Naujienų srautas

LRT tyrimai2019.06.10 05:30

LRT tyrimas. Lietuvių verslas su Rusijos saugumu: laimimi net gynybos užsakymai

KGB įpėdinė Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB), Vidaus reikalų ministerija, naftininkų ir atominio laivyno atstovai. Tai – Klaipėdos verslininkams priklausančių įmonių klientai Rusijoje, o jų vykdomi užsakymai finansuojami Kremliaus gynybos biudžeto lėšomis.

Sandoriai su Rusijos saugumu Lietuvoje netampa kliūtimi gauti strateginių įmonių, kariuomenės užsakymų ir net vykdyti darbų ypatingos svarbos suskystintų gamtinių dujų terminale.

TYRIMAS TRUMPAI

- LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, dviejų Lietuvos verslo grupių – „Novikontas“ ir „Garant Group“ – akcininkų įmonės dalyvauja Rusijos valstybiniuose pirkimuose.

- Su „Novikontas“ per akcininkus susijusi „RSB Kaliningrad“ yra gavusi keliolika Rusijos federalinės saugumo tarnybos užsakymų.

- „RSB Kaliningrad“ Rusijos tarnyboms parduoda palydovinio ir radijo ryšio įrangą, kuri, anot saugumo ekspertų, gali būti naudojama šnipinėjimui.

- Darbus „RSB Kaliningrad“ atlieka Rusijos specialiosios paskirties laivuose.

- „RSB Kaliningrad“ yra gavusi užsakymų, kurie buvo finansuoti Rusijos gynybos biudžeto lėšomis.

- „RSB Kaliningrad“ pardavė ir diegė ryšio įrangą Rusijos laive, kuris minimas Lietuvos saugumo ataskaitoje dėl bandymų šnipinėti Baltijos jūroje.

- Su „Novikontu“ per akcininkus susijusi įmonė „RC Marsat Zapad“ yra Rusijos valstybinio palydovinio ryšio operatorės „Morsviazsputnik“ komercinis atstovas.

- „Novikonto“ įmonės yra laimėjusios Lietuvos kariuomenės ir strateginio jūrų uosto užsakymų.

- Klaipėdos uostas dar pernai kreipėsi į vyriausybinę grėsmių vertinimo komisiją dėl sandorių su „Novikontu“. Specialioji komisija sandorius pripažino atitinkančius nacionalinio saugumo interesus.

- Su „Garant Group“ susijusių įmonių Rusijoje užsakovai yra antrinė naftos koncerno „Rosneft“ bendrovė, taip pat laivyną su atominiais ledlaužiais valdanti „Atomflot“. „Garant“ akcininko bendrovė Kaliningrade turėjo sutartį ir su FSB.

- „Garant Group“ įmonės klientai Lietuvoje yra Lietuvos kariuomenė, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Klaipėdos uostas ir Suskystintųjų gamtinių dujų terminalą (SGD) valdanti „Klaipėdos nafta“.

- „Garant Group“ įmonė yra atlikusi darbų SGD terminale, kuris yra ypatingos svarbos valstybės objektas.

- Ekspertų nuomone, sėkmė Rusijos valstybiniuose konkursuose gali būti neatsitiktinė – esą Kremlius taip bando daryti įtaką per verslą, galbūt net rinkti informaciją.

- Jungtinės Amerikos Valstijos FSB taiko sankcijas ir draudžia verslui su ja sudaryti sandorius. ES ir Lietuvoje tokių sankcijų nėra.

Projektus, kurių užsakovas yra Kremlius, geba pačiupti net tik su Rusijos prezidento V. Putino aplinka siejami oligarchai. Net kelios klaipėdiečiams priklausančios įmonės Kaliningrade sėkmingai dalyvauja Rusijos viešojo sektoriaus pirkimuose. O tarp jų klientų – ir KGB įpėdinės, Federalinio saugumo tarnybos (FSB), padaliniai Kaliningrade.

Šis LRT tyrimas – apie du lietuviško kapitalo holdingus – „Novikontas“ ir „Garant group“. Tai – dvi skirtingos įmonių grupės, kurias sieja sėkmė graibstant užsakymus, finansuojamus Kremliaus biudžeto.

