LRT tyrimai

2019.10.09 05:30

Naujasis miškų urėdas – Skvernelio aplinkos medžioklės partneris

Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2019.10.09 05:30

Valstybinių miškų urėdijos vadovo konkursą laimėjo laikinai įmonei vadovaujantis Valdas Kaubrė, buvęs Panevėžio miškų urėdas. Pastaraisiais metais jis dirbo Urėdijos direktoriaus pavaduotoju medienos ruošai ir prekybai. LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, naująjį Valstybinių miškų urėdijos vadovą su valdančiaisiais sieja ir bendros medžioklės su Vyriausybės kancleriu Algirdu Stončaičiu bei kitais premjero Sauliaus Skvernelio žmonėms, taip pat su jį į pareigas skirsiančiu aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika.

„Ar esate medžiojęs su Valdu Kaubre?“ – LRT Tyrimų skyrius klausė Algirdo Stončaičio, Vyriausybės kanclerio.

„Ne“, – atsakė A. Stončaitis.

Perklaustas, ar tikrai niekada nėra medžiojęs, Vyriausybės kancleris padėjo ragelį.

Buvęs Panevėžio miškų urėdas Valdas Kaubrė taps naujuoju Valstybinės miškų urėdijos vadovu. Darbą jis turėtų pradėti kitą pirmadienį, o naujo vadovo prireikė vasarą iš šios valstybinės įmonės pasitraukus jos ankstesniam vadovui Mariui Pulkauninkui.

Tačiau iš LRT Tyrimų skyriaus turimų medžioklės lapų kopijų matyti, kad būsimasis Valstybinių miškų urėdijos vadovas medžioja ir su Vyriausybės kancleriu A. Stončaičiu, ir su dabartiniu aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika, ir su žemės ūkio ministru Andriumi Palioniu.

LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, V. Kaubrė galėjęs būti neatsitiktinis kandidatas konkurse į šį postą.

Po urėdijų reformos, V. Kaubrė tuomet ministro Kęstučio Navicko buvo laikinai paskirtas vadovauti naujai įsteigtai Valstybinių miškų urėdijai, tačiau konkurse dėl nuolatinio vadovo posto jis nusprendė nedalyvauti.

Anot LRT Tyrimų skyriaus šaltinių, jis neatitiko konkurso sąlygų – esą jam neužteko vadovavimo didelei įmonei patirties. Vėliau jis prisijungė prie komandos, nes laimėjo Urėdijos vadovo pavaduotojo konkursą. Kai iš pareigų pasitraukė M. Pulkauninkas, V. Kaubrė laikinai ėjo Urėdijos vadovo pareigas.

Buvęs Panevėžio urėdas buvo ir yra vadinamųjų elitinių medžioklių dalyvis.

Krekenavos – Naujamiesčio profesionalios medžioklės plote 2018 m. spalio 19 d. vyko medžioklė, kurioje medžiojo V. Kaubrė ir Vyriausybės kancleris A. Stončaitis ir dar šeši medžiotojai. A. Stončaitis sumedžiojo taurųjį elnią, už kurį sumokėjo 151 eurą, o V. Kaubrė – danielių, už kurį sumokėjo 75 eurus.

Kartu su Vyriausybės kancleriu A. Stončaičiu medžiojo ir dar vienas S. Skvernelio žmogus – vidaus reikalų viceministras Česlovas Mulma. Taip pat ir Eugenijus Lapinskas, Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato viršininkas.

Šios medžioklės vadovas – Kornelijus Alekna. 2012 m. K. Alekną, miško apsaugos inžinierių, taip pat girininką Joną Leiką ir Daugirdą Lukoševičių, tuometinį Panevėžio urėdijos vadovą, kurie dalyvauja medžioklėse kartu su V. Kaubre, STT buvo sulaikiusi ir visi trys miškininkai buvo teisiami dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir svetimo turto iššvaistymo – į privačius medžioklės plotus išvežtus 9 danielius.

LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, mažose medžiotojų grupelėse su A. Stončaičiu būsimasis Urėdijos vadovas medžiojo ne vieną kartą.

A. Stončaitis domėjosi urėdija

M. Pulkauninkas iš įmonės vadovų pasitraukė išdirbęs Valstybinėje miškų urėdijoje kiek daugiau nei metus, o konkursą jis laimėjo Aplinkos ministerijai vadovaujant K. Navickui, kai buvo įgyvendinta urėdijų reforma. Premjerui S. Skverneliui netikėtai nusprendus atleisti K. Navicką iš pareigų ir ilgai nepaskyrus naujojo aplinkos ministro, M. Pulkauninkas teigė pajutęs padidintą Vyriausybės kanceliarijos susidomėjimą jo darbu.

