Lietuvoje

2019.03.19 21:15

Kęstutis Girnius: Skvernelis stengiasi prieš rinkimus įrodyti, kad jis vykdys naują užsienio politiką

Indrė Makaraitytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.03.19 21:15

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį, balsuodama antrajame tiesioginių merų rinkimų ture, sukritikavo premjerą Saulių Skvernelį už jo užsienio politikos iniciatyvas, esą nederintas su prezidente. Ministras Pirmininkas atkirto, kad nuo šiol jis bendrausiąs su šalies vadove kaip su rinkimų dalyve. Iki prezidento rinkimų liko daugiau nei mėnuo, o kur link veda tokia premjero ir prezidentės kaktomuša LRT laidoje „Dienos tema“ žurnalistė Indrė Makaraitytė diskutavo su politikos apžvalgininkais ir ekspertais Kęstučiu Girniumi ir Virgiu Valentinavičiumi.

– Šiandien, kaip tyčia, pristatydamas savo užsienio politikos gaires, S. Skvernelis ištraukė naują kortą ir, mūsų žiniomis, jis ją turėjo jau per vizitą Izraelyje. Pareiškė, kad svarstytų perkelti Lietuvos ambasadą Izraelyje į Jeruzalę. Tai iš tiesų, tarptautine prasme, nevienareikšmiškai vertinamas dalykas. Ar tai prisideda prie tų akmenų į S. Skvernelio daržą?

K. Girnius: Truputį. Manau, jis labai stengiasi prieš rinkimus įrodyti, kad galės vykdyti savarankišką, naują užsienio politiką ir jam nelabai sekasi gudrių dalykų sugalvoti. Su Astravo atomine elektrine visiškai blogai baigėsi, šitas reikalas irgi problematiškas, nes Europos Sąjungos šalių bendra politika – kad nereikia perkelti į Jeruzalę, tai čia yra labai aišku. Kitaip sakant, sukeltų konfliktą su ES. Ir vėl jau kitas jo siūlymas, kad su JAV prezidentu Donaldu Trumpu visiems trims kartu Baltijos vadovams susitikti nereikia, jam vienam būtų geriau su JAV prezidentu tai daryti. Tai yra absurdas, čia ne nuo jo priklauso.

– Tai gal teisinga vis dėlto prezidentės pastaba S. Skverneliui, kad jo vizitas Izraelyje, jo dabartinis pareiškimas, taip pat pareiškimas dėl santykių su latviais, siūlymai Baltarusijai yra tarptautinė gėda?

K. Girnius: Ne. Manau, kad per stipru sakyti, kad tai yra tarptautinė gėda. Gėdos negalima taip lengvai užsidirbti, yra priekaištų vienai ar kitai pusei. Gerai, jis visai kvailai nusišnekėjo, juk galėjo sakyti, kad latviai ir estai yra mūsų broliai, bet taip pat ir varžovai, kaip Kaunas ir Vilnius varžosi. Latviai dėl to nepatenkinti, bet reikia prisiminti, kad latviai gana smarkiai įsižeidė, kai prezidentė neatvyko į jų nepriklausomybės šventę. Tokių dalykų nereikia primiršti, kaip Prezidentė kritikavo, kad jis gal pažeidė Konstituciją su savo iniciatyva, kas yra rimtas kaltinimas. Reikia prisiminti, kad ir prezidentė ne visada tobulai laikosi Konstitucijos. Po Krymo krizės, kai šaukė Valstybės gynimo tarybą, ji sąmoningai nepakvietė Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės. Labai keistas žingsnis, kai staiga ji nutarė, kas yra patriotiškas, kas nepatriotiškas ir Valstybės gynimo tarybos dalyviai priklauso nuo jos valios, o ne nuo įstatymų.

– Ar nusišnekėti ir sakyti kvailystes užsienio politikos klausimais, kaip sako ponas K. Girnius, net jei dabar ir vyksta prezidento rinkimų kampanija, galima?

V. Valentinavičius: Vėl prezidentės dėka šitie visi pasakymai buvo labai stipriai sureikšminti, gal be reikalo. Manau, S. Skverneliui sąmoningai visiškai nesvarbu šitų siūlymų kokybė. Man atrodo, jis puikiai suvokia, kad, sakysim, ambasados perkėlimas į Jeruzalę – kontraversiškas klausimas ir negali būti išspręstas per dieną. O dėl dvišalio susitikimo su prezidentu D. Trumpu – tai tiesiog naivumas. Jam nesvarbu demonstruoti kokybę užsienio politikos vizijoje, jam svarbu demonstruoti apskritai bet kokią viziją. Susidaro toks vaizdas, kad jam svarbu parodyti, jog jis domisi ir rinkėjai kažkur giliai Lietuvoje tą triukšmelį matys ir to užteks. Tokie užsienio politikos pristatymai paprasčiausiai nereiškia rimtos programos, kurią reikės vykdyti. Tai šiaip yra pasvarstymai prieš rinkimus.

– Kad ir kaip mes vertintume ir vieną politinį veikėją, ir kitą, vis dėlto dėl Astravo AE Lietuva turėtų turėti vieningą poziciją, nes S. Skvernelis nėra tik kandidatas, jis yra premjeras. Jeigu, pavyzdžiui, pateikiama savarankiška nuomonė, nederinta su prezidente, kad galbūt reikėtų siūlyti atominę elektrinę pakeisti į dujinę elektrinę, tai yra toks esminis posūkis.

K. Girnius: Tai yra didelė klaida visais požiūriais. Pirma, visiškai aišku, kad Baltarusija to plano nepriims, antra, kad tas planas techniškai neįmanomas, pakeitimo negalima padaryti, čia yra ištraukta, nežinia, iš kur. Tikrai reikėtų pagrindiniais klausimais labiau derinti politiką, bet aš manau, kad S. Skvernelis sakys, jog Prezidentė irgi neatlieka savo darbo, derindama užsienio politiką su vyriausybe. Nes vis dėlto Konstitucijoje yra labai aiškiai parašyta, kad prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su vyriausybe vykdo užsienio politiką. Ir ta prasme, manau, kad jis priekaištauja, kaip ir kiti, priekaištavo, kad prezidentė nepakankamai tarėsi su vyriausybe, su premjeru ir panašiai.

– Dabar jis tarsi specialiai demonstruoja, kad irgi nederins su prezidente. Ką jis nori parodyti savo žingsniu?

K. Girnius: Mano nuomone, jis nori parodyti, kad gali daryti kitaip ir kad turi kažkokių minčių.

– Šiuo metu jis dar netvarko, o signalas Baltarusijai jau nusiųstas...

K. Girnius: Nusiųstas, sutinku, kad čia yra klaida. Bet jis teigia, kad ateityje, jeigu būtų prezidentu, tai nebūtinai prezidentas atstovautų Lietuvai visuose svarbiausiuose susitikimuose, kur liečiami svarbiausi ekonominiai ir socialiniai klausimai, o leistų premjerui dalyvauti.

V. Valentinavičius: Man atrodo, kad S. Skvernelis tiesiog bando kurstyti ego varžybas ir, beje, kartu su Ramūnu Karbauskiu. Čia iš tos pačios serijos, kai R. Karbauskis sako, kad dėl eilinio prezidentės kritikavimo mes nepasiduosime spardomi ir panašiai. Čia yra tokia priemonė parodyti, kad mes nesileisime komanduojami prezidentės nepagrįstai. Čia ir apeliacija į tokius senovinius lietuviškus instinktus: neleisime, kad mums komanduotų moterys, galbūt ir tai yra. Ganėtinai naivūs, paviršutiniški pasiūlymai, pavyzdžiui, prieš vizitą į Izraelį, atrodo, LRT Radijo eteryje vizito tikslus komentavo vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis (kai Premjero komandoje yra karjeros diplomatas Deividas Matulionis), girdi, kaip gerbiamasis kancleris iš popieriuko skaito apie vizito tikslus.

– Galbūt turime leisti naujiems būsimiems prezidentams persvarstyti kai kuriuos užsienio politikos klausimus ir galbūt Izraelio klausimas ir yra tas klausimas, kuris ne tiek skausmingas Lietuvai tiesiogiai. Galima galvoti kažkokius naujus politikos žingsnius?

V. Valentinavičius: Noriu pasakyti, kad jeigu tokie žmonės kaip A. Stončaitis su visu savo paruošimu ir kontekstu Vidaus reikalų ministerijoje figūruoja kaip užsienio politikos ekspertai, pristato vyriausybės liniją, tai reiškia visiškai nerimtą ir neprofesionalų požiūrį į užsienio politiką. Čia rimto svarstymo nėra, čia toks rinkiminis kibinimas.

– Kiek tai turi bendro su rinkimais apskritai, ar vis dėlto tai yra dviejų tikrai stiprių ir labai užsispyrusių asmenybių kaktomuša?

K. Girnius: Manau, kad čia labiausiai kaktomuša, kuri jau tęsiasi 3–4 m. Abu kaip ožkos kiekviena proga vienas kitam duoda ir paaštrinta viskas per rinkimus. Manau, iki pačių rinkimų taip pat turėsime dar vieną, kitą spektaklį, bet tai kenkia. Vakar buvau Airijos ambasadoje, kur vyko Šv. Patriko dienos priėmimas. Kalbėjau su 3–4 ambasadoriais, jie visi truputį pakraupę dėl S. Skvernelio elgesio ir ypač dėl Astravo, nesupranta, ko jis siekė. 

– Buvote Andriaus Kubiliaus atstovu spaudai, esate patyręs turbūt kaip niekas kitas tą kaktomušą tarp prezidentės ir premjero. Visi premjerai iki šiol patirdavo turbūt tą patį, ką ir S. Skvernelis, tik nebuvo prezidento rinkimų.

V. Valentinavičius: Taip, buvo šitų dalykų. Bet, tiesą sakant, užsienio politika buvo sritis, kurioje buvo lengviausia susitarti ir susiderinti. Dar viena iš priežasčių, kad A. Kubilius tiesiog buvo gana kvalifikuotas užsiimti užsienio politikos klausimais ir kažkokių ypatingų derinimo problemų, išskyrus pradinį laikotarpį, pavyzdžiui, ten tuos garsiuosius pietus Prahoje su Baracku Obama, ypač kai pasitraukė ponas Vygaudas Ušackas, tai užsienio politikoje bendriausia prasme sutarimas buvo. Bet būtina sąlyga yra profesionalus premjeras.

K. Girnius: Ponas V. Ušackas nepasitraukė. Jis buvo išmestas.

– Kai baigsis rinkimai, baigsis įtampos užsienio politikos lauke?

K. Girnius: Taip. Manau, dirbtinai keltos problemos rinkimų proga, kai žmonės vienas su kitu kovoja, baigsis, viskas bus ramu.

V. Valentinavičius: Žiūrint, ką išrinks prezidentu. Jeigu laimės S. Skvernelis, bus dar įdomiau.

Dienos tema. Kęstutis Girnius. Virgis Valentinavičius

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.