„Novikontas“ akcininkų valdoma bendrovė Kaliningrade yra sudariusi 49 valstybinius sandorius, o laivų remontu ir techniniu aptarnavimu užsiimančios „Garant group“ įmonės – 84.

Klaipėdiečių įmonės vykdo darbus ir Rusijos mokslinių tyrimų laivuose, kuriuos, anot Lietuvos saugumo ataskaitų, Rusija naudoja žvalgybai Baltijos jūroje.

„Novikonto“ grupės įmonė Lietuvos kariuomenei yra tiekusi įrangą, kuri buvo naudojama NATO misijoje Afganistane. Tuo metu „Garant group“ įmonės yra atlikusios darbų ir Suskystintųjų gamtinių dujų terminale, kuris laikomas Lietuvos energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos simboliu.

Ekspertų nuomone, bendradarbiavimas su Kremliaus tarnybomis kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

„Laimėjimas konkursų, kuriuos skelbia FSB, yra bendradarbiavimas su FSB. Su FSB bendradarbiaujantys žmonės bet kokiu atveju turi vykdyti vienokią ar kitokią FSB valią. O tai yra didžiulė grėsmė taip pat ir Lietuvos nacionaliniam saugumui“, – sako Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas M. Laurinavičius.

Akcininkai – rusų tautybės klaipėdiečiai

„RSB Kaliningrad“ – Rusijoje nuo 2001 m. veiklą vykdanti įmonė, kuri per akcininkus susijusi su lietuviško kapitalo „Novikonto“ grupe.

„Novikontas“ daugiausia dirba Lietuvoje ir Latvijoje, čia įsteigtas ne vienas įmonės filialas. 

Ši verslo grupė puikiai žinoma jūrininkams, mat  užsiima jų rengimu, treniravimu, įdarbinimu. Taip pat prekiauja įvairia laivų elektronika – navigacine, palydovine ar radijo ryšio įranga, ją remontuoja, teikia techninio aptarnavimo paslaugas. Panašia veikla su „Novikontu“ siejamos įmonės užsiima ir Kaliningrade.

Tačiau čia jos klientai – išskirtiniai. Tai – Rusijos valstybinės mokslo įstaigos, įmonės ir tarnybos, tarp jų ir – FSB padaliniai Kaliningrade. Jiems „RSB Kaliningrad“ parduoda ar remontuoja įvairią ryšio įrangą Rusijos specialiosios paskirties laivuose. 

Su FSB padaliniais, remiantis oficialiais ir viešai prieinamais Rusijos pirkimų duomenimis, „RSB Kaliningrad“ iš viso yra sudariusi 14 kontraktų, tarp jų 12 – su FSB Kaliningrado pasienio valdyba, 2 – su FSB Kaliningrado srities valdyba.

LRT Tyrimų skyriaus kalbintas M. Laurinavičius įsitikinęs, kad bet kam „iš šono“ laimėti Rusijos saugumo konkursus yra neįmanoma:  „Dabartinę Rusiją kontroliuoja ir valdo FSB. Reikia suprasti, kad FSB turi savo komandiruotus darbuotojus visuose bankuose, visose didžiosiose įmonėse, jie kontroliuoja visą šalies ekonomiką. Taip yra sudaryta sistema. Tikėtis, kad jų pačių konkursuose galėtų laimėti atsitiktinės įmonės yra absoliučiai naivu. Tai yra tiesiog neįmanoma.“

„Kaip tai neįmanoma?“, – stebisi vienas iš „RSB Kaliningrad“ akcininkų, taip pat bendrovės vadovas V. Jefimovas, telefonu paklaustas apie sėkmę Rusijos pirkimuose. Jo teigimu, „RSB Kaliningrad“ yra „šimtu procentų rusiška įmonė“.

Įmonė rusiška, nes įsteigta Kaliningrade, tačiau jos akcininkai, be V. Jefimovo, yra trys Klaipėdoje gyvenantys ir verslą vykdantys asmenys – A. Chropenko, M. Markovičius, D. Vitinovičius. Visi jie yra ir Klaipėdoje registruoto „Novikonto“ akcininkai.

