Naujienų srautas

LRT tyrimai2019.12.18 05:30

LRT tyrimas. Ryšiai su Kaliningrado Dūmos nariais – ne kliūtis statyti strateginį dujotiekį

Strateginį Lietuvai dujotiekį į Lenkiją statysianti „Alvora“ turėjo ryšių su Rusijos valdžios atstovais. LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, „Alvoros“ įmonė Kaliningrade statė prekybos centrus Rusijos Dūmos nariui Olegui Bolyčevui, priklausančiam Vladimiro Putino „Vieningosios Rusijos“ partijai, taip pat dabartiniam Kaliningrado vicepremjerui Aleksandrui Rolbinovui. Tačiau tai nesutrukdė specialiajai vyriausybės grėsmių komisijai priimti „Alvorai“ palankaus sprendimo.

Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ turėtų netrukus pasirašyti beveik 100 mln. eurų vertės sutartį dėl dujotiekio su Lenkija statybos darbų.

Konkurso laimėtojas – įmonių „Alvora“ ir „Šiaulių dujotiekio statyba“ konsorciumas, kurio laimėjimo aplinkybės jau kėlė abejonių ir viešųjų pirkimų ekspertams, ir Seimo nariams.

Pastarieji kėlė klausimų dėl bendrovės „Alvora“ atitikties nacionalinio saugumo interesams. Šiandien pasiaiškinti į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdį iškviestas ir premjeras Saulius Skvernelis, ir grėsmes nacionaliniam saugumui vertinančios specialiosios Vyriausybės komisijos vadovas, Vyriausybės vicekancleris Alminas Mačiulis.

LRT duomenimis, į Seimo NSGK posėdį premjeras kviečiamas sulaukus Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos dėl „Alvoros“ ryšių Baltarusijoje ir Rusijoje. Pažymos turinio Seimo nariai nedetalizuoja, tačiau ji esą kelia rimtą susirūpinimą.

Tuo metu LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino, kad dujotiekį su Lenkija statysiančios „Alvoros“ ryšiai veda iki Rusijos valdžios atstovų, lojalių pačiam prezidentui Vladimirui Putinui.

Prekybos centrų statybos

N. Kolesnikui priklauso 34 proc. „Alvoros“ akcijų, dar po 33 proc. akcijų turi Česlovas Gliebus ir Vladimiras Pavliukovičius.

„Alvora“ turi atstovybių tiek Rusijoje, tiek Baltarusijoje.

Baltarusijoje veikia „Alvoros“ atstovybės Minske ir Bresto mieste, taip pat atskira įmonė, pavadinimu „Alvora-Bel“.

„Alvora“ turi atstovybę ir Rusijoje, Kaliningrade. Čia įsteigta bendrovė „Alvora-Balt“, Kaliningrade veikia ir bendrovė „Specmontažstroj“.

Baltarusijoje bendrovė yra vykdžiusi kone kelias dešimtis įvairių projektų – nuo pieno kombinato, ledo arenos iki alaus gamyklos statybų. Projektai Kaliningrade – daugiausia komercinės paskirties objektų, pavyzdžiui, prekybos centrų, statybos. Anksčiau „Alvoros“ atstovai tikino, kad tokia veikla neturėtų kelti klausimų dėl atitikties nacionalinio saugumo interesams. Vis dėlto, kaip išsiaiškino LRT Tyrimų skyrius, klausimų gali kelti ne tai, kas buvo statyta, o kam.

Daugkartiniai „Alvoros“ klientai buvo Rusijos valdžios atstovai Kaliningrade. Bendrovė prisidėjo prie septynių prekybos centrų, priklausiusių „Vester grupei“, statybų. Šis prekybos tinklas iki 2017 m. priklausė Kaliningrado srities Dūmos nariui, V. Putino partijos „Vieningoji Rusija“ nariui Olegui Bolyčevui. Kitas „Vester grupės“ steigėjas – Aleksandras Rolbinovas, Kaliningrado srities vicepremjeras.

Du Kaliningrado verslininkai – O. Bolyčevas ir A. Rolbinovas – „Vester grupę“, kuriai priklausė per tris dešimtis parduotuvių Kaliningrade, įsteigė dar 1990 m.

„Alvora“ tikina, kad 7 parduotuves „Vester grupei“ statė laikotarpiu nuo 2002 iki 2007 m.

„Aš net nežinojau, kada jis tapo deputatu tos Dūmos... Kokia ten partija? Man nerūpi, nes jau 12 metų praėjo. Aš įsitikinęs, kad jis tapo deputatu po to, kai mes baigėm statybą. Bolyčevą tik iš spaudos žinojau, kad pardavė tą tinklą, nes nelabai jam sekasi“, – teigia N. Kolesnikas.

Tiesa, O. Bolyčevas regioninės Kaliningrado Dūmos deputatu išrinktas 2006 m., po to dar du kartus – 2011 ir 2016 m. Deputatu jis tapo metai iki tol, kol „Alvora“ baigė statyti paskutiniuosius objektus „Vester grupei“.

Už lojalumą O. Bolyčevas buvo apdovanotas Maskvos ir visos Rusijos patriarcho Aleksejaus II bei Smolensko ir Kaliningrado metropolito Kirilo diplomais.

O. Bolyčevas Dūmoje pagarsėjo pasisakymais apie homoseksualus ir žydus. Per rinkimų debatus jis yra pareiškęs, kad „žydai sužlugdė Rusiją“. Yra siūlęs uždrausti homoseksualų propagandą.

„Jie mus susirado, nes reikėjo pastatyti (prekybos centrus, – red. past.). Tai buvo praktiškai pirmas supermarketas. Paprašė. Man sunku (atsiminti)“, – apie pažintį su „Vester grupe“ kalbėjo N. Kolesnikas.

Buvęs O. Bolyčevo verslo parneris – A. Rolbinovas dar 2006 m. tapo Kaliningrado vyriausybės infrastruktūros vystymo ministru. Nuo 2012 m. yra ministro pirmininko pavaduotojas. 2008 m. A. Rolbinovas buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Tėvynei“ II laipsnio medaliu, 2010 m. – „Už nuopelnus“ Kaliningrado sričiai. O šiemet V. Putinas A. Rolbinovą dar kartą apdovanojo „Už nuopelnus Tėvynei“, tik šįkart jau I laipsnio medaliu.

Dar 2006 m. „Vester įmonių grupė“ V. Putino partiją „Vieningoji Rusija“ parėmė ir finansiškai.

Anot „Alvoros“, užsakymų Kaliningrade jų verslas neturi jau 3 m. N. Kolesnikas tikina paskutinįkart Rusijoje, Kalingrade, lankęsis šio mėnesio pradžioje. „Rusijoje buvau žuvies. Ten labai gera žuvis“, – sako jis.

„Alvoros“ akcininkas pripažino, kad Lietuvoje buvo susitikęs ir su Rusijos ambasadoriumi Aleksandru Udalcovu, kartu žaidė biliardą: „Jis biliardistas. Biliardą buvom (žaisti, – red. past.). Ką man Rusijos ambasadorius? Vizos jis nepadės (gauti, – red. past.), ten tokia tvarka. Prieš kokius 2–3 metus (žaidėm, – red. past.).“

Laikinasis „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius sako, kad apie dujotiekio rangovų sąsajas su Lietuvai nedraugišku režimu informacijos neturintis. Be to, anot jo, „Alvora“ prisidėjo ir prie ankstesnių strateginių projektų: „Aš tokios informacijos nesu matęs, su tuo nesu susipažinęs, man sunku būtų vertinti kokios yra pasekmės. Aš nežinau, kokios yra priežastys ir kokie ryšiai, todėl sunku komentuoti. Ką galiu pasakyti, kad mes neseniai dalyvavome atidaryme strateginio dujotiekio tarp Suomijos ir Estijos. Ten („Alvora“, – red. past.) irgi buvo viena iš rangovių. Tas dujotiekis atvėrė Suomijos rinką ir Baltijos šalių galimybes, taip pat ir į mūsų suskystintų gamtinių dujų terminalą. Tai irgi reikėtų įvertinti“.

