Lietuvoje

2019.02.04 14:22

Prokuroras: R. Kurlianskis pernai E. Masiuliui pervedė 10 tūkst. eurų

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.02.04 14:22

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Pirmadienį į teismą liudyti iškviestas buvęs liberalas, Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Tiesa, posėdis prasidėjo kiek netikėtai, kai prokuroras Justas Laucius pranešė apie tai, kad praėjusių metų pabaigoje buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis į buvusio liberalo Eligijaus Masiulio sąskaitą pervedė 10 tūkst. Eur. R. Kurlianskio ir E. Masiulio advokatai atkerta, tai prokuroras tokiais veiksmais pats galimai pasielgė neteisėtai, nes atskleidė privačius duomenis.

Nors buvo numatyta, kad teismo posėdis turėjo prasidėti 8.30 val., posėdis prasidėjo daugiau negu 20 minučių vėliau, mat į posėdį vėlavo vienas kaltinamųjų, buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis.

Prieš pradedant R. Šimašiaus apklausą valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras J. Laucius pranešė teismui gavęs dokumentus iš Specialiųjų tyrimų tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, kad 2018 m. gruodžio 12 d. E. Masiulis gavo 10 tūkst. Eur iš R. Kurlianskio – tokia suma esą buvo perversta į buvusio politiko sąskaitą.

„2018 metų gruodžio 12 dieną E. Masiulis į sąskaitą gavo 10 tūkstančių eurų mokėjimą iš R. Kurlianskio“, – teigė J. Laucius.

Mokėjimo paskirtis, anot prokuroro, nurodyta kaip paskola.

Kaip informavo J. Laucius, E. Masiulis dalį perverstų pinigų – 926 Eur – jau spėjo panaudoti, tai yra sumokėjo užstatą Vyriausiajai rinkimų komisijai, kaip pretendentas į kandidatus į Klaipėdos miesto merus.

Prokuroras priminė, kad teismas yra uždraudęs R. Kurlianskiui ir E. Masiuliui bendrauti tarpusavyje, tad, jo manymu, šis pinigų pervedimas turėtų būti traktuojamas kaip minėto draudimo nesilaikymas.

„Galioja draudimas jiems bendrauti tarpusavyje tiek tiesiogiai, tiek ir netiesiogiai“, – pažymėjo J. Laucius.

Pasak prokuroro, paskolos sutartis nėra patvirtinta notarų. Joje, tiesa, yra advokatų Simono Slapšinsko ir Mindaugo Bliuvo parašai. Vis dėlto, J. Lauciaus manymu, sutartis neatitinka įstatymų.

Vėliau prokuroras J. Laucius patikslino, kad, tarnybų duomenimis, iš R. Kurlianskio gautus pinigus E. Masiulis taip pat panaudojo advokatų paslaugoms padengti, skoloms grąžinti bei kasdienėms reikmėms, tarp kurių, prokuroro teigimu – pasisėdėjimai baruose. Visus šiuos duomenis J. Laucius pateikė teismui.

Advokatų atkirtis – paviešinti privatūs duomenys

R. Kurlianskio advokatas S. Slapšinskas teigė, kad prokuroro pateikti duomenys turėtų būti pridėti prie bylos. Vis dėlto, teisininko manymu, tokie prokuroro veiksmai rodo jo „teisinį nihilizmą“.

„Prokuroras paviešino duomenis apie asmens privatų gyvenimą“, – J. Lauciaus elgesį vertino R. Kurlianskio advokatas.

Anot jo, bankas teisėsaugos institucijas turi informuoti apie pinigų pervedimus, jei šie veiksmai galimai susiję su pinigų plovimu ar teroristų finansavimu.  

„Tai E. Masiulis šiuo atveju yra teroristas?“, – klausė S. Slapšinskas.

„Informacija apie dviejų asmenų privatų gyvenimą buvo neteisėtai paviešinta“, – akcentavo advokatas.

E. Masiulio advokatas Mindaugas Bliuvas teigė pritariantis S. Slapšinskui.

„Prokuroras susipainiojo savo funkcijose. Šitie duomenys niekaip nesusiję su byla“, – pažymėjo advokatas.

Jis teigė, kad notaro patvirtinimo reikia sandoriams, kurie viršija 3 tūkst. Eur, bet tai negalioja elektroniniams pavedimams.

Teisme prabilo ir pats E. Masiulis. Jis patvirtino gavęs pinigus iš R. Kurlianskio, tačiau teigė nesuprantantis, kodėl sandoris prokurorui pasirodė įtartinas.

„Dabar aš girdžiu salėje mano asmeninių išlaidų vardijimą, tai nesuprantu, kokioje šalyje gyvenu? Prokuroras pasitelkia jėgos struktūras ir siekia išviešinti mano asmenines išlaidas“, – kalbėjo E. Masiulis.

„Raštingumo reikėtų šiek tiek, kai mėtomasi tokiais kaltinimais“ , – J. Lauciaus veiksmais piktinosi R. Kurlianskis.

Galiausiai R. Kurlianskio advokatas S. Slapšinskas paprašė teismo nuo bylos nagrinėjimo nušalinti prokurorą J. Laucių.

Advokatas S. Slapšinskas ėmė skaityti internetinių naujienų portalų antraštes, kuriose skelbiama apie R. Kurlianskio ir E. Masiulio sandorį, ir piktinosi, kad prokuroras esą specialiai, žinodamas, kad žiniasklaidą stebi posėdį, pranešė apie pinigų pervedimo faktą.

Prokuroras J. Laucius teigė nesutinkantis su advokatų mestais kaltinimais.

„Šitie duomenys yra tie duomenys, kurie gali padėti teismui spręsti bylą teisingai. [...] Duomenys pateikti teismui. Teismo posėdžiai yra vieši. Tai buvo padaryta teismo posėdžių metu, viešai, o ne kokiam nors interviu žiniasklaidai“, – gynėsi prokuroras.

Teisėjai, padarę pertrauką, sugrįžo į posėdį po pietų, tačiau paaiškėjo, kad sprendimo dėl R. Kurlianskio ir E. Masiulio advoaktų prašymo nušalinti prokurorą J. Laucių nuo bylos, teismas pirmadienį nepriims. Teisėjų kolegijos pirmininkė Nijolė Žimkienė informavo, kad šiuo klausimu teismas savo sprendimą praneš trečiadienį, vasario 6 d.  

Ir E. Masiulis, ir R. Kurlianskis, ir pastarojo advokatas S. Slapšinskas žurnalistams po teismo posėdžio pakomentuoti detaliai savo prašymo nušalinti prokurorą J. Laucių nepanoro. Jie tvirtino savo komentarus pateiksią po teismo sprendimo.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams Eligijui Masiuliui, Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Šarūnui Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.