Minėti asmenys, kaip rodo „Registrų centro“ duomenys, nuolatinę gyvenamąją vietą yra nurodę Klaipėdoje.

Laimimi net gynybos konkursai

Bendra „RSB Kaliningrad“ su FSB padaliniais pasirašytų sutarčių suma birželio 7 dienos kursu siekia 56,6 tūkst. eurų.

Pirmoji buvo pasirašyta dar 2012 m. Tuomet FSB Kaliningrado srities Pasienio valdybos užsakymu klaipėdiečiams priklausanti įmonė atliko radijo atsakiklių techninę apžiūrą, avarinio švyturio metinę patikrą, jį programavo ir registravo į tarptautinę orbitinių paieškos ir gelbėjimo palydovų sistemą „Cospas-Sarsat“.

Tais pačiais metais gautas ir kitas užsakymas. Sutartis sudaryta jau su kitu FSB padaliniu – FSB Kaliningrado valdyba. „RSB Kaliningrad“ remontavo „Granit“ radijo stotis.

Po kelerių metų, 2014 m., Kaliningrado įmonė gavo FSB užsakymą ir karinio laivyno projekte „A125M-1“. Tai – pačių rusų išgirtas inovatyvaus greitaeigio katerio projektas. Viešai skelbta, kad kateris skirtas atlikti specialiąsias užduotis Baltijos jūroje – patruliavimą, stebėjimą, dalyvavimą paieškos ir gelbėjimo operacijose. „RSB Kaliningrad“ remontavo katerio radijo ryšio ir navigacijos įrangą.

Tai – vos keli bendradarbiavimo su Kaliningrado FSB pavyzdžiai. FSB užsakymų „RSB Kaliningrad“ gaudavo kasmet nuo pat 2012 m., o paskutinė sutartis pasirašyta 2017 m. pabaigoje. Įmonė remontavo, tiekė įvairią įrangą, atliko jos techninę priežiūrą. „RSB Kaliningrad“ taip pat yra laimėjusi ir kelis FSB padalinių konkursus, kurie, kaip nurodoma, buvo finansuoti Rusijos gynybos biudžeto lėšomis.

Pavyzdžiui, 2017 m. sudaryta sutartis su Rusijos FSB Pasienio valdyba dėl laivų ryšio įrenginių techninės priežiūros ir remonto paslaugų. Pirkimo dokumentuose nurodoma, kad tai – valstybinis gynybos užsakymas. Dar vieną Rusijos gynybos užsakymą „RSB Kaliningrad“ vykdė tais pačiais 2017 m., kai remontavo radijo stotį.

„Novikonto“ akcininkas M. Markovičius, kalbėdamas apie FSB padalinių užsakymus, tikino „didelės bėdos“ nematantis: „FSB – išvis kitas dalykas. O čia (mūsų atveju, – red. past.) nieko bendra – tik pavadinimas. Iš tikrųjų čia – pasieniečiai“.

„Mes jau kalbėjome tarpusavyje: tam, kad neturėtume to galvos skausmo, kad nebūtų dvigubo traktavimo – (nusprendėm) toliau nedirbti“, – pridūrė M. Markovičius.

„RSB Kaliningrad“ klientas – ne tik FSB. Iš viso bendrovė Rusijoje yra laimėjusi pirkimų už 238,5 tūkst. eurų ir pasirašiusi 49 sutartis.

Oficialūs Rusijos viešųjų pirkimų duomenys rodo, kad bendrovė „RSB Kaliningrad“ yra suteikusi prekių ar paslaugų iš viso 8 Rusijos valstybinio sektoriaus institucijoms. Tai patvirtina ir išrašai iš skirtingų Rusijos komercinių registrų. Tarp „RSB Kaliningrad“ klientų, be FSB, – ir Rusijos mokslų akademijos Širšovo okeanologijos institutas, ir Atlanto žuvininkystės ir okeanografijos mokslinio tyrimo institutas („AtlantNiro“), ir Rusijos federalinė uostų valdyba „Rosmorport“. Taip pat Rusijos vidaus reikalų ministerijos Kaliningrado departamentas, nuo kurio užsakymų ir prasidėjo Kaliningrado įmonės pirkimų sėkmė, kai 2011 m. buvo pasirašyta sutartis dėl palydovinės įrangos pardavimo ir sumontavimo specialiosios paskirties kateryje „Baltika“.

