Lietuvoje

2012.12.05 23:12

Sulaikyta 30 korupcija įtariamų muitininkų

LRT.lt, DELFI.lt 2012.12.05 23:12

Trečiadienį ryte sulaikytas 29 Vilniaus teritorinės muitinės Medininkų kelio posto pareigūnas, praneša Muitinės departamentas.

Trečiadienį ryte sulaikytas 29 Vilniaus teritorinės muitinės Medininkų kelio posto pareigūnas, praneša Muitinės departamentas.

Jiems pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir kyšininkavimo.

Savo apimtimi, anot Muitinės departamento, tai bene didžiausia korupcinio pobūdžio byla Lietuvos muitinės istorijoje.

Muitinės departamento vadovas: korupcijos mastas nenustebino

„Vieni pareigūnai buvo sulaikyti pačiame poste, kai kurie buvo tik atvykę į tarnybą. Dar dalis – savo namuose. Norima užkirsti kelią korupcinėms veikloms. Muitinės departamentas turėjo informacijos, kad kai kurie pareigūnai iš krovininių automobilių vairuotojų rinko 20-40 litų dydžio neteisėtas rinkliavas. Jei pareigūnai fiksuodavo menamus ar esamus pažeidimus, buvo reikalaujama papildomos sumos atsižvelgiant į pažeidimą“, – sakė Muitinės departamento generalinis direktoriusAntanas Šipavičius. 

Anot generalinio direktoriaus, iš pradžių buvo vykdomos aktyvios antikorupcinės kovos kitais būdais, tačiau negavus laukiamų rezultatų, nuspręsta imtis kraštutinių baudžiamojo persekiojimo priemonių.

„Pabrėžiu, kad ir ateityje nesitaikstysime su korupcijos apraiškomis“, – sakė A. Šipavičius.

„Teigti, kad nebuvo sistemos, negalime. Sulaikyti žmonės ir visų keturių pamainų darbuotojai“, – sakė Tarnybinių tyrimų tarnybos viršininkas Giedrius Cininas.

Kol kas kyšius ėmusių kyšius muitininkų vadovams įtarimai nepareikšti, tačiau, anot A. Šipavičiaus, tie, kurie žinojo apie nusikalstamą veiką, neliks nenubausti. Anot Muitinės departamento generalinio direktoriaus, sąžiningas ir doras darbas privalomas visiems pareigūnams.

Baudžiamojo persekiojimo priemonės buvo vykdomos keturis mėnesius. Pirminė informacija buvo gauta iš vairuotojų, muitinės vadovus pasiekė ir anoniminiai skambučiai.

„Pripažįstu, kad tai yra giluminė problema, yra sudaryta darbo grupė, yra kompleksas priemonių parodyti, kad su korupcija nebus taikomasi“, – aiškino A. Šipavičius.

A. Šipavičius dėl savo kompetencijos neabejojo, jis sakė, kad nenustebo, kad trečdalis Medininkų kelio posto pareigūnų pragyvenimui prisidurdavo iš kyšių.

Vilniaus teritorinės muitinės viršininkas Jonas Rėklaitis sakė, kad pasienio poste ilgėjančių eilių problemas bandoma spręsti laikinai perkeliant pareigūnus iš kitų postų. Žadama, kad nepatogumai vairuotojams bus pašalinti artimiausiu metu. Šiuo metu analizuojama ir kiek pareigūnų reikės papildomai Medininkų poste. A. Šipavičius užtikrino, kad iš kitų šalių pareigūnai kviečiami nebus.

Kiek pareigūnų bus vežama į teismą, prokuroras sakė dar nežinantis, nes vis dar vyksta kratos, apklaustos ir pirminis tyrimas.

„Kiekvienam pareigūnų įtarimai bus reiškiami atskirai“, – sakė prokuroras.

A. Kubilius apie sulaikytus muitininkus: gerai, kad muitinė gali apsivalyti pati

Laikinai einantis pareigas Premjeras Andrius Kubilius sako, kad trečiadienį kyšininkavimu apkaltintų ir sulaikytų muitininkų skaičius kelia susirūpinimą, bet reikia džiaugtis tuo, kad muitinės tarnyba pati kovoja su savo vidinėmis problemomis.

„Sulaikymų mastai rodo visų pirma tą faktą, kad pačios muitinės tarnybos turi pakankamai gebėjimų ir patirties savo tokias vidines problemas nustatyti ir su jomis kovoti. Patys nusižengimų mastai mums visiems turi kelti susirūpinimą, bet tai, kad muitinė pati ir jos specialiosios tarnybos nustatė tokius nusižengimus pačioje muitinės tarnyboje, aš manau, kad tai yra gerai. Tai rodo, kad sistema pati gali išsivalyti“, – trečiadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė A.  Kubilius.

Vienoje pamainoje dirba 20 žmonių, poste viso dirba per 80 pareigūnų. Anot Muitinės kriminalinės tarnybos direktoriaus Manto Kaušilo, ne visi pareigūnai žinomi dėl galimo kyšių ėmimo, tačiau tyrimas dar nėra baigtas.