Mokslas ir IT

2021.01.13 21:55

Ar kada pagalvojote, ką jums sako jūsų šuo? Dabar spėlioti jau nereikia – naujas startuolis verčia šunų kalbą į žmonių

Simona Stanapėdytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.13 21:55

Pietų Korėjoje sukurtas įrenginys, galintis padėti šeimininkams suprasti savo šunis. Išmanusis antkaklis su balso atpažinimo technologija fiksuoja ir atpažįsta penkias skirtingas augintinio emocijas. Šias emocijas siunčia į telefoną, o programėlė jas išverčia į žmonėms suprantamą kalbą.

„Antkaklis įgarsina jūsų augintinio emocijas balsu, kuris tampa suprantamas žmogui. Dėl programėlės mes, žmonės, galime suprasti savo augintinius ir kokybiškiau bei efektyviau su jais bendrauti“, – sako įmonės vadovas Andrew Gilas.

Antkaklis pavadinimu „Petpuls“ šuns savininkui į išmaniojo telefono programėlę siunčia pranešimus esamuoju laiku, indikuodamas augintinio emocinę būseną. Taigi, nuo šiol savo telefone galima matyti, ar keturkojis draugas yra laimingas, atsipalaidavęs, o galbūt nerimauja, pyksta ar liūdi.

Labas rytas, Lietuva I d. Gyvi to meto vaikų Sausio 13-osios įvykių liudijimai – surinktoje mokytojos kolekcijoje

„Anksčiau visai kitaip interpretavau savo augintinės džiaugsmą, kai kartu žaidėme. Maniau, jog jai liūdna ir neramu, kai manęs nėra namuose. Bet išanalizavusi jos emocijas šiuo prietaisu, suvokiau, kad ji gali būti pikta, kai pralaimi žaidimą. Pasirodo, šunys panašūs į mus, žmones, jie nemėgsta pralaimėti. Be to, ji ne visada likusi viena namuose jaučia nerimą. Dabar galiu suprasti daug platesnį jos emocijų spektrą“, – tikina šuns šeimininkė Moon Sae-Mi.

Programėlė kasdien fiksuoja ir šuns fizinį aktyvumą, seka poilsio režimą.

„Šuns lojimo garsas per įrenginį siunčiamas į mūsų serverį. Atpažinimo programa duomenis analizuoja realiu laiku ir siunčia vertimą atgal šuns šeimininkui. Tokiu paprastu būdu galima sužinoti, kada jūsų augintinis liūdi, nerimauja ar džiaugiasi“, – teigia A. Gilas.

Trejus metus bendrovė rinko duomenis apie tai, kaip šunys išreiškia emocijas. 2018 metais ji sukūrė ir užpatentavo algoritmą, sudarytą remiantis duomenų baze iš tyrimų, atliktų su daugiau nei 10 tūkstančių 50-ies skirtingų veislių šunų. „Petpuls Lab“ antkaklį internetu įsigyti buvo galima nuo praėjusių metų spalio. Jis kainuoja apie 80 eurų.

„Kai šuo neloja, šis įrenginys atlieka dar vieną funkciją, teikiančią išsamios informacijos augintinio savininkui. Tai puiki priemonė stebėti, ar tenkinate keturkojo poreikius. Sistema skaičiuoja ne tik per dieną su maistu gaunamos energijos kiekį, bet ir kokio intensyvumo tą dieną turi būti laisvalaikis, kiek poilsio reikia jūsų keturkojui“, – sako įmonės vadovas.

Šis produktas buvo kuriamas tikslingai ištyrus jo poreikį. Naminiams gyvūnams skirtos produkcijos rinkos apyvarta pasaulyje pernai siekė 113 mlrd. eurų. Tyrėjai mano, jog per pandemiją daugiau žmonių laiką leido namuose su savo augintiniais, ne tik skyrė jiems laiko, bet ir labiau išlaidavo pirkdami naujų daiktų.

„Per pandemiją supratome, kad daug daugiau žmonių ryžosi auginti gyvūnus. Deja, kai kurie netrukus jų atsisakė, jų nesuprato. Daugelis naujų šeimininkų pasiduoda. Tikiuosi, mūsų įrenginys padės spręsti ir šią problemą“, – tikina A. Gilas.

Visų namuose laikomų šunų populiacija Pietų Korėjoje 2020 metais taip pat išaugo 18 procentų. Nuo pandemijos pradžios augintinių skaičius šalyje išaugo iki 402 milijonų.