Mokslas ir IT

2021.10.18 10:05

Ankstyvi demencijos ženklai gali slypėti kraujyje

LRT.lt2021.10.18 10:05

Kuo anksčiau galima nustatyti demenciją, tuo efektyviau įmanoma ją gydyti ir pasiruošti jos sukeliamiems efektams. Kombinuodami eksperimentus su žmonėmis, pelėmis ir laboratorijos pavyzdžiais, mokslininkai neseniai aptiko specifines mikro-RNR (miRNR) – molekules, kontroliuojančias baltymų gamybą ir kūno metabolizmą, kurios gali padėti nustatyti demenciją, rašo „Science Alert“.

Nors šiuo metu nėra vaisto nuo demencijos, mokslininkai uoliai dirba tikėdamiesi tokį sukurti. Iki tol reikalingi metodai, galintys kuo anksčiau diagnozuoti demenciją ir suteikiantys žmonėms progą pasiruošti atminties ir kognityvinių funkcijų sutrikimams gerokai anksčiau, nei pradedami justi simptomai.

Išanalizavus 132 sveikus savanorius žmones ir 53 vyresnio amžiaus žmones, turinčius lengvą kognityvinį sutrikimą, atlikus testus su pelėmis ieškant neuronų degeneracijos ženklų bei eksperimentus su ląstelių kultūromis, mokslininkai identifikavo tris miRNR molekules, susijusias su protiniais gebėjimais.

Aukštesni miRNR lygiai pelėse buvo siejami su protinių gebėjimų nuosmukiu, taip pat ir vyresnio amžiaus žmonių grupėje buvo atrasta jų sąsaja su demencija. 90 proc. asmenų iš tos grupės, turinčių šį biologinį žymenį, dvejus metus ir toliau vystėsi Alzheimerio liga.

Tyrimai su pelėmis ir ląstelių kultūromis parodė, kad tos pačios trys miRNR molekulės buvo siejamos su uždegiminiais procesais smegenyse ir neuroplastiškumu – tuo, kaip neuronai užmezga ryšius. Mokslininkų teigimu, šios molekulės yra ne tik biologiniai žymenys, bet taip pat turi įtakos patologiniams procesams. Todėl jos gali tapti potencialiais gydymo taikiniais.

Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad vaistais blokuojant šias miRNR molekules, pelių gebėjimai mokytis padidėja.

Šiuo metu dar nėra konkretaus kraujo tyrimo, galinčio padėti aptikti šias molekules mėginyje. Kitas žingsnis mokslininkams – sukurti paprastą, neinvazinį būdą, kaip kad kraujo tyrimas, kurį būtų nesunku atlikti ir kuris galėtų būti naudojamas reguliarių sveikatos patikrinimų metu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt