Lietuvoje

2019.03.23 10:51

Kariuomenės vadas apie unikalų JAV partnerių pasiūlymą: tai yra didelis Lietuvos įvertinimas

LRT TELEVIZIJOS laida „Karinės paslaptys“2019.03.23 10:51

Lietuvos krašto apsaugos ministerija ir kariuomenės vadovybė sulaukė unikalaus ir labai svarbaus pasiūlymo iš JAV.

Amerikiečiai siūlo kartu su Lietuva įsteigti bendrą divizijos lygio vadavietę Lietuvoje, kuri veiktų nuolatos. Ji valdytų ir vadovautų bendriems JAV ir Lietuvos karių veiksmams.

Toks pasiūlymas unikalus ir vienintelis visame regione, nes, pavyzdžiui, mūsų kaimynai lenkai, pas kuriuos yra dislokuota visa amerikiečių brigada, neturi tokio lygio vadavietės.

Specialų interviu laidai „Karinės paslaptys“ davė Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas.

„Visų pirma, tai labai didelis Lietuvos kariuomenės įvertinimas iš mūsų partnerių amerikiečių, kadangi jie mums pasiūlė šį projektą, turėti jų vadovavimo adaptuotą struktūrą. Kitais metais planuojami labai dideli JAV pajėgų mokymai Europoje, bus perdislokuota jų divizija. Pratybos vadinasi „Defender“ ir vykti turėtų pavasarį-vasarą. Tam tikros amerikiečių pajėgos bus dislokuotos Lietuvoje, tiesa, dar nėra tiksliai žinoma, kokios. Ir jie mums pasiūlė įkurti divizijos dydžio vadovavimo padalinį, adekvatų amerikiečių arba NATO divizijos struktūrai, kad mes galėtume efektyviai bendradarbiauti. Tokiu būdu pavyktų geriau suprasti vieni kitus, patogiau būtų integruoti. Jie mums pasiūlė labai didelę pagalbą kuriant šios divizijos štabą, patys paskatino tą daryti, nes, jų teigimu, Lietuva jau turi keturias brigadas ir tam reikėtų sukurti adekvačią struktūrą. Čia yra didelis Lietuvos įvertinimas“, – laidai pasakojo J. Žukas.

Anot Lietuvos kariuomenės vado, JAV yra pasiruošusi suteikti visokeriopą pagalbą, atsiųsti kompetentingus žmones, kurie ir padėtų tokią struktūrą sukurti Lietuvoje.

Karinės paslaptys. JAV divizijos vadavietė Lietuvoje; savaeigių haubicų PzH2000 atvykimas (N-7)

„Daug kas klausia, ar jūs turite galimybių tą dalyką sukurti, kalba apie padalinius, kurie būtini prie divizijos štabo, tai tuos padalinius mes turime, taip pat kaip ir ryšio batalioną, inžinerinį batalioną, oro gynybos batalioną bei logistikos batalioną. Jei ir būtų įkurtas toks padalinys bendram darbui su partneriais, tai galėtume turėti tam tikras ugnies paramos ir logistikos pajėgas. Tai neliečia nacionalinių gynybos planų, jeigu mes turėtume ginti savo šalį vieni, tai mes turėtume tam adaptuotus savo gynybos planus, tai liktumėme su tomis struktūromis, kurios yra šiuo metu suplanuotos. Tačiau, jeigu čia pradėtų veikti mūsų partneriai arba mums reikėtų veikti su jais, tai turėti tokią struktūrą, manau, kad tai būtų labai naudinga mūsų kariuomenei ir tas planas yra perspektyvus ir, tikiuosi, jog bus sėkmingas“, – apie bendradarbiavimo planus su JAV kalbėjo J. Žukas.

Kariuomenės vado teigimu, tikimasi, jog su nauja ir kokybiška sistema, ją išbandžius ir patikrinus startuoti jau būtų galima po metų vyksiančiose „Defender“ pratybose.

Lietuvos kariuomenės vado tikinimu, mūsų šalies karinėms pajėgoms labai svarbu yra ryšiai, t.y. valdymas ir kontrolė, o artimiausiu metu laukiama JAV karininkų, su kuriais bus aptariami artimiausi planai, o artėjant rudeniui teorinius planus numatytą bandyti įgyvendinti praktikoje.

„Tai nėra naujos gynybos sistemos, kurios yra priskirtos prie to gynybos štabo, bet mums yra labai svarbu tas suderinamumas, kad mes galėtume kalbėti su tokio dydžio junginiu tą pačia kalba. Kaip tai atrodys, dar sunku pasakyti, šiuo metu prasidėjo diskusijos nuotoliniu būdu, bet artimiausiu metu atvažiuos karininkai ir prasidės praktinis visų tų idėjų įgyvendinimas. Manau, kad išdiskutuosime šiuo planus ir artėjant rudeniui imsimės praktinių žingsnių“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Karinės paslaptys“ sakė J. Žukas.

Planuojama, kad dar šį mėnesį darbo vizito atvyks JAV Pensilvanijos gvardijos karininkų delegacija, kuri patars Lietuvos kariuomenei, kaip jos sausumos pajėgų štabe išvystyti divizijos lygmens štabo pajėgumą. Numatyta, kad iki metų vidurio Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų štabas pasirašys bendradarbiavimo sutartį su Pensilvanijos gvardijos 28-osios divizijos štabu. Būtent jos pagrindu sausumos pajėgų štabe ilgainiui ir bus išvystytas divizijos štabo pajėgumas.

Kitais metais JAV sausumų pajėgų Europoje vadavietė ketina surengti didelio masto pratybas „Defender 2020“, kuriomis pademonstruos JAV gebėjimus greitai perdislokuoti diviziją į bet kurią vietą Europoje.

Lietuvos kariuomenės vadovybės manymu, tai būtų puiki proga pasitreniruoti sausumos pajėgų štabui tarptautinėje aplinkoje atliekant divizijos štabo vaidmenį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt