Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.04 21:53

Rezidentai pasimetę: paskutinę akimirką sužinojo, kad po 6 metų studijų turės susimokėti

Šiais metais, palyginti su praėjusiais, mažiau būsimųjų gydytojų medicinos rezidentūroje studijuos nemokamai. Sveikatos mokslų universitetas skelbia, kad net 40 procentų jaunuolių po šešerių metų studijų, kad jas pratęstų, turės susimokėti. Švietimo ir mokslo ministras atsako, kad tai buvo suplanuota dar prieš šešerius metus, ir į finansuojamas vietas priėmę studentus universitetai tai žinojo.

Po šešerių metų medicinos studijų jaunuoliai negali pradėti gydyti žmonių, kol nebaigia rezidentūros studijų, kuriose realiai susiduria su pacientais – kartu ir gydo ir mokosi. Sveikatos mokslų universiteto vadovai sako, kad šiemet net 40 procentų jų absolventų turės patys mokėti už rezidentūros studijas, nes sumažėjo valstybės finansuojamų vietų. Neįstojęs į valstybės finansuojamą vietą rezidentūroje, būsimasis medikas pats turi susimokėti penkis su puse tūkstančio eurų per metus.

„Pažeidžiamas teisėtas studento lūkestis toliau tęsti studijas rezidentūroje, turime apie 36 vietas mažiau negu praėjusiais metais, kas iš tikrųjų neramina. Patys geriausi Lietuvos studentai stoja mokytis medicinos mokslui ir sužino 6 kurse likus mėnesiui iki rezidentūros studijų, kad vietų, deja, sumažėja“, – LRT televizijai sakė LSMU studentų atstovė Danielė Bučinskaitė.

Švietimo ir mokslo ministras neigia, kad nemokamų rezidentūros studijų vietų sumažėjo staiga. Jis sako, kad socialdemokratų vadovaujama vyriausybė tai buvo suplanavusi jau prieš šešerius metus, kai šie studentai stojo į mediciną.

„Prieš 6 metus, 2013 m., tuo metu vyriausybė nusprendė, kad reikia geriau įvertinti medikų poreikį ir sumažinti valstybės finansuojamų vietų skaičių, taigi šis poreikis buvo nustatytas žymiai mažesnis nei 12 metais na ir valstybė užsakė šiek tiek daugiau nei 300 vietų ir ta banga dabar atėjo“, – teigė Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algridas Monkevičius.

Gydytojų skaičius Lietuvoje yra didesnis nei įprastai kitose Europos sąjungos šalyse. Ministras sako, kad patys medikus ruošiantys universitetai nusprendė priimti daugiau studentų, nei finansuoja valstybė.

Panorama

A. Monkevičiaus teigimu, būtent Sveikatos mokslų universitetas ir priėmė daugiausiai studentų, kurie už mokslą mokėjo patys, o dabar pagal savo rezultatus jie atsistojo į bendrą eilę su nemokamai besimokiusiai kursiokais prie nemokamos rezidentūros.

„Mes turim situaciją, kad mes esam priėmę studentų tam tikrą skaičių į medicinos studijas ir norime, kad jie pabaigtų mediciną ir taptų pilnaverčiais specialistais, kurie būtų vertinami ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, tas poreikis didėja. Labai įdomu, kad mes skaičiuojam tik savo šalį gyvendami ES“, – sako prof. Kęstutis Petrikonis.

Ministras sako, kad valstybės studijų biudžetas jau patvirtintas, bet jis radęs pinigų papildomam pusšimčiui nemokamų vietų rezidentams. Vienas nemokamai studijuojantis rezidentas valstybei kainuoja 18 000 eurų per metus, nes jam mokamas ir atlyginimas.

„Mes turėjome šitas lėšas rasti kitų sričių sąskaita. Trūksta inžinierių, trūksta mokytojų, trūksta kitų sričių specialistų, o rezidentūros studijos vienos iš brangiausių, taigi 51 vieta yra dideli pinigai – mes juos suradom ir tai švelnina situaciją“, – teigė ministras.

Sveikatos mokslo universiteto studentai ir vadovai taip pat sako, kad neaišku, pagal kokias metodikas vyriausybė nustato, kiek kokių medikų šaliai reikia ir atkreipia dėmesį, kad jaunų specialistų ypač trūksta toliau nuo miestų. Ministras atsako, kad į regionus medikai tiesiog nevažiuoja dirbti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi