Lietuvoje

2018.09.12 12:56

J. Petrauskienė toliau teisinasi dėl savo vyro: nemačiau priežasties nusišalinti

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2018.09.12 12:56

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė tvirtina nenusišalinusi nuo sprendimų, jos vyro Evaldo Petrausko vadovaujamai įmonei dalyvaujant ministerijai pavaldžių įstaigų viešuosiuose pirkimuose. 

„Kadangi neįžvelgiau interesų konflikto, todėl ir nemačiau prielaidos nusišalinti. Tikrai dabar negalėčiau pasakyti, kur yra nusišalinimo ribos“, – trečiadienį Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje sakė J. Petrauskienė.

Taip ministrė reagavo į Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko Vitalijaus Gailiaus klausimus, ar ji nusišalino nuo sprendimų dėl ministerijai pavaldžių įstaigų, kurios turi sutartis su jos vyro vadovaujama įmone „Ecotour“, ar dėl šių įstaigų vadovų.

V. Gailius, kreipdamasis į ministrę, teigė, kad ji deklaravo savo galimą interesų konfliktą – nurodė vyro darbovietę, jo veiklą – tačiau kartu akcentavo, jog svarbu ir nusišalinti nuo klausimų, susijusių su minėtu interesų konfliktu.

„Tam, kad įgyvendinčiau šitos interesų deklaracijos tikslą, jūs privalėjote nusišalinti nuo bet kurio klausimo, susijusio su tais juridiniais asmenimis, iš kurių naudą gauna jūsų šeima, jūsų artimas žmogus, o sutartis, be jokios abejonės, yra nauda“, – kalbėjo komisijos vadovas.

Švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė komisijos posėdyje tiesių atsakymų į klausimus vengė. Ji kartojo, kad į visus klausimus atsakys Vyriausioji tarnybinė etikos komisija (VTEK), pradėjusi tyrimą dėl jos sutuoktinio laimimų viešųjų pirkimų ministerijai pavaldžiose įstaigose.

„Kadangi šiuo metu vyksta VTEK tyrimas, [...] lauksime VTEK rekomendacijų, išvadų“, – aiškino J. Petrauskienė.

Ministrė tikino neturinti jokių galių daryti įtakos ministerijai pavaldžių įstaigų viešiesiems pirkimams.  

„Neturiu jokios teisinės galimybės tvirtinti pavaldžių įstaigų biudžetus, matyti įstaigų viešuosius pirkimus“, – parlamentarams aiškino J. Petrauskienė ir pakartojo nežinojusi, kad jos vyro įmonė dalyvauja ministerijai pavaldžių įstaigų viešuosiuose pirkimuose.

Ji priminė, kad ministerija kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT) dėl abejonių sukėlusių viešųjų pirkimų.

Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Tomas Daukantas antrino ministrei, pabrėždamas, kad ministerijai nėra suteikti įgaliojimai daryti įtaką pavaldžių įstaigų viešiesiems pirkimams. Anot jo, ministrė netvirtina pavaldžių įstaigų pirkimo planų, išskyrus pačios ministerijos pirkimo planą.

VTEK ėmėsi tyrimo

VTEK praėjusią savaitę pradėjus tyrimą dėl švietimo ir mokslo ministrės J. Petrauskienės sutuoktinio laimimų pirkimų ministerijai pavaldžiose įstaigose, ministrė praėjusį penktadienį papildė savo deklaraciją dar viena vyro įmone.

Ministrė nurodė, kad jos sutuoktinis Evaldas Petrauskas yra šių metų sausį įsteigtos įmonės „Betonus“ akcininkas. Įmonės veikla – betonvežių, betono siurblių nuoma.

Ji teigė apie dar vieną vyro įmonę sužinojusi tik dabar, „iškilus klausimams dėl kitos įmonės sandorių“. 

VTEK praėjusią savaitę pranešė, kad imsis tyrimo, ar J. Petrauskienė nepažeidė įstatymo, jos vyro įmonei „Ecotour“ laimint viešuosius pirkimus ministerijai pavaldžiose įstaigose.

Anot komisijos, tyrimo metu bus vertinama, ar ministrė laikėsi pareigos vengti interesų konflikto, nusišalinti nuo sprendimų Švietimo ir mokslo ministerijoje bei pavaldžiose įstaigose, jei jie susiję su sutuoktinio verslo interesais. Taip pat bus aiškinamasi, ar ministrė nepažeidė reikalavimų, įpareigojančių deklaruoti interesus.

Tyrimo metu ministrės vyras E. Petrauskas tikino, nežinojęs, kad reikia įspėti sutuoktinę apie dalyvavimą ministerijos įstaigų pirkimuose.

Švietimo ir mokslo ministerija prašo VPT įvertinti ministrės vyro įmonės laimėtus pirkimus. VPT direktorė Diana Vilytė sako, kad tarnyba dar svarstys, ar imtis tyrimo.

Bendrovė „Ecotour“ biudžetinių įstaigų viešuosiuose pirkimuose dalyvauja nuo 2012-ųjų, viešai duomenys skelbiami nuo 2015-ųjų. 2015–2017 metais įmonė yra laimėjusi daugiau nei 10 pirkimų, jų bendra vertė – apie 100 tūkst. eurų.