšviestas, bet iš tikrųjų matoma pusė pusės Mėnulio, kurią apšviečia Saulė, arba ketvirtadalis. Paskutinis Mėnulio ketvirtis, dar žinomas kaip trečiasis ketvirtis, teka apie vidurnaktį ir leidžiasi apie vidurdienį.

Dylantis pusmėnulis. Mėnulis arti tokios savo orbitos padėties, kai jo dienos pusė nukreipta tiesiai į Saulę, todėl viskas, ką matome iš savo perspektyvos, yra plonas pjautuvas.

Iš tiesų visame pasaulyje žmonės mato tą pačią Mėnulio fazę. Tačiau žmonės, esantys Pietų ir Šiaurės pusrutuliuose, fazę mato iš skirtingų kampų. Jeigu mes iš Šiaurės pusrutulio nukeliautume į Pietų, matytume tą pačią fazę, kaip ir namuose, tik atvirkščiai, todėl mums tai atrodytų neįprastai.

Net ir būdami toje pačioje vietoje, savo palydovą matysime kiek kitaip. Mėnulio padėtis mūsų horizonto atžvilgiu keičiasi visą naktį, nes gyvename po lenktu dangaus kupolu. Prisiminkime išlenktą lanką, kuriuo dieną keliauja Saulė. Mėnulis ir žvaigždės dangaus skliautu keliauja panašiai išlenktais takais. Nors dėl Žemės sukimosi žvaigždės ir Mėnulis juda į vakarus, bent jau mums taip atrodo, palydovo orbita juda rytų kryptimi.

Šiaurės ir Pietų pusrutulių gyventojai Mėnulį mato apverstą vienas kito atžvilgiu. Pavyzdžiui, jeigu augančio pusmėnulio pjautuvas mūsų kraštuose pasisukęs į dešinę ir pildosi iš tos pusės, Pietų pusrutulyje jis bus pasisukęs į kairę. Todėl gali pasirodyti, kad skirtinguose pasaulio kraštuose yra dvi skirtingos fazės, bet iš tiesų yra ta pati, tik iš kitos pusės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt