Lietuvoje

2018.10.02 14:25

Naujausi reitingai: kovoje tarp „valstiečių” ir konservatorių atmosfera kaista

LRT RADIJAS, LRT.lt2018.10.02 14:25

Nemėgstamiausių politikų sąraše po kilusių skandalų atsidūrė švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė. Teigiamai ją vertinančių sumažėjo 7 proc., o vertinančių neigiamai padaugėjo 10 proc., LRT RADIJUI sako visuomenės nuomonės apklausų bendrovės „Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys. Jo teigimu, tai galėjo turėti įtakos ir Švietimo ir mokslo ministerijos vertinimui. Remiantis naujausia apklausa, šia institucija gyventojai pasitiki mažiausiai per pastaruosius 16 metų.

Konservatorius nežymiai aplenkė „valstiečiai“

V. Gaidžio teigimu, partijų reitinge lyderiai išlieka tie patys: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Pirmųjų rezultatas nuo visų apklaustųjų siekia 14,9 proc., o nuo apsisprendusių balsuoti – 24,9 proc. TS-LKD atitinkami surenka 14,5 proc. ir 24,3 proc.

„Kaip matome, „valstiečiai“ šiek tiek (faktiškai keliais žmonėmis nuo tūkstančio) pirmauja. Tai pirmas kartas per metus, kai LVŽS vėl išsiveržė. Jie buvo pirmi po rinkimų, bet dabar juos skiria tikrai labai mažas skirtumas. Kitą mėnesį gali būti ir kita situacija“, – sako V. Gaidys.

Jis apibendrina – bet kuriuo atveju tai yra dvi didžiausios partijos, kurias žmonės nesunkiai atpažįsta. Toliau reitingų eilėje rikiuojasi Darbo partija, kuri surenka 6,4 proc. nuo visų ir 10,7 proc. nuo balsuojančių. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ reitingai labai panašūs, besiskiriantys tik dešimtosiomis procento dalimis.

Socialdemokratų reitingai po pasidalinimo taip pat išlieka pasidalinę. Dabar tiek Socialdemokratų partija, kuriai vadovauja Gintautas Paluckas, tiek Socialdemokratų darbo partija, kuriai vadovauja Gediminas Kirkilas, surenka po vienodą dalį balsų – 4,5 proc. nuo visų apklaustųjų ir 7,5 proc. nuo balsuojančių.

BNS nuotr.

„Skilo partijos ir išėjo tas rezultatas. Jeigu jos susijungtų, vertinant aritmetiškai, atsidurtų trečioje vietoje“, – atkreipia dėmesį V. Gaidys.

Jo teigimu, nors anksčiau apklausos rodė kitaip, šį mėnesį 5 proc. barjerą perkopia ir Lietuvos liberalų sąjūdis. Šį kartą juos palaiko 3,4 proc. apklaustųjų ir 5,7 proc. balsuojančių: „Tai procento dalys, todėl tas pavojus, žinoma, yra. Jeigu susumuotume rezultatus, pirmauja dvi partijos, yra du lyderiai. Šį kartą procento dalimis lenkia LVŽS.“

Kai kurių politikų populiarumas po truputį mažėja

Politikų reitinge, anot V. Gaidžio, didelių pokyčių nėra, nes populiariausi išlieka tie patys asmenys: prezidentė Dalia Grybauskaitė, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Vis dėlto, akcentuoja sociologas, V. Matijošaitis prarado šešis procentinius punktus. Tai lemia, kad, pagal teigiamų ir neigiamų vertinimų balansą, jis tebėra pirmoje vietoje, tačiau pagal vien tik teigiamus balsus reitinge į jį aplenkia D. Grybauskaitė.

„Pirmoje vietoje (kaip ir anksčiau buvo ilgą laiką) – Dalia Grybauskaitė. Linas Linkevičius, turi kiek mažiau, bet jau antra kadencija, kai jis turi aukštą reitingą. Net 48 proc. jį vertina teigiamai. S. Skvernelį teigiamai taip pat vertina 48 proc. Jo reitingas šiek tiek sumažėjo, bet nesakyčiau, kad tai esminis sumažėjimas“, – nurodo V. Gaidys.

Dar šiek tiek mažiau teigiamų vertinimų surenka Viktoras Pranckietis. Jis yra penktas populiariausias politikas.

E. Genio/LRT nuotr.

Daug labiau, pasak V. Gaidžio, pasikeitė švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės reitingas: „Teigiamų vertinimų sumažėjo 7 proc., o neigiamų padaugėjo 10 proc. Ji šiuo metu yra viena iš nepopuliariausių žmonių Lietuvoje.“

Pašnekovo teigimu, tokius pokyčius galėjo lemti viešųjų pirkimų skandalas, susijęs su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei J. Petrauskienės vyru.

ŠMM rezultatas – žemiausias nuo 2002 m.

Labiausiai iš visų institucijų, pagal naujausią apklausą, gyventojai vis dar vertina ugniagesius gelbėtojus. Už jų rikiuojasi policija, krašto apsauga, prezidento institucija ir Bažnyčia. Visomis šiomis institucijomis pasitiki daugiau kaip 50 proc. apklaustųjų.

Mažiausiai, anot V. Gaidžio, pasitikima Seimu, partijomis ir vyriausybe. Taip pat šį kartą žmonės išreiškė šiek tiek mažesnį pasitikėjimą ŠMM. Nors pokytis nėra didelis – trys procentiniai punktai – V. Gaidys svarsto, kad tam įtakos galėjo turėti krentantis ministrės reitingas.

„Tai nėra labai daug, gal ir koks statistinis svyravimas, bet tai sutampa su ministrės reitingo kritimu. Jeigu žiūrėtume į dinamiką nuo 2002 m., kiek matuojame šią instituciją, čia yra pats žemiausias rezultatas – 39,6 proc. žmonių pasitiki šia institucija. Tai rekordiškai mažas rezultatas. Matysime, kaip bus tolimesniais mėnesiais“, – tvirtina V. Gaidys.

Kaip galimą kandidatą į prezidentus dažniausiai nurodo G. Nausėdą

Apklausoje dalyvių buvo klausiama, už ką jie balsuotų prezidento rinkimuose. Gyventojai galėjo nurodyti ne vieną pavardę. Šiame sąraše pirmą vietą užima kandidatu jau pasiskelbęs ekonomistas Gitanas Nausėda. Jį paminėjo 22 proc. apklaustųjų.

Dėl kandidatavimo dar neapsisprendusį premjerą S. Skvernelį nurodė 16–17 proc. Trečioje vietoje – Vygaudas Ušackas, kuris taip pat apsisprendė, kad kandidatuos. Jį įrašė apie 13 proc. Ketvirtoji – Seimo narė Ingrida Šimonytė, surinkusi 10 proc.

„Čia tokia pirma grupė – vieni populiaresni, kiti mažiau populiarūs, bet sakyčiau, kad tai pirmas kandidatų ešelonas. Žinoma, jų tas populiarumas keisis. Toliau yra ir kiti: V. Matijošaitis (jis jau pasakė, kad nekandidatuos, susitelks į savivaldos rinkimus) [...] Arvydas Juozaitis, Žygimantas Pavilionis (kuris jau atsiėmė kandidatūrą), Aušra Maldeikienė, Naglis Puteikis, Petras Auštrevičius. Tai tie, kurie kažkiek atsilieka“, – nurodo V. Gaidys.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.