Kol nebuvo rastas naujasis aplinkos ministras, pas Vyriausybės kanclerį Algirdą Stončaitį M. Pulkauninkas buvo iškviestas du kartus. Vyriausybės kancleris turėjęs priekaištų dėl įmonės veiklos.

LRT Tyrimų skyriaus šaltinių duomenimis, A. Stončaitis iš tiesų nuodugniai domėjosi šia valstybine įmone.

M. Pulkauninkas LRT Tyrimų skyriui teigė, kad galutinį jo sprendimą pasitraukti iš Valstybinės miškų urėdijos vadovo posto lėmė paskirtojo naujojo aplinkos ministro, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovo, Kęstučio Mažeikos pozicija, iš kurios jis suprato, kad palaikymo tolesnei veiklai jis neturi.

„Iš ministro K. Mažeikos supratau, kad esu nepageidaujamas šiose pareigose ir kad tai nėra tik ministro pozicija, o ji yra suderinta su kitomis institucijomis“, – teigė LRT M. Pulkauninkas.

Pasitraukus M. Pulkauninkui, „valstiečio“ K. Mažeikos vadovaujama Aplinkos ministerija pakeitė įmonės vadovo konkurso sąlygas.

Šalia reikalavimo kandidatui turėti trejų metų vadovavimo didelei įmonei patirties, taip pat buvo įrašytas reikalavimas turėti mažiausiai trejų metų patirties miškininkystės arba aplinkosaugos srityje. Didelės įmonės apibrėžimas yra reglamentuotas įstatymu. Tai reiškė, kad pretenduoti į Valstybinės miškų urėdijos vadovus galėjo jau gerokai mažesnis kandidatų skaičius.

Konkurso informacinė sklaida buvo minimali, Aplinkos ministerijos kancleris Arminas Mockevičius sako, kad dabar jis gailisi, kad į konkurso viešinimą neinvestavo 3 tūkstančių eurų.

V. Kaubrė išrinktas iš dviejų kandidatų – jo paties ir dar vieno kandidato, Lino Baltrėno, dirbančio savivaldybės įmonės „Kauno vandenys“, vadovu.

L. Baltrėnas – Lietuvos socialdemokratų partijos narys.

Elitinėse medžioklėse – garsios pavardės

LRT Tyrimų skyrius išnagrinėjo dešimties medžioklių, vykusių 2018 m., medžioklių lapus. Medžioklės vyko kovo, spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesiais, lapuose be A. Stončaičio – ir kitos garsios įtakingų žmonių pavardės.

2018 m. metų gruodį organizuota medžioklė buvo gausesnė nei ta, kurioje V. Kaubrė medžiojo su A. Stončaičiu.

2018 m. gruodžio 1 d. vyko vadinamoji kviestinė rinktinių asmenų medžioklė. Vyriausybės kanclerio A. Stončaičio tądien nebuvo, tačiau V. Kaubrė medžiojo su K. Mažeika, tuomet tik Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovu ir dabartiniu aplinkos ministru.

Gruodžio 1 d. medžioklėje buvo ir vėliau žemės ūkio ministru paskirtas A. Palionis, tėvas ir sūnus – socdemas Mindaugas ir socdarbietis Rimantas Sinkevičiai, taip pat tuomet dar nesugriuvusiai partijai „Tvarka ir teisingumas“ vadovavęs Remigijus Žemaitaitis ir konservatorius, buvęs žemės ūkio ministras Kazimieras Starkevičius.

Medžioklė 25 medžiotojams atsiėjo 4297 eurus 94 centus.

Mažesnėse grupelėse V. Kaubrė medžiojo su buvusiu, dar iki reformos, generaliniu miškų urėdu Rimantu Prūsaičiu, socdemais Broniumi Bradausku, Alfonsu Macaičiu, įtakingu kelininku, įmonės „Fegda“ vadovu Arvydu Gribuliu, verslininkais Dariumi Nedzinsku ir Virgilijumi Kantausku, taip pat Pranu Dailide. V. Kantauskas ir P. Dailidė – įtakingi žemės ūkio sektoriaus verslininkai. Pirmasis yra „Biovelos“ įmonių grupės akcininkas, o antrasis – žemės ūkio technikos bendrovės „Dojus agro“ savininkas.

Patikslinta (2019-10-22): Anksčiau publikacijoje buvo minėta, kad kartu su Valdu Kaubre medžiojo ir Donatas Matuiza, premjero S. Skvernelio patarėjas teisės ir teisėtvarkos klausimais. Tačiau, kaip teigia Vyriausybės kanceliarija, Donatas Matuiza niekada nebuvo medžiotojas ir su V. Kaubre medžioti negalėjo.

Toje pačioje medžioklėje buvo ir tuometis Valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas Arvydas Vaitkus.

Garsiosios „Medžiotojų užeigos“ savininkas Ričardas Mačiulaitis – itin dažnas naujojo valstybės įmonės vadovo medžioklės partneris.

LRT Tyrimų skyriaus šaltinių duomenimis, rengiantis rugsėjo pabaigoje vykusiai „Miškininkų šventei“ tuomet jau laikinasis Urėdijos vadovas V. Kaubrė primygtinai domėjosi, ar šventės maitintoju negalėtų tapti „Medžiotojų užeiga“.

V. Kaubrės biografijoje – V. Baltraitienės medžiotojų susitikimas

V. Kaubrė buvo garsiosios Panevėžio urėdijos, kurioje yra vadinamajam įtakingiausiam medžiotojų klubui „Girios“ priklausantips miškų plotas, urėdu.

Viešumoje V. Kaubrės pavardė buvo linksniuojama, kai šiam 2016 m. buvo pavesta suorganizuoti Lietuvos žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės ir Latvijos žemės ūkio ministro Janio Dūklavo medžioklę ir vakarienę, kurioje dalyvavo ne tik ministrai, bet ir tuometinis Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius, Lietuvos verslininkai V. Kantauskas ir P. Dailidė, taip pat ministrės vyras ir sūnus.

Pats V. Kaubrė jokios informacijos neatskleidė ir teigė, kad medžioklę užsakė fizinis asmuo. Kas galiausiai sumokėjo už vakarienę, kurios vertė viršijo 4000 eurų, taip ir liko paslaptis.

LRT Tyrimų skyriaus dabar paklaustas, kas gi apmokėjo V. Baltraitienės organizuotos vakarienės – medžioklės sąskaitą, V. Kaubrė to sakė nebeprisimenąs.

Jis taip pat sakė negalįs komentuoti, su kuo medžiojąs. V. Kaubrė tvirtino, kad gali atsakyti tik už savo medžiokles, o ne už tuos, kurie medžioja su juo.

Jis ir Vyriausybės kancleris A. Stončaitis bei S. Skvernelio aplinkos žmonės nepriklauso tam pačiam medžiotojų būreliui. Pats V. Kaubrė yra Ukmergės rajono medžiotojų būrelio „Miškininkas“ narys, o A. Stončaitis yra žiniasklaidai teigęs, kad nepriklauso jokiam būreliui. Vidaus reikalų viceministras Č. Mulma yra Punios medžiotojų būrelio narys.

Aplinkos ministras K. Mažeika sako, kad jis kartą medžiojęs su V. Kaubre, tačiau nežinojęs, kad V. Kaubrė medžioja su Vyriausybės kancleriu ir kitais S. Skvernelio aplinkos žmonėmis. Anot ministro, tai jo vertinimo nekeičia, nors kai su V. Kaubre kalbėjęsis jis pats, V. Kaubrė minėjo, jog jis esąs pasyvus medžiotojas.

Jis teigė nematąs problemos, kad Vyriausybės kanclerį ir V. Kaubrę sieja bendros medžioklės. Svarbiausia, anot jo, kompetencija.

Bet K. Mažeika pripažįsta, kad Vyriausybės kancleris A. Stončaitis domėjosi Valstybinių miškų urėdija.

„Kai buvo tos problemos dėl medienos, kai buvo kilęs skandalas dėl prekybos taisyklių ir aš asmeniškai kaltinamas dėl kažkokio tai poveikio ir įtakos, kad medienos kaina kris, kad Valstybinių miškų urėdija praras milijonus – tą istoriją prisimenat, tai tada kancleris... na, jis atsakingas juk už tai, kad ir biudžetas nenukentėtų, kad normali veikla vyktų. Tai, manau, kad tas domėjimasis nebuvo, kad reikia to ar ano“, – sakė LRT Tyrimų skyriui K. Mažeika.

Aplinkos ministras patikino, kad asmeniškai dėl Urėdijos vadovo jis jokio spaudimo nepatyręs.

Su žemės ūkio ministru A. Palioniu LRT Tyrimų skyriui susisiekti nepavyko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.