Ryšiai su Baltarusijos ambasados darbuotojais

„Alvoros“ akcininkas N. Kolesnikas neneigia palaikantis draugiškus santykius ir su Baltarusijos ambasada. Su buvusiu ambasadoriumi Lietuvoje Aleksandru Karolu susitiko ne viename renginyje.

Dar 2014 m. N. Kolesnikas kartu su A. Karolu dalyvavo Šiauliuose vykusiame tradiciniame „Baltarusių dainos festivalyje“. 2017 m. su Baltarusijos ambasados darbuotojais, tarp jų ir ambasadoriumi A. Karolu, N. Kolesnikas dalyvavo Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazijos rugsėjo 1-osios šventėje.

2017 m. vasarą Siličiuose, kalnų slidinėjimo kurorte Baltarusijoje, „Alvoros“ atstovai, tarp jų ir N. Kolesnikas, laiką leido su Baltarusijos ambasados, taip pat Baltarusijos valstybinės įmonės „Minskstroj“ bei dar kelių Baltarusijos įmonių atstovais.

„Mes buvome iniciatoriai. Per statybos parodą „Resta“ gimė tokia mintis, kodėl mes negalime organizuoti spartakiados. Pirmi jie pakvietė mus, ten buvo keletas statybinių įmonių. Iš ambasados buvo komanda, paskui jie atvažiavo į Lietuvą. Mes tada organizavom, buvo iš ambasados, iš dviejų statybos bendrovių (atstovai, – red. past.). Puikios varžybos buvo, visi patenkinti, pailsėję. Dabar yra naujas ambasadorius. Ką man daryti – nežinau“, – juokiasi N. Kolesnikas.

Į kurortą susirinkę Baltarusijos verslininkai žaidė krepšinį, futbolą, tinklinį. Tuo metu lietuviai, „Alvoros“ atstovai su Baltarusijos valstybinės įmonės „Minskstroj“ atstovais žaidė krepšinį. Vietos laikraštyje „Minsko statybos aikštelėse“ pasirodė ir nuotrauka, kurioje N. Kolesnikas užfiksuotas su „Minskstroj“ tuometiniu vadovu Igoriu Stepanovičiu Matsuru. Šis 2009–2010 m. dirbo „Maskvos namų“ atstovybėje Baltarusijoje. Maskvos namai yra žinomi kaip įrankis Rusijos galiai didinti ir priedanga specialiųjų tarnybų veiklai. Tokie namai veikia Ukrainos teritorijoje Sevastopolyje, Baltarusijoje, Kirgizijoje, Armėnijoje ir t. t.

„Minskstroy“ yra didžiausia Baltarusijos statybų pramonės organizacija, ji, kaip pati nurodo, yra turėjusi projektų ir Lietuvoje, pavyzdžiui, stačiusi ir „Radisson Blu Hotel“ viešbutį Vilniuje.

N. Kolesnikas taip pat pažįstamas ir su Rusijos koncerno „Gazprom“ banko „Belgazprombank“ valdybos nariu Dmitrijumi Kuzmiču. 49,82 proc. šio banko akcijų valdo Rusijos „Gazprom“, dar 49,82 proc. – „Gazprombank“.

„Feisbuke turiu. Bet su juo kažkokių kontaktų aš neatsimenu. Net su gimtadieniu turbūt nesveikinu“, – apie D. Kuzmičių kalba N. Kolesnikas.

