Lietuvoje

2019.02.04 13:34

„MG Baltic“ byla: R. Šimašius tvirtina – spaudimą dėl J. Basanavičiaus paminklo jautė iš A. Butkevičiaus

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.02.04 13:34

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Pirmadienį į teismą liudyti iškviestas buvęs liberalas, Vilniaus meras Remigijus Šimašius.  

Teismui liudijęs R. Šimašius teigė pažįstantis visus kaltinamuosius. Jis tvirtino žinantis, kodėl buvo iškviestas liudyti.

Teisėsauga pateikė kaltinimus buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui neteisėtai siekus, kad 2015 m. gruodį iš Vilniaus savivaldybės tarybos darbotvarkės būtų išimtas klausimas, susijęs su Jono Basanavičiaus paminklo vieta. Meras tąkart paskelbė, kad atideda klausimą dėl paminklo vietos, nes jį atsiima rengėjai. R. Šimašiui pasiūlius, klausimas buvo išbrauktas iš darbotvarkės ir į ją grįžo kitų metų kovą.

Koncernas „MG Baltic“ norėjo, kad paminklas J. Basanavičiui būtų statomas Konstantino Sirvydo skvere, tačiau galiausiai Vilniaus valdžia nusprendė pastatyti jį prie Lietuvos nacionalinės filharmonijos.

Teismui R. Šimašius teigė žinojęs, kad koncernas „MG Baltic“ siekė tapti J. Basanavičiaus paminklo statymo mecenatoriumi. Anot jo, tai jam buvo žinoma ir iš spaudos.

„Kai norima priimti tokį sprendimą, kaip ir dėl garbės piliečių, labai logiška, kad taryboje yra balsuojama vienbalsiai, nes toks sprendimas turi būti vienijantis, o ne skaldantis“, – teisme pasakojo R. Šimašius, paklaustas apie tai, kodėl J. Basanavičiaus paminklo vietos klausimas buvo išbrauktas iš savivaldybės darbotvarkės.

Jis tvirtino, kad dar prieš tarybos posėdį jo tuometinis pavaduotojas, konservatorius Valdas Benkunskas pažymėjo nesantis tikras dėl J. Basanavičiaus paminklo vietos klausimo.

Jautė spaudimą

R. Šimašius neneigė, jog dėl J. Basanavičiaus paminklo statymo vietos sulaukė skambučio iš E. Masiulio, tačiau šio pokalbio per daug nesureikšmino.

„Buvo lyg tarp kitko užsiminta apie J. Basanavičiaus paminklo vietą“, – tvirtino R. Šimašius.

R. Šimašius, klausinėjamas apie galimą „MG Baltic“ įtaką J. Basanavičiaus paminklo vietos klausimui, teigė apie tai bendravęs su koncerno atstovu Romanu Raulynaičiu. Anot jo, vis dėlto R. Raulynaičio įtikinėjimą, kad J. Basanavičiaus paminklas būtų statomas K. Sirvydo skvere, nelaiko spaudimu. R. Šimašiaus manymu, šiuo klausimu jį spaudė kitas asmuo.

„Kas darė spaudimą, tai nebent Algirdas Butkevičius, buvęs premjeras. Tai buvo keista. [...] E. Masiulis spaudimo nedarė. R. Raulynaitis smarkiai įtikinėjo, bet nežinau, ar tai buvo spaudimas, ar ne. Nemanau, kad spaudimas“, – liudijo R. Šimašius.

Jau anksčiau minėta, kad buvęs premjeras A. Butkevičius su „MG Baltic“ atstovais buvo diskutavęs dėl koncerno paramos, tai yra mecenavimo, J. Basanavičiaus paminklo projektui.

Nenorėjo į vakarienę

R. Šimašius sulaukė klausimų ir apie tai, kodėl 2015 m. gruodį nedalyvavo vakarienėje su „MG Baltic“ prezidentu Dariumi Mockumi, koncerno valdybos nariu R. Raulynaičiu, tuometiniais liberalais E. Masiuliu ir Gintaru Steponavičiumi.

„Į vakarienę mane E. Masiulis pakvietė. Ten nėjau todėl, kad tikrai nenorėjau dar kartą klausytis istorijų apie J. Basanavičiaus paminklą“, – aiškino R. Šimašius.

Pats E. Masiulis klausė R. Šimašiaus, ar jis R. Šimašiui primygtinai siūlė nuspręsti, kad J. Basanavičiaus paminklas būtų statomas K. Sirvydo skvere.

„Tikrai ne“, – į klausimą atsakė R. Šimašius.

R. Šimašiaus teisme klausta ir apie 2015 m. kovą jo išsiųsta kreipimąsi į Lietuvos banką. Kreipimesi kritikuojamos 2013 m. banko patvirtintos taisyklės, nustatančios kredito gavėjų mokumo vertinimą.

Vilniaus meras tvirtino, kad šį laišką Lietuvos bankui paprašė persiųsti Smulkiųjų kreditų asociacijai atstovavęs advokatas Kęstutis Kvainauskas.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Šarūnui Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.