„Aš galiu iš karto jums pasakyti: mes netiekiam jokios karinės technikos ir t. t. Tik tai, kas yra susiję su saugumu ir gelbėjimo operacijomis, kur pasieniečiai gali dalyvauti. Viskas. Tik tokia civilinė technika. Jokiu būdu ne kokia nors paslaptinga, karinė“, – sako M. Markovičius.

Mokslinių tyrimų laivai – skirti šnipinėjimui?

Ne ką mažiau įdomios ir lietuvių verslo sutartys su Rusijos mokslų akademijos Širšovo okeanologijos institutu. „RSB Kaliningrad“ ne kartą tiekė prekes ir paslaugas Rusijos mokslinių tyrimų laivams.

 1985 m. pastatytas „Akademik Nikolaj Strakhov“ – vienas iš Rusijos mokslinių tyrimų laivų, kuris  minimas 2017 m. Lietuvos valstybės saugumo departamento Grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje. Joje perspėjama, kad žvalgybą Baltijos jūroje „vykdo Rusijoje registruoti komerciniai, keleiviniai laivai bei laivai, vykdantys mokslinius tyrimus. Kai kurie tokio tipo civiliai laivai gali turėti sumontuotą įrangą, leidžiančią atlikti signalų žvalgybą Baltijos jūroje. 2016 m. Rusijos mokslų akademijos Širšovo okeanologijos instituto laivas „Akademik Nikolaj Strakhov“ kreipėsi dėl leidimo atlikti tyrimus Lietuvos Respublikos teritoriniuose  vandenyse. Nurodytame tyrimų rajone driekiasi „NordBalt“ elektros kabelis, todėl tikėtina, kad pagrindinė žygio užduotis buvo kabelio žvalgyba“.

 „Sprendžiant iš to, kas yra atviruose šaltiniuose, galima susidaryti vaizdą, kad tai yra ne visai moksliniai laivai arba be mokslinės veiklos jie vykdo ir kitą veiklą, o ta kita veikla yra žvalgybinė veikla: renkama informacija apie NATO valstybes“, – pastebi specialiųjų ir informacinių operacijų ekspertas Aurimas Navys.

Radijo navigacijos ir radijo ryšio įrangą VSD ataskaitoje minimam mokslinių tyrimų laivui pardavė ir instaliavo būtent „RSB Kaliningrad“. Įranga ir darbai buvo atlikti Šri Lankoje, kur laivas dėl gedimų buvo įstrigęs kelerius metus nuo 2013 m.

2015 m. Rusija parengė darbų planą suremontuoti sovietinį tyrimų laivą, kad šis galėtų grįžti prie Kaliningrado krantų. Prie laivo gelbėjimo prisidėjo ir „RSB Kaliningrad“. Tuomet per kelis mėnesius Širšovo okeanologijos institutas su „RSB Kaliningrad“ pasirašė net 4 sutartis dėl įrangos pristatymo į Šri Lanką, jos taisymo, instaliavimo.

Darbus Šri lankoje ir įrangą Okeanologijos institutas iš „RSB Kaliningrad“ įsigijo už 72,5 tūkst. eurų.

„Morsviazsputnik“ agentai

Tačiau vien darbu Rusijos laivuose „RSB Kaliningrad“ veikla neapsiriboja. Įmonė valdo 80 proc. kitos Kaliningrado bendrovės „RC Marsat Zapad“ akcijų. Dar po 10 proc. „Marsat Zapad“ akcijų turi du Rusijos piliečiai – V. Medvedev ir D. Kurakin.