„Belgazprombank“ kreditavo Baltarusijos logistikos terminalo „Belvingeslogistik“ projektą, iš kurio lietuviai galiausiai pasitraukė. Logistikos centrą lietuvių bendrovės – „Alvora“ ir „Vingės terminalas“ statė su Baltarusijos verslininku Viačeslavu Donvaru, Baltarusijos transporto įmonės „Belintertrans“ vadovu. V. Donvaras yra žinomas kaip lojalus prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. Iš šio rankų jis yra gavęs medalį „Už nuopelnus“. Iš projekto „Alvora“ pasitraukė 2014 m., visus įsipareigojimus „Belgazprombank“ perėmė V. Donvaro kontroliuojama „Belintertrans“.

Tačiau „Belgazprombank“ paslaugų „Alvoros“ atstovybė Baltarusijoje esą atsisakė tik prieš kelerius metus, kai buvo įšaldytos lėšos. „Gazprombank“ yra taikomos sankcijos.

„Mes turėjom sąskaitas „Belgazprombank“. Bet prieš porą metų atėjo tie pinigai iš užsakovo ir mūsų bankas nepriėmė tos sumos. Atgal tie pinigai nukeliavo“, – tikina „Alvoros“ atstovas.

Nepaisant ryšių Rusijoje ir Baltarusijoje, šių metų vasarą speciali Vyriausybės komisija, vertinanti nacionalinio saugumo interesus, palaimino „Alvoros“ ir „Šiaulių dujotiekio statybos“ pasiūlymą. Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija, vadovaujama Vyriausybės kanclerio Almino Mačiulio, palankią išvadą „Amber Grid“ pateikė liepos 29 dieną.

Chronologija

· 2018 m. gegužė. Lietuva ir Lenkija pasirašo sutartį dėl tinklų sujungimo ir investavimo į GIPL projektą. 500 mln. eurų vertės dujotiekio projektą „Amber Grid“ įgyvendina kartu su Lenkijos dujų perdavimo sistemos operatore „Gaz-System“.

· 2018 m. vasara. Paskelbiami statybos darbų ir jiems reikalingų vamzdžių viešieji konkursai.

· 2019 m. birželis. Iš konkurso dėl grėsmių nacionaliniam saugumui pašalinama mažiausią kainą pasiūliusi Baltarusijos kompanija „Beltruboprovodstroj“. Ji Vyriausybei pateikia 10 mln. eurų vertės pretenziją.

· 2019 m. liepa. „Amber Grid“ gauna palankią specialiosios Vyriausybės komisijos išvadą, kad galima sudaryti sutartis su pasiūlymą pateikusiu konsorciumu, kurį sudaro įmonės „Alvora“ ir „Šiaulių dujotiekio statyba“.

· 2019 m. rugsėjis. Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) nurodo „Amber Grid“ laikinai sustabdyti dujotiekio rangovo konkursą ir pateikia savo išvadas. Į VPT kreipėsi Vilniaus apygardos teismas, nagrinėjantis ieškinius pagal UAB „MT Group“ pretenzijas GIPL konkurse.

· 2019 m. spalis. VPT leidžia „Amber Grid“ pasirašyti sutartį. Valstybės valdomos bendrovės generalinis direktorius palieka įmonę. Jis priverstas atsistatydinti po to, kai „Amber Grid“ nepavyksta numatytu laiku – iki spalio pradžios – pasirašyti sutarties dėl dujotiekio statybos.

· 2019 m. spalio pabaiga. „Amber Grid“ nusprendžia pakartotinai įvertinti galutinius statybos konkurso dalyvių pasiūlymus. Toks sprendimas priimamas atsižvelgus į VPT išvadoje nurodytas pastabas.

· 2019 m. lapkritis. „Amber Grid“ palieka Teisės ir administravimo departamento direktorius Tomas Suslavičius, vadovavęs konkurso komisijai. Vilniaus apygardos teismas nutraukia „MT Group“ inicijuotą bylinėjimąsi.

· 2019 m. gruodis. Po pakartotinio konkurso pasiūlymų vertinimo „Amber Grid“ nustato pirkimo laimėtoją. Tai – „Alvoros“ ir Šiaulių dujotiekio statybos“ konsorciumas, kurio pasiūlymo kaina – 79,85 mln. eurų be PVM.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą