Lietuvoje

2018.08.03 08:57

Draudžiami mokyklose produktai: varškės sūreliai, Baltijos silkė ir rūkyta dešra

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.08.03 08:57

Nuo rugsėjo atsiranda naujų produktų, kuriuos mokyklose bus draudžiama parduoti vaikams ir į ją neštis. Kai kurios mokyklos pačios sugriežtino taisykles – pavyzdžiui, riboja mobiliųjų telefonų naudojimą.

Mokyklose dar tuščia, vaikai atostogauja, tačiau jau aišku, kokių naujų maisto produktų rudenį jie nebegalės valgyti. Privati Karalienės Mortos mokykla nuolat turi specialių produktų, kurių vaikai negali neštis į mokyklą, sąrašą.

„Kadangi esame sveiką gyvenimo būdą propaguojanti mokykla, vaikams draudžiame atsinešti šokoladą, energinius ir saldintus gėrimus, sultis ir traškučius. Prašome nesinešti riešutų, kadangi gali kilti alergijos, sutrikimai kitiems vaikams. Taip pat nuo balandžio iki spalio, kai yra karštasis laikotarpis, prašome nesinešti pieno ir kitų greitai gendančių produktų“, – LRT TV naujienų tarnybai pasakojo Karalienės Mortos mokyklos rinkodaros vadovė Rita Meilūnaitė.

Vaikų maitinimo apraše draudžiama kramtomoji guma. Taip pat nealkoholinis alus, šampanas ar kiti panašūs gėrimai, šokoladas, varškės sūreliai. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas sako, kad specialios kontrolės dėl į mokyklą įsinešamų produktų nebus, tačiau vaikų mitybą stebės specialistai, mokyklos darbuotojai ir tėvai.

„Pavyzdžiui, mokiniai valgyklose nebegaus ledų. Ledai yra angliavandenių šaltinis, jų mitybinė vertė yra nedidelė, todėl vaikams jie nebebus teikiami. Taip pat nebebus silkės iš Baltijos jūros dėl didelio jos užterštumo. Visos Šiaurės šalys rekomenduoja silkę iš Baltijos jūros valgyti saikingai. Jai yra visokių lygiaverčių alternatyvų. Nebebus galima vartoti rūkytų gaminių. Pavyzdžiui, anksčiau būdavo tik rūkyta dešra, dabar nebus galima va;gyti nei rūkytų, nei parūkytų, nei silpnai rūkytų, nei su rūkymo medžiagomis, nei mirkytų rūkymo medžiagose gaminių, nes rūkymo medžiagos yra kancerogeniškos, jų vaikai neturėtų gauti. Draudžiamų produktų sąrašas papildytas ir džiūvėsėliuose apvoliotais gaminiais, nes jie sugeria daug riebalų ir dažnai padega“, – vardijo SAM Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas.

Mokyklos savo vidaus taisyklėse išskyrusios ne tik draudžiamus maisto produktus. Pavyzdžiui, kai kuriose nepageidaujami mobilieji telefonai ar augintiniai.

„Be suderinimo negalima atsivesti savo augintinių, nes tai gali sukelti kitiems alergiškiems mokiniams pavojų. Vaikams nedraudžiama į mokyklą atsinešti telefonų, tačiau juos naudoti pamokų metu be suderinimo su mokytoju yra draudžiama“, – teigė Vilniaus J. Basanavičiaus progimnazijos direktoriaus pavaduotoja Donata Vaičiulienė.

„Pirmiausia, be abejo, mes jokių kompromisų netaikome ypač pavojingiems dalykams – aštriems ir panašiai. Alkoholiui, tabakui, narkotinėms medžiagoms draudimai taikomi be išlygų. Visų kitų asmeninių daiktų, kurie yra skirti ne ugdymo tikslams, nedraudžiame atsinešti į mokyklą, tačiau yra taisyklės, kaip juos galima naudoti“, – sakė Karalienės Mortos mokyklos rinkodaros vadovė R. Meilūnaitė.

„Dabar išmanieji telefonai yra kasdienybė. Man rūpi, kaip išmokyti jais naudotis, kad jie mūsų nevaldytų, neįtrauktų per daug, o padėtų ugdyti sąmoningumą“, – svarstė Lietuvos tėvų forumo tarybos narys Kęstutis Mikalajūnas.

Mobiliųjų telefonų naudojimas ribojamas ir kitose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje. Šią vasarą Prancūzijos parlamentas uždraudė mokyklose naudotis išmaniaisiais telefonais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt