Lietuvoje

2019.02.08 06:11

Programines nuostatas pristačiusi I. Šimonytė: pigus teisingumas kainuoja brangiai

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.02.08 06:11

Prezidento posto siekianti Ingrida Šimonytė ketvirtadienį pristatė savo rinkiminės programos nuostatas. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) pristatymą surengusi politikė kalbėjo, kad natūrali Lietuvos kryptis yra Vakarai ir iš šio kelio trauktis nereikėtų. Ji taip pat kalbėjo apie vidaus politiką ir sakė, kad reikėtų pamiršti abstrakčias koncepcijas ir nemanyti, kad jos padės išspręsti šalies problemas. 

Pradėdama pristatymą I. Šimonytė kalbėjo, kad programa, kaip dokumentas, dar nėra baigta, o ketvirtadienį ji pristatė tik esmines jos nuostatas. 

„Taisyklėmis paremtas pasaulis – tai yra saugumo garantas“, – kalbėdama apie užsienio politiką sakė I. Šimonytė. Ji kalbėjo, kad Lietuva turi būti atspari įvairioms įtakos, tad svarbi energetinė nepriklausomybė, integracija į Vakarų tinklus, turint omenyje Astravo istoriją. Anot jos, Lietuva turi turėti imunitetą informacinei ir kultūrinei įtakai, ateinančiai iš Rytų, bet skirti ir dėmesį tautinėms mažumoms. 

„Kalbant apie NATO tarsi viskas akivaizdu – tai pagrindinis mūsų saugumo garantas. Mes nesame saugumo klientai, mes esame dalyviai, nes vykdome savo įsipareigojimus ir raginame kitas šalis juos vykdyti", – kalbėjo I. Šimonytė, pridurdama, kad partijų susitarimas dėl gynybos finansavimo turėtų būti ambicingesnis. 

Be to, I. Šimonytė kalbėjo, kad kaimyninė Lenkija, su kuria Lietuvą sieją daug bendros ir svarbios istorijas, išlieka svarbi partnere. Anot jos, gerai tai, kad santykiai su šia šalimi šyla, bet teigė, kad galime padaryti ir daugiau: „Mus sieja bendras grėsmės suvokimas, bendras požiūris į krašto saugumą ir manau, kad mes čia galėtume suvienyti pajėgas, įskaitant svarstymą, kaip mes galėtume prisidėti ar kartu dalyvauti su Lenkija svarstant JAV karinių bazių dislokaciją ten.“

Politikė taip sakė mananti, kad reikia „atšviežinti“ trijų Baltijos valstybių santykius ir tam gera proga gali būti Baltijos kelias, kurio 30–metį švęsime.

Apie tai, kad ketina siekti prezidentės posto I. Šimonytė pranešė dar rugsėjį. Paskelbusi tokį sprendimą nepartinė I. Šimonytė susigrūmė su TS-LKD nariu Vygaudu Ušacku išankstiniuose partijos rinkimuose. Juose balsuoti galėjo ne tik partijos nariai. Dauguma balsavusiųjų savo balsą atidavė už parlamentarę ir ji tapo konservatorių kandidate gegužę vyksiančiuose rinkimuose.

Siūlo pamiršti abstrakčias koncepcijas

Kalbėdama apie vidaus politiką I. Šimonytė sakė, kad Lietuvoje gausu įvairiausių programų, skirtų visiems gyvenimo klausimams išspręsti – ar tai būtų emigracija, ar demografija, ar kas kitas: „Tų programų yra tiek, kad galėtumėm gal net visą žiemą kūrenti. Jų rezultatas toks, kad visuomenė vis tiek jaučią tam tikrą neteisingumą ir nesaugumą, o tai kelia riziką mūsų socialiniam audiniui.“

Anot jos, šiuo metu Lietuvos tikslas yra atsitraukti nuo abstrakčių koncepcijų, tokių kaip „gerovės valstybė“ ar „ekonomikos augimas“ ir įsivaizdavimo, kad tokios abstrakcijos padės išspręsti ilgametes problemas. Kaip kalbėjo I. Šimonytė, priemonių reikia imtis dabar ir apsibrėžti, kokia valstybė turėtų būti bent jau artimiausiu metu.

I. Šimonytė, E. Blaževič/LRT nuotr. 

Pasak politikės, itin svarbus visuomenės pasitikėjimas teisingumo sistema. Ji kalbėjo, kad šioje sistemoje per pastaruosius metus įvyko gerų dalykų: „Teismų sistema pasikeitė neatpažįstamai: nebėra nei munduro garbės, nei gynimo, nei daug girdime kažkokių kompromitacijos atvejų. Tačiau mūsų teisingumas yra lėtas. O lėtas teisingumas kartais yra beveik taip blogai, kaip jokio teisingumo.“

Kandidatė teigė, kad valstybės institucijos, kurios turi rūpintis, kad teisingumas įvyktų be teismų įsikišimo, nepadaro savo darbo taip, kad galėtumėme sakyti, jog jos tarnauja žmonėms. I. Šimonytė taip pat teigė, kad paskutiniu metu visuomenėje nustojo galioti nekaltumo prezumpcija, o vyrauja kaltumo prezumpcija. Pasak jos, tai nesuderinama su žmogaus teisėmis.

„Pigus teisingumas kainuoja brangiai, į teisingumą mes turime investuoti papildomai“, – sakė politikė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt