Lietuvoje

2018.09.14 21:53

ŠMM pašalins vyresnius pedagogus diskriminuojančią ministrės įsakymo nuostatą

Švietimo ir mokslo ministerija nori reguliuoti ne tik mokytojų algas, bet ir amžių. Pagal ministrės įsakymą, mokyklos, norinčios, kad valstybė skirtų papildomų lėšų mokytojų išeitinėms kompensacijoms, turėtų didinti pedagogų skaičių, kurių, pavyzdžiui, darbo stažas nesiekia 20 metų. Lygių galimybių kontrolierės teigimu, toks įsakymas diskriminacinis ir prieštarauja lygių galimybių principams. Ministerija į pastabas sako reaguosianti, bet diskriminacijos neįžvelgia.

Aušra Pačkauskienė istorijos mokytoja dirba 27 metus. Tačiau Švietimo ir mokslo ministerija mano, kad mažesnį darbo stažą turinčių pedagogų darbo rezultatai yra aukštesni, todėl ministerija vyresnius pedagogus skatina keisti turinčiais mažiau darbo patirties.

„Priimti naują jauną žmogų į mokyklą, manau, kad yra būtina, nes senėja mokytojų amžius, tačiau jauni mokytojai dar ne visada turi tos didelės patirties, kuria galėtų naudotis dirbdami. Šis įstatymas, apie kurį aš tiktai girdėjau, manau, kad diskriminuoja mokytojus, kurie turi 50 metų“, – kalbėjo mokytoja A. Pačkauskienė.

Lygių galimybių kontrolierės teigimu, darbo kokybės negalima matuoti išdirbtų metų skaičiumi. Tačiau pagal švietimo ir mokslo ministrės įsakymą, mokykla, kuri nori gauti papildomų lėšų mokytojų išeitinėms kompensacijoms iš valstybės biudžeto, turi atitikti tam tikrus kriterijus. Keli jų, lygių galimybių kontrolierės teigimu, diskriminuoja vyresnius mokytojus. Pavyzdžiui, prašoma padidinti pedagogų skaičių, kurių darbo stažas neviršija 20 metų, ir padidinti mokytojų skaičių su trumpesne nei 2 metų patirtimi.

„Jeigu pretenduos du pedagoginiai darbuotojai į švietimo įstaigą, ugdymo įstaigą, pavyzdžiui, turintys iki 50 metų ir virš 50 metų, tai aišku prioritetas bus teikiamas asmeniui, pedagoginiam darbuotojui, kurio stažas yra iki 50 metų, nes pedagogines studijas baigę asmenys, būdami 24–25 metų, 20 metų pedagoginį stažą įgyja, būdami 45–50 metų“, – sakė Lygių galimybių kontrolieriaus vyresnioji patarėja Renata Vanagėlienė.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teigimu, jau atsirado mokyklų, kurios ieškojo pedagogų, turinčių mažesnį darbo stažą. Tačiau ministerija diskriminacijos neįžvelgia, nors ir ketina reaguoti į kontrolierės rekomendacijas bei iki kitų metų pašalinti šią nuostatą.

„Iki 20 metų stažo kriterijus pasirinktas todėl, kad mes matome, jog pagal Nacionalinės mokyklų vertinimų agentūros atliekamus tyrimus, tokių pedagogų, kurie dirba su mokiniais, tų mokinių pasiekimai yra aukščiausi“, – teigė švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas.

Šiemet galimybe gauti išeitines išmokas turėtų pasinaudoti beveik tūkstantis pedagogų, joms skirta per 3 mln. eurų.