 „Marsat Zapad“ dirba su Rusijos valstybine bendrove „Morsviazsputnik“ – išskirtinėmis teisėmis yra jos komercinis atstovas. O ši yra kosminės komunikacijos bendrovė, Rusijos valstybinio palydovinio ryšio operatorius. „Morsviazsputnik“ teikia „Inmarsat“ mobiliojo palydovinio ryšio paslaugas privatiems ir Rusijos valdžios subjektams. „Morsviazsputnik“  priklauso dvi žemės stotys (Nachodkoje, Primorės krašte ir Nudolyje, Klinskio krašte), priimančios signalus iš palydovų.

Oficialiame „Morsviazsputnik“ puslapyje nurodoma, kad su „RC Marsat Zapad“ telekomunikacijų rinkoje dirbama jau ilgiau nei 12 m.

„Jūs manęs tokių klausimų klausiate: kokias paslaugas aš teikiu „Morsviazsputnik“, – susisiekus telefonu nedaugžodžiavo „RC Marsat Zapad“ vadovas V. Medvedevas, – tai aš sakau: jokių. Mes tik esame jų atstovai. Štai ir viskas. Tiesiog atstovaujame jų interesams.“   

Klientai – „Rosnefteflot“ ir „Atomflot“

Su „Novikontu“ susijusios įmonės – ne vienintelės, kurioms sekasi su Rusijos valstybinio sektoriaus užsakymais.

Kita lietuvių valdoma Kaliningrado įmonė „Korablelno Delo“ taip pat turėjo sutartį su Kaliningrado FSB Pasienio valdyba. Tiesa, tik vieną. Užsakymas taip pat buvo vykdytas Rusijos gynybos biudžeto lėšomis. 2014 m. bendrovė už 3441 eurų FSB pardavė lynus ir virves.

„Korabelnoe Delo“ – bendrovė, kuri per akcininką susijusi su kita tyrimo pradžioje paminėta lietuviško kapitalo verslo grupe – „Garant Group“.

„Garant Group“ – holdingas, kurį sukūrė Rusijoje gimęs klaipėdietis V. Pigarevas.  1990 m. jis įkūrė laivų remonto įmonę „Garant“, kuri veiklą išplėtė ne tik Lietuvoje ir Latvijoje, bet ir Kaliningrade. 2012 m. V. Pigarevas akcijas pasidalijo su sūnumis.

Lietuvoje „Garant Group“ turi ne vieną antrinę įmonę, o Kaliningrade V. Pigarevas ir du jo sūnūs valdo dar tris bendroves – „Baltnavis“, „Pikasoma“ ir jau minėtoji „Korabelnoe Delo“.

Visos 3 Kaliningrado įmonės dalyvauja Rusijos viešuosiuose pirkimuose, o bendra jų laimėtų sutarčių suma – 1,14 mln. eurų.

„Tam jos ir buvo įsteigtos Rusijoje, kad vystytų verslą, – aiškina „Garant Group“ akcininkas V. Pigarevas, – jos susijusios su aptarnavimu laivyno, kur jis bebūtų – Rusijoje ar Saudo Arabijoje, Korėjoje ar Kinijoje.”

Jis nemano, kad bendradarbiavimas su Rusijos valstybiniu sektoriumi prieštarauja Lietuvos nacionalinio saugumo interesams: „Mes nedirbame nei su kariškiais, nei su atominiu laivynu, nei su kitomis organizacijomis, kurios galėtų kaip nors paveikti. Organizacijos, su kuriomis šiuo metu dirbame, – uosto laivynas ar gelbėtojų tarnyba. Nemanau, kad Kaliningrado skyrius galėtų atnešti kokią nors žalą Lietuvos valstybei”.

Tačiau LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad su Rusijos atominiu laivynu vis dėlto dirbama. Tarp „Garant Group“ įmonių klientų Kaliningrade – ir Rusijos federalinė unitarinė įmonė „Atomflot“, kuri valdo laivyną su branduoline energija varomais ledlaužiais ir priklauso „Rosatom“ grupei.

Kiti klientai – „Rosnefteflot“, kuri yra valstybinės naftos kompanijos „Rosneft“ antrinė įmonė, „Rosmorport“, Širšovo okeanologijos institutas. 

Lietuvos piliečiams priklausančios Kaliningrado įmonės Rusijos laivynui tiekia inkarus, švartavimo lynus, virves ir įvairią įrangą.  Be to, „Pikasoma“ taip pat yra tiekusi prekių jau minėtam laivui „Akademik Nikolaj Strakhov“.

„Jei tai susiję su sauga, su ekologija, jei tai skirta žmonėms, nieko čia tokio nematau. O jei tai klausimas,  susijęs su tuo, kad yra sukuriama kažkokia papildoma ginkluotė, tai jau kitas klausimas”, – sako V. Pigarevas.

Tačiau kiek kitokios nuomonės laikosi apžvalgininkas M. Laurinavičius: „Šių metų Estijos žvalgybos saugumo ataskaitoje juoda ant balto parašyta, kad, jų duomenimis, Rusija naudoja ne tik mokslinius laivus. Rusija naudoja visus civilinius laivus žvalgybai.“

Lietuvoje – strateginių įmonių ir kariuomenės užsakymai

Nepaisant verslo ryšių su Kremliumi, tiek „Novikontas“, tiek „Garant“ grupės įmonės laimi Lietuvos strateginių įmonių konkursus.

Pavyzdžiui, „RSB Novikontas“ nuo 2011 m. aptarnauja ir Klaipėdos uostą. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD) su įmone, kaip rodo pirkimų duomenys, yra pasirašiusi 6 sutartis. 2011–2018 m. laikotarpiu uostas iš „RSB Kaliningrad“ pirko laivų radijo ir elektronavigacinės įrangos techninio aptarnavimo paslaugas. Tokių sutarčių buvo 3, o dar kelis kartus su „RSB Novikontas“ sudarytos sutartys dėl locmanų (jūrininkų) nešiojamosios įrangos pirkimo. Bendra uosto ir „RSB Novikontas“ pasirašytų sutarčių suma – 182,2 tūkst. eurų.

Uosto direkcija teigia, kad dar pernai vasarą kreipėsi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją prašydama įvertinti sandorį su „RSB Novikontas“ ir sulaukė palankios išvados: „2018 09 14 gauta minėtos komisijos išvada, kad „ketinimas sudaryti sandorį dėl Nešiojamosios locmaninės įrangos pirkimo sutarties su UAB RSB „Novikontas“ atitinka nacionalinio saugumo interesus.“

Specialiosios komisijos pirmininkas, vyriausybės vicekancleris Alminas Mačiulis aiškina, kad komisijai nepakako duomenų priimti nepalankios išvados, nors buvo pateikta informacija ir apie sandorius Rusijoje.

Ryšiai su Rusija „RSB Novikontas“ praeityje nesutrukdė laimėti ir Lietuvos kariuomenės pirkimų. 2015 m. Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos iš minėtos verslo įmonės įsigijo laivo paieškos ir gelbėjimosi SAR transponderį (atsakiklį). 

O 2012 m. Lietuvos kariuomenė iš „RSB Novikontas“ už 12,4 tūkst. eurų nusipirko palydovinio ryšio terminalų.

Įdomu tai, kad 2012 m., kai šie terminalai buvo įsigyti, „RSB Novikontas“ jau buvo gavusi Rusijos valstybinių užsakymų. Lietuvos kariuomenė pateikė atsakymą, kad 2012 m. įsigyti 3 palydovinio ryšio terminalai buvo naudojami NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų  (ISAF) Provincijos atkūrimo grupei Afganistane. Tačiau dabar Lietuvos kariuomenė jų esą nebenaudoja, „nes jie yra techniškai pasenę ir jų modernizavimas yra ekonomiškai nenaudingas. Be to, šie terminalai neskirti daugkartiniam perdislokavimui“.

Vis dėlto Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovas, Gynybos resursų agentūros direktorius S. Dzekunskas pripažįsta, kad palydovinė įranga – jautri saugumui, todėl ją įsigyjant grėsmės turėtų būti vertinamos. Tiesa, anot jo, tik šių metų vasarį įsigaliojo naujos viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, pataisos. O iki tol vertinti ir eliminuoti tiekėjų esą nebuvo pagrindo.

„Bendrąja prasme tai gali būti grėsmė. Kiekviena perkančioji organizacija vertina tą grėsmę konkretaus pirkimo atveju. Pavyzdžiui, mūsų Gynybos resursų agentūra, įsikūrusi nuo praėjusių metų pradžios, turi pasitvirtinusi netgi metodiką ir įvairius kriterijus, kada yra papildomai stebimi tam tikri pirkimai. Kitaip sakant, rizikingi pirkimai. Vėlgi tas pats nacionalinio saugumo aspektas, be abejonės, yra vienas tų kriterijų“, – sako KAM atstovas.

Dar anksčiau, 2003 m., Lietuvos kariuomenė iš „RSB Novikonto“ (tuo metu vadinosi „Laivų radijo serviso biuras“) buvo įsigijusi radarų, jūrlapių ir pakrančių apsaugos sistemą DGPS.  Bendrovė įrangą sumontavo penkiuose Lietuvos kariuomenės laivuose. Tiesa, anot Lietuvos kariuomenės, dabar laivai, kuriuose įranga buvo sumontuota, jau neeksploatuojami.

Paslaugos – kariuomenei ir SGD terminalui

O štai „Garant group“, nors jos akcininkai dirba su Rusija, yra nuolatinis Lietuvos kariuomenės, strateginių įmonių (pavyzdžiui, „Klaipėdos naftos“, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos ir kitų) konkursų dalyvis. 

Viešųjų pirkimų duomenimis, „Garant group“ įmonės iš viso yra laimėjusios konkursų už 12,4 mln. eurų.

Lietuvos kariuomenė  ir jos padaliniai su „Garant group“ priklausančiomis įmonėmis („Garant Safety“, „Garant Diving“, „Garant Service“, „Garant Protech“, „Laivo sandėlis“) yra pasirašiusi sutarčių už 1,75 mln. eurų.

„Garant group“ įmonės kariuomenei teikė laivų įrenginių, sistemų, greitaeigės valties remonto paslaugas, laivų įrangos sertifikavimo paslaugas, pardavė atsargines dalis, taip pat pardavė specialiuosius kostiumus, įvairią įrangą, gesintuvus ir t. t.

KAM atstovas S. Dzekunskas teigia, kad jo jokia informacija nei apie „Garant“, nei apie „Novikonto“ ryšius Rusijoje nepasiekė:

„Na, man neteko susidurti, susipažindinti su ta informacija iki šiol būtent dėl konkrečių (tiekėjų, – red. past.). Bet kaip ir sakau: tai priklauso nuo pirkimų objekto ir nuo galimybės tuos dalykus vertinti, nes dabar įstatymas sudaro galimybę kreiptis į tas kompetentingas institucijas, kurios tas išvadas ir pateiktų. Kadangi bus kreipiamasi, tai bus ir atitinkamos išvados, kurios galėtų ir parodyti, kaip toliau elgtis su tokiais pirkimais“, – komentavo S. Dzekunskas.

„Garant“ holdingo įmonės sėkmingai dalyvauja ne tik kariuomenės, bet ir Lietuvos oro uostų, Valstybės sienos apsaugos pirkimuose, „Lietuvos geležinkelių“ ir kt. pirkimuose.

Iš įmonės „Garant Safety“ 2017 m. yra pirkęs net Valstybės saugumo departamentas – tada  už 4500 eurų įsigijo gaisrinės įrangos techninės priežiūros paslaugas.

„Klaipėdos naftos“ užsakymu „Garant Diving“ 2017 m. vykdė povandenius SGD terminalo darbus – hidrotechninių statinių povandeninės dalies ir magistralinio dujotiekio povandeninės dalies apžiūrą ir remontą už 63,7 tūkst. eurų. Tokias pat paslaugos terminalui už 52,5 tūkst. eurų pirktos ir 2015 m.

„Klaipėdos nafta“ pateikė atsakymą, kuriame aiškina, jog jokios informacijos apie „Garant Group“ klientus Rusijoje iš specialiųjų tarnybų nėra gavusi, tačiau dabar turės „iš naujo įvertinti situaciją ir galimas reputacines grėsmes bei nuspręsti dėl tolimesnių veiksmų“.

„Garant Group“ įmonės nėra Viešųjų pirkimų tarnybos sudaromame nepatikimų tiekėjų sąraše. KN taip pat neturi teisinio pagrindo reikalauti pirkime dalyvaujančio tiekėjo atskleisti kitus savo klientus, todėl trečiosios šalys, su kuriomis bendravo minėta grupė, mums nebuvo žinomos“, – teigia „Klaipėdos naftos“ atstovai.

Sėkmė – atsitiktinė?

Kalbinti ekspertai mano, kad sandoriai su Rusijos vadžios institucijomis, tarp jų ir FSB, yra rizikingi patiems verslininkams. Esą Rusijos saugumas gali turėti ir kitų tikslų, Lietuvos verslui suteikdamas galimybę gauti Kremliaus valstybinių užsakymų. Tai – siekiai megzti ryšius, verbuoti verslo atstovus ir rinkti informaciją.

„Rusijos saugumo tarnybos iš tikrųjų domisi ir renka informaciją visais galimais keliais, kur jie galėtų prieiti prie jautrios informacijos. Šiuo atveju jas, žinoma, domina tai, kad tie patys verslininkai taip pat dalyvauja ir mūsų, Lietuvos, ar kitų NATO valstybių viešuosiuose pirkimuose. Jie, be jokios abejonės, yra tuo susidomėję. Reikėtų labai blaiviai vertinti, ar tai yra tik verslo klausimas, ar tai jau perauga į tokį nenatūralų domėjimąsi ar artimesnius verslo santykius“, – pastebi A. Navys.

Jam antrina ir buvusi krašto apsaugos ministrė, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė R. Juknevičienė: „Visa Kremliaus politikos kryptis tai daryti per verslą. Tai buvo žinoma ir sovietmečiu. Tiesiog jie taip dirba. Tos struktūros taip dirba – jos dirba per verslą. Galbūt tie žmonės, kuriems leidžiama  laimėti tokius konkursus arba būti atstovais kokiai nors valstybinei įmonei, galbūt ir paralelines užduotis turi.“

Kaip savo ataskaitose yra pastebėjęs Lietuvos valstybės saugumo departamentas (VSD),  Rusijos FSB „FSB yra įgaliota atlikti kontržvalgybos darbą visuose Rusijos ūkio ir ekonomikos objektuose bei vykdyti užsienio investicijų kontrolę. Šie įgaliojimai leidžia FSB darbuotojams palaikyti pastovius kontaktus su Rusijoje dirbančių Lietuvos verslo įmonių atstovais“.

Štai JAV iždo departamentas sankcijas Rusijos FSB pritaikė prieš trejetą metų. Ankstesnio prezidento B. Obamos administracija uždraudė amerikiečiams vykdyti bet kokius sandorius su FSB. Ši priemonė buvo atsakas į numanomą Rusijos kišimąsi per JAV rinkimus. Vėliau B. Obamą Baltuosiuose rūmuose pakeitęs D. Trumpas šias sankcijas sušvelnino – leido į Rusiją importuojantiems verslininkams kreiptis į FSB dėl leidimo, jog šie galėtų parduoti prekių Rusijos įmonėms. Tačiau draudimas parduoti prekes ir paslaugas pačiai FSB išliko.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija aiškina, kad FSB europinės sankcijos nėra taikomos, tačiau „Į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą yra įtraukti atskiri šios tarnybos pareigūnai, tiesiogiai prisidėję prie Ukrainos suvereniteto ir teritorinio integralumo pažeidimo. Kartu norime pastebėti, kad FSB yra sovietinio KGB įpėdinė, aktyviai prisidedanti prie  Kremliaus revanšistinės užsienio politikos vykdymo bei opozicijos ir pilietinės visuomenės persekiojimo pačioje Rusijos Federacijoje“.

LRT tyrimas: nuo Klaipėdos bendrovės iki Vladimiro Putino

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą