Mokslas ir IT

2021.03.21 20:07

„Samsung Galaxy S21 Ultra“ turėtų kelti nerimą net ir „Apple“: ką vartotojams siūlo vienu šių metų lyderių laikomas telefonas?

apžvalga
Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2021.03.21 20:07

Šių metų telefonų derlių pradėjo „Samsung“ ir dar sausio viduryje pristatė savo naujausią „Galaxy S21“ seriją. Jos hitu galima vadinti „S21 Ultra“ modelį, sudarantį rimtą konkurenciją ne tik „Android“, bet ir naujausiems „iPhone“ telefonams. Tačiau kadangi šio flagmano kaina perkopusi tūkstantį eurų, pirmiausia kyla klausimas – ką tokio įspūdingo jis gali pasiūlyti?

Dizainas ir ekranas

„S21 Ultra“ – didžiausias serijos telefonas, kurio įstrižainė siekia 6,8 colio, o svoris – 227 gramus. Pirmas įspūdis – lyg į rankas paimtum plytą: įrenginys netipiškai sunkus ir, nors telpa delne, valdyti jį viena ranka yra iššūkis. Nors pavyko atgrubnagiškai nufotografuoti ar pasidaryti asmenukę, atsiliepti į skambutį, panaršyti socialiniuose tinkluose ir naujienų portaluose, rašyti žinutes ar laiškus man buvo itin sunku.

Laimė, korpusas nėra slidus, todėl rankose guli gana tvirtai. „Dynamic AMOLED 2X“ ekranas ir nugarėlė pagaminti iš „Gorilla Glass Victus“, kuris, kaip teigiama, yra tvirčiausias šiuo metu rinkoje esantis stiklas. Šis telefonas atrodo tikrai tvirtas, netgi neatrodo, kad jam reikėtų dėklo. Tik nelabai verstųsi liežuvis jį vadinti elegantišku.

Ne itin sužavėjo ir kamerų blokas nugarėlėje, kurio dizaino sprendimą net sunku apibūdinti – atrodo, kad gamintojas šįkart stengėsi ne įlieti kameras į bendrą dizainą, o kaip tik pabrėžti, jog jos ten yra. Ir tai tikrai ne visiems atrodys simpatiškai. Vis dėlto tai išskirtinis dizaino sprendimas. Jeigu pamatau telefono reklamą, galiu iškart pasakyti, kad tai „Galaxy S21“ serijos telefonas, nereikia nė pavadinimo.

Labai nudžiugino tai, kad nugarėlė matinė ir nekolekcionuojanti pirštų atspaudų, todėl visą laiką atrodė švari – nereikėjo nuolat valyti servetėlėmis ar brūžyti į kelnes.

Ekrano raiška – 3200 x 1440 ir 120 Hz atnaujinimo dažnis, tad perėjimai tarp vaizdų atrodo sklandžiai. Reikia pripažinti, kad spalvų balansas iš pradžių atrodo intensyvokas ir varginantis akis, net ir įsijungus „Eye Comfort“ (liet. akių komforto) režimą, mažinantį mėlyną šviesą. Kažkodėl atrodo, kad nelabai mažiau tos mėlynos šviesos pasidaro, o patį ekrano ryškumą apskritai buvau sumažinusi dviem trečdaliais, tačiau net ir tuomet vaizdas atrodė gana intensyvus. Kad ir kaip ten būtų, ryškumą ir kitus nustatymus galima maksimaliai pasikoreguoti, noriu tik pridurti, kad gamintojas tikrai skyrė dėmesio ekranui.

Nauji kameros triukai

„S21 Ultra“ telefonas turi keturių objektyvų galinę kamerą, kurios pagrindinis lęšis yra 108 megapikselių. Ją sudaro ultraplataus kampo, plataus kampo ir dvigubas teleobjektyvas. „Apple“ gerbėjams teks su apmaudu sutikti, kad šįkart „Samsung“ kameros atžvilgiu atsistojo tarp pirmųjų vietų ir sudarė labai stiprią konkurenciją „iPhone 12 Pro Max“.

Daug komentarų apie automatinį režimą, manau, nereikia – telefonas fotografuoja tikrai gerai, maloniai nustebino ir tai, kad net fotografuojant objektą prieš šviesą dirbtinis intelektas atkuria visas detales, esančias už jo. Spalvos išlieka natūralios, nėra dirbtinai suintensyvinamos, tačiau kartais atrodo, kad nuotraukose per daug baltos spalvos. Pavyzdžiui, darant asmenukę ar fotografuojant kitus žmones įsijungus automatinį režimą veidai atrodo gan išblyškę. Fotografuojant taip pat įjungtas fokusavimo pagerinimas ir scenos optimizavimas, todėl net drebant rankoms kadrai neišsilieja. Praverčia, kai labai šalta ir kai norisi nufotografuoti krutantį objektą. Tiesa, šias funkcijas galima ir išsijungti.

Pristatydamas „S21“ seriją gamintojas pasigyrė, kad šio modelio kamera vaizdus bus galima priartinti šimtą kartų. Taip, išties galima. Pabandžiau ir neįsivaizduoju, kaip tai panaudoti praktiškai, nebent mėginti įžiūrėti ką nors svarbaus tolumoje, pavyzdžiui, automobilio numerį. Fotografuojant kampe lieka tarsi mažiau priartintas taikiklis, kad nors šiek tiek gaudytumeisi, į ką žiūri pro objektyvą.

Apskritai kameros priartinimas gana neblogas – net ir 10 kartų priartinus vaizdą išeina visai geros kokybės nuotraukos. Aš tokio priartinimo niekada nenaudoju, kita vertus, telefoną galima panaudoti kaip žiūronus ir stebėti gyvūnijos pasaulį pro savo langą. Galbūt nepatikėsite, bet per karantiną stebėti ant stogo vaikščiojančias varnas tapo šiokia tokia pramoga.

Gamintojas tikina, kad šio modelio didžiausias pliusas yra patobulinta naktinė fotografija, sumažintas triukšmas ir 12 megapikselių „Nona-binning“ technologija, leidžianti fiksuoti akimirkas ir prietemoje. Automatinis režimas, mano nuomone, truputį per daug iššviesina vaizdą, tačiau galima pasitelkti „Pro“ nustatymus ir pasikoreguoti pagal save. Visai įdomu paeksperimentuoti (net jeigu nieko nesupranti apie profesionalią fotografiją), šiek tiek pažaisti ir išgauti įdomesnių vaizdų naktiniu režimu.

Vis dėlto pagrindiniai kameros parametrai nėra įdomiausia ir daugiausia dėmesio sulaukianti dalis. Keletas funkcijų, kurios sulaukė didesnio mano dėmesio, yra „Director‘s View“ (liet. režisieriaus vaizdas) – jį įsijungus galima keisti lęšius filmuojant – ir „Single take“ (liet. vienas fiksavimas), leidžiantis filmuoti 10 sekundžių trukmės vaizdo įrašus, telefonui pačiam nusprendžiant, kurie kadrai geriausi ir kuriuos vertėtų išsaugoti.

„Director‘s View“ daugiausia dėmesio turėtų sulaukti iš vaizdo tinklaraštininkų ir nuomonės formuotojų, nes filmuojant galima kaitalioti kameros lęšius – kaip pagrindinį imti siauresnį ar platesnį vaizdą arba save per priekinę kamerą. Kairiame kampe vis tiek rodomas arba priekinės, arba galinės kameros fiksuojamas vaizdas, tad viskas priklauso nuo to, kokie poreikiai.

Labai įdomi funkcija, kurią tikriausiai mažai kas naudos, be to, prie jos reikia priprasti, nes ne iškart supranti, kur koks lęšis ir kokį vaizdą gausi. Kiek bandžiau šią funkciją, mano veido išraiška įraše visą laiką atrodė nustebusi ir suglumusi.

„Single take“ – irgi įdomus įrankis, bet nelabai praktiškas. Darai 10 sekundžių vaizdo įrašą, kuriame atskiri užfiksuoti vaizdai dirbtinio intelekto gali būti paversti nuotraukomis, kartais netgi uždedami filtrai. Vaizdo įrašui toks laiko tarpas atrodo mažokas, o nuotraukas ir pats savo nuožiūra gali užfiksuoti, tam nereikia dirbtinio intelekto. Būtų daug geriau, jeigu leistų tiesiog filmuoti ir iš to vaizdo įrašo, nesvarbu, kokios trukmės jis būtų, telefonas atrinktų geriausias, gražiausiai atrodančias akimirkas.

Tiesa, tai galima padaryti filmuojant 8K raiška. Yra „8K Video Snap“ režimas, kai iš vaizdo įrašo galima pasidaryti aukštos raiškos nuotraukų. Realiai tai veikia taip pat, kaip tiesiog daryti ekrano nuotraukas, nors kokybė gal šiek tiek geresnė. Vienintelis sunkumas yra pagauti tą norimą kadrą neišsiliejusį, todėl galiausiai nelabai ir pasinaudoji šia funkcija. Manau, reikėjo suplakti šią funkciją su „Single take“, daugeliui vartotojų taip tikrai būtų patogiau ir naudingiau.

Funkcijos – kur dingo skaičiuotuvas?

Mano bandytas „S21 Ultra“ turi 12 GB RAM, 5 000 mAh bateriją ir 128 GB vidinės atminties, jame integruotas 5nm „Exynos 2100“ lustas, kuriame – „Cortex“ 8 branduolių procesorius. Beje, dėl to daugybė „Samsung“ gerbėjų nusivylė, mat JAV ir Pietų Korėjoje naujuose įrenginiuose naudojamas „Snapdragon 888“. O „Exynos 2100“ praeityje strigdavo. Vis dėlto per keletą savaičių naudojimo nepasirodė jokių trikdžių, strigimų ar kitų nesklandumų, telefonas veikė kaip bitutė. Todėl procesorių įvertinti pavyktų tik panaudojus ilgesnį laiką.

Malonu, kad gali pusę dienos praleisti įlindęs į telefoną, daug fotografuoti, filmuoti (net ir 8K raiška), bet baterija kantriai laikys iki pat vakaro. Nebandžiau žaisti žaidimų, bet susidarė įspūdis, kad turėtų nenuvilti. Mažiau naudojant telefono gyvastis be laido išlieka net dvi dienas, o kartais ir ilgiau, bet čia kalbu apie savaitgalį, kai mažiau laiko praleidžiu įkišusi nosį į išmanųjį.

Įrenginiui atrakinti galima naudoti savo veido atvaizdą, piršto atspaudą, šabloną ir slaptažodį. Galbūt dar ne visi žino, bet „Android“ telefonuose yra labai patogi funkcija „Smart Lock“, kurią galima rasti saugumo nustatymuose, – ją įjungus galima pasirinkti vietas, kur ekrano užraktas nebus naudojamas, pavyzdžiui, namuose. O išėjus iš tos zonos jis automatiškai įsijungia. Labai patogu.

Man pasirodė keista, kad telefonas neturi kai kurių elementarių funkcijų ir jas reikia siųstis atskirai. Pavyzdžiui, labai nustebau neradusi skaičiuotuvo ir garso įrašymo programėlės.

„Samsung“ yra antras išmaniųjų gamintojas, nusprendęs į telefono komplektą nebepridėti įkrovimo blokelio ir ausinių – įrenginio dėžutėje nuo šiol rasite tik USB-C tipo laidą. Bendrovės teigimu, taip buvo nutarta pastebėjus, kad daugelis pirkėjų jau turi įkroviklius ir ausines, įsigytus su senesniais modeliais, o USB-C tipo jungtis tinka ir naujiesiems flagmanams. Tikinama, kad toks sprendimas buvo priimtas stengiantis tapti draugiškesniems aplinkai.

Man tai nebuvo patogus sprendimas, nes iki šiol naudojau ir naudoju kito gamintojo įrenginius, bet iš tikrųjų priklauso kitam įrenginiui. Turbūt tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl man telefonas krovėsi daug lėčiau, negu žadėjo gamintojas, – teigiama, kad su itin sparčiu įkrovimu telefonas turėtų per pusvalandį įsikrauti iki 50 proc., tačiau man, deja, įsikraudavo tik apie 20 proc.

Prie „S21 Ultra“ telefono taip pat priderintas „S Pen“ išmanusis rašiklis, iki šiol naudotas tik su „Note“ įrenginiais. Deja, išbandyti jo neturėjau galimybės, tačiau socialiniuose tinkluose sklando kalbos, kad toks „Samsung“ žingsnis perša mintį, jog „Note“ serijos telefonų nebebus. Patvirtintų žinių kol kas nėra, tad pagyvensim – pamatysim.

Apibendrinimas

Telefonas turi dar daug funkcijų, kurių netgi nevardijau šioje apžvalgoje: yra smagių smulkmenų, kurios kasdienę patirtį gali paversti įdomesne. Pavyzdžiui, vadinamųjų lipdukų (stickers) kūrimas, dar galima kurti nuotraukų filtrus, trumpametražius filmukus ir GIF failus, piešti ant fotografuojamų objektų ir t. t. Taip pat yra dalykų, kurių neatradau ir neperpratau. Retai naudojuosi virtualių asistentų teikiama nauda, tad nesikankinau ir nebandžiau įvertinti, kaip veikia „Bixby“, – aš tiesiog nesu įpratusi, nors galbūt valdyti telefoną balsu būtų visai patogu.

Man netiko ir nepatiko šio telefono dydis – juo naudotis kartais tiesiog nepakenčiamai nepatogu vien todėl, kad mano pirštai tarsi nepritaikyti jam. Visa kita – daugiau ar mažiau smulkmenos, kurias galima arba išspręsti, arba su jomis susitaikyti.

Taip pat tikriausiai daugelis sutiks, kad „S21 Ultra“ kaina stipriai kandžiojasi – Lietuvoje jis kainuoja nuo 1 259 iki 1 439 eurų. Pasiryžus pakloti tokią sumą už telefoną vertėtų pagalvoti, ar pavyks išnaudoti visas jo teikiamas galimybes. Tai yra sklandžiai dirbantis, patikimas įrankis tiek darbui, tiek kasdieniam gyvenimui, bet manau, kad nemažai vartotojų neišnaudos nė pusės jo funkcijų.

Apskritai telefonas padarė neblogą įspūdį – tiek kameros prasme, tiek funkcionalumu. Niekada nejaučiau didelės simpatijos „Samsung“ telefonams, tačiau turiu pripažinti, kad „S21 Ultra“ flagmanas turi tam tikrų išskirtinumų rinkoje ir yra stiprus konkurentas „iPhone 12 Pro“. O tarp „Android“ telefonų kol kas šį modelį galima vadinti lyderiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt