Lietuvoje

2019.03.06 22:00

Skvernelio rankose – rimtas koziris: paramą prezidento rinkimuose išreiškė Matijošaitis

Jo miestą jau skelbia karalyste, kuriai nebereikia rinkimų, nes lyderis ir taip aiškus. Tačiau rekordinį balsų skaičių jis susišlavė kuo demokratiškiausiuose rinkimuose.

Per balsavimą, kurio vienintelis fiksuotas pažeidimas buvo kryžiukų dėliojimas ant balsalapio su drauge būdelėje, kur dera būti vienam. „Vieningas Kaunas“ švenčia pergalę, kuriai sustiprinti nereikia jokių koalicijų, o opozicijai lieka veikiau simbolinis vaidmuo. Kauno meras Visvaldas Matijošaitis – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“.

– Ar matėte save „Dviračio žiniose“? Ten sako, kad „Žalgirio“ pralaimėjimas „Neptūnui“ yra didesnė naujiena nei Jūsų išrinkimas meru. Pernelyg nuspėjama jūsų pergalė buvo.

– „Žalgirio“ pergalių mes visada laukiame ir teisingai ten Artūras, kad man „Žalgirio“ pralaimėjimas baisiau negu...

– Negu jūsų išrinkimas meru?

– Negu jei būtų neišrinkę. Galiu pasinaudoti proga ir visiems kauniečiams pasakyti ačiū, kad pasitikėjo, kad balsavo už mane. Ir tikrai nei aš, nei visa mano komanda, už kurią taip pat gausiai balsavo, nenuvilsime ir padarysime visus darbus greičiau.

– Vos 19 merų iš 60 buvo išrinkti pirmajame ture, o su tokia persvara 80 proc. neišrinktas nė vienas, išskyrus jus.

– Kauniečiai pamatė, ką padarėme per 4 m. ir ką prieš tai, per 10 m. – jau čia girdėta frazė. Bet 10 m. miestas buvo nustojęs vystytis. 

– Kiti pasakytų, kad ne 10, o gal 20 ar visus 30.

– Nežinau, nenoriu taip jau būti priekaištingas, aš dirbdamas meru į praeitį nežiūrėjau, pažiūrėdavau, bet apie ją nekalbėdavau ir visiems sakydavau: atsistojote, tai turite važiuoti į priekį, o ne žiūrėti atgal.

– Sakote, kad jums atėjus prasidėjo važiavimas į priekį?

– Ne aš atėjau, o atėjome su komanda, kuri buvo gausi, net 17 vietų, dar prisijungė liberalai, kurie šiemet nepateko, man gaila jų, ir socialdemokratai keli. Ir tikrai draugiškai dirbome, bet jų neišrinko.

– Gal girdėjote sakant, kad ne Kauno savivaldybė, o Kauno „visvaldybė“, nes viską valdo Visvaldas – Visvaldas Matijošaitis. Dabar dar ir du jo sūnūs taryboje.

– Tai vėl Artūro Orlausko žodžiai. Tinka gal, yra čia ta frazė pas jį „Dviratyje“. 

– Aš mačiau tai „Facebooke“, iš politologų lūpų, žinote, tai folkloras, kuris autorystės nelabai turi, keliauja ir lūpų į lūpas.

–  „Vieningo Kauno“ sąstato, 33 žmonių, kurie dabar yra taryboje, jų kokybės, jų mokslinių laipsnių, jų darbo patirties, pareigų einamų galėtų pavydėti bet kuri, gal net ir Amerikos, partija.

– Faktinė vienvaldystė kelia abejonių, ar nepritrūks demokratijos iš esmės nesant opozicijos?

– Aš pasakysiu – kvailumui ribų nėra, demokratijos tikrai niekada nepritrūks, nes mūsų komanda yra iš labai skirtingų sričių: ir iš verslo, ir iš meno, ir iš mokslo. Turime visų sričių specialistų.

– Sakėte, kad nebijote koalicijų, tačiau nepatinka kartais neadekvatūs jų sprendimai. Dabar lemiamos daugumos turėjimas turi privalumų sprendžiant miesto reikalus?

– Privalumų turės, tik dabar nežinau, su kuo reikės tą koaliciją sudaryti.

– Atrodo, kad su niekuo nebereikės.

–Ačiū, kad pritariate mano mintims, bet neisiu su A. Kupčinsku sudaryti koalicijos dėl kelių balsų.

– Pats sakėte, kad jums patinka tartis ir susitarti, kaip matau, bet dabar kaip ir nėra reikalo su kuo nors tartis, turite absoliučią daugumą. 

– Visų pirma visi 33 žmonės turi tarpusavyje susitarti ir vieningai priimti sprendimus. „Vieningas Kaunas“ turi vieningai susitarti.

– O tie keli, kurie nepriklauso „Vieningam Kaunui“, jų balsą girdėsite?

– Dažnai būdavo, kad prieštaravo vien tam, kad prieštarautų, o jeigu pradės protingai reaguoti į visus veiksmus, kas vyksta Kaune, tada tikrai girdėsime. Išskyrus gal vieną arba du.

– Pirmadienį, kai buvo aptarinėjami balsavimo rezultatai, visų partijų lyderiai sakė, kad jie pasiekė pergalę. Nors kai kurių šnekos atrodė kaip ironija arba anekdotinis pasakojimas rimtu veidu. Jūs esate vienas iš tų nedaugelio, kuriems pergalės su niekuo nereikia dalytis. Tačiau valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis leido suprasti, kad jūs beveik jų pergalė, nes jie jus parėmė. Ar sutinkate, kad esate valstiečių ir žaliųjų pergalė? 

– Aš sutinku su tuo, kad mano vaikai yra šeštos kartos kauniečiai. Tai yra kauniečių pergalė, o su Ramūnu Karbauskiu mūsų santykiai labai geri. Ir jo tėvą žinau. Nuo verslų... tėvas jo pradėjo verslus. Savo verslus aš pradėjau, sūnums palikau. Ir ten ta pati dinastija.

– Tai reiškia ar nereiškia, kad jūs esate valstiečių ir žaliųjų žmogus?

– Ne, aš esu  Kauno žmogus ir „Vieningo Kauno“ žmogus.

– Sakote, kad laimėjote dėl savo darbų, o ne dėl valstiečių ir žaliųjų paramos.

– Aš nepajaučiau dar apčiuopiamai „valstiečių“ paramos, bet su Sauliumi Skverneliu, nors jis irgi nepriklauso jokiai partijai, kaip su premjeru... Tai vienintelis premjeras, su kuriuo bendravau dalykiškai. Dėl to gal ir Dariaus ir Girėno stadioną šiandien mes jau statome. Šiandien jau keli mėnesiai, kaip vyksta statybos darbai. Tai tik dėl S. Skvernelio. Mes darome projektus, juo pateikiame, o jis tesi savo pažadą. Anksčiau niekada negirdėjau kad vyriausybės tesėtų pažadus, nesvarbu, ar A. Kubilius buvo, ar dar kažkas, nesvarbu.

– Kodėl taip ilgai laikėte intrigą dėl dalyvavimo arba nedalyvavimo prezidento rinkimuose?

– Įdomu šiaip buvo.

– Pajuokavote?

– Ne, nepajuokavau. Žiūrėjau, kas renkasi, bet jeigu atvirai, tai vidinė nuostata buvo, kad Kaunui per mažai padariau, per daug pradėjau ir per mažai padariau iki galo ir kad reikia pratęsti darbus. Paskutiniu metu tikrai žinojau, kad neisiu į prezidento rinkimus.

– Ar panašiai intriguosite ir dėl galimybės eiti Ministro Pirmininko pareigas, jei prezidento rinkimus laimėtų S. Skvernelis?

– Man pirmoje vietoje Kaunas.

– O antroje?

– Antroje Lietuva. 

– Ar valstiečių ir žaliųjų parama savivaldos rinkimuose neturėjo sąlygos paremti S. Skvernelio kandidatūros prezidento rinkimuose?

– Kol kas matau jį kaip vieną tikriausių kandidatų ir dar nekalbėjome apie parėmimus, bet matomai kalba apie parėmimus bus.

– Kaip jaučiate, koks jūsų bus atsakymas? Paremsite?

– Šiandien aš jį tikrai paremčiau, nes pažįstu kitus du kandidatus, kurie yra priekyje ir jeigu bankininko, kurio banke buvau vienas iš stambiausių klientų, būdamas versle, nesu matęs, tik per televizorių, gal nekomentuosiu, bet vėliau pasakysiu daugiau.

– Vyriausioji tarnybinės etikos komisija tiria, ar nesupainiojote interesų balsuodamas dėl specialiųjų planų keitimo draustinių sanitarinėse zonose, kur Jūsų įmonė įsigijo sklypų tikriausiai statyboms. Visa tai dar vadinate absurdiškais tyrimais?

– Absurdas yra absurdas, ypač prieš rinkimų turą. Kaunas keičiasi ir keisis, jeigu bus įtarimų, atsakysime, bet tikrai nėra ir juokas ima.

– Kai laukėte balsavimo rezultatų, anot delfi.lt, teigėte, kad jau seniai pamiršęs, kas yra jaudulys, nejaugi niekas nebejaudina, ar taip tik apie rinkimus kalbate?

– Jaudina, bet šiandien turbūt ne ta tema būtų apie jaudulius kalbėti. Jaudina, bet vidinis balsas. Žinojau, supratau pagal žmonių, kauniečių, sutiktų gatvėje, nuotaiką, iš pokalbių eidamas į mūsų rinkimų štabą, kad viskas kaip ir gerai. Žinojau, jaučiau, kad per 50 turėtų būti.

– Bet 80 proc. palaikančiųjų nenujautėte?

– Nesu toks Dievas ir ačiū kauniečiams, kad taip aukštai pakėlė. Bet tikrai nenujaučiau, iš tiesų, ačiū kauniečiams dar kartą už pasitikėjimą.

– Partijos ir komitetai: jūs vienareikšmiškai manote, kad partijos yra atgyvena ir Lietuvos ateitis yra komitetuose?

– Ne, aš nesakau, kad partijos yra atgyvena, bet tokios partijos, kaip dabar yra, kad senelis vadovauja ir anūką būtinai kiša į partijos pirmininkus... Kodėl anūką, kodėl ne marčią? 

– Nors su komitetu pats einate būdamas tėvas ir turėdamas 2 sūnus?

– Viskas gerai, tada gaunu kritikos, o kodėl tas, kuris žaidžia lygiai taip pat...

– Jie irgi gavo savo laiku nemažai.

– Sūnus iš pradžių save išbandė versle ir beveik 5 m. vadovavo vietoj manęs. 10 tūkst. darbuotojų, dirbančių 18 pasaulio šalių. Skaitau, gerai susitvarkė ir, ačiū Dievui, jie ateina į miesto tarybą ne visam savo asmeniniam laikui skirti, bet būti tarybos nariais. Aš jiems tikrai labai dėkingas.

– Laukiate Žemės ūkio ministerijos Kaune?

– Priimtume visas ministerijas: ir Švietimo, ir Žemės, ir požemių, kokias tik norite. Be abejo, laukiame, jeigu bus, bet tai ne nuo mūsų priklauso.

– O paštą gelbėsite?

– Tai tokios pačios, kaip aš sakau, seksualinės fantazijos. Nei paštas mūsų, nei ministerija. Bet paštą reikia gelbėti.

– Gal būtų galima ministeriją kelti į pašto pastatą? Vienu šūviu du zuikiai. 

– Man tas pats, svarbu, kad nebūtų mieste griuvenų ir kad paštas, tarpukario paveldas, netaptų griuvena kaip Kauno technologijos universitetas. Buvo palikti 5 statiniai, 5 griūvantys rūmai. Ačiū Dievui, kad naujas rektorius organizavo. Gal ir senasis rektorius P. Baršauskas pradėjo organizuoti. Naujasis pabaigė, pardavė pastatus, privatus verslas susipirko ir kažką darys.

Dienos tema. Visvaldas Matijošaitis