Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.16 22:37

Lietuva neturi plano, kaip reiktų elgtis įvykus branduolinei avarijai Astrave

Baltarusijos valdžia praneša, kad jau 2019 metų pradžioje Astrave planuojama įjungti pirmąjį reaktorių, o maždaug dar po pusantrų metų – ir antrąjį. Tačiau aiškėja, kad Lietuva neturi vyriausybės patvirtinto plano, kaip būtų teikiama pagalba šalies gyventojams, jei, įvykus branduolinei avarijai Baltarusijos atominėje, radioaktyvus debesis pasklistų Lietuvoje. Savivaldybių atstovai tikina, kol kas galintys kliautis tik savais ištekliais.

Lavoriškių miestelis nuo Baltarusijos atominės nutolęs vos 20 km. Jo gyventojai vieni pirmųjų pajustų pasekmes, jei įvyktų rimtesnis branduolinis incidentas, tačiau kaip būtų organizuojama pagalba gyventojams, kol kas nežinia.

Kol kas Lietuvoje galiojantis „Valstybinis gyventojų apsaugos planas branduolinės avarijos atveju“ numato priemones, kurių būtų imtasi įvykus avarijai uždaromoje Ignalinos atominėje. Apie Baltusijos jėgainę 2012-siais priimtame plane net neužsimenama. Vidaus reikalų ministerija 2017 metais parengė ir pateikė derinti institucijoms papildytą  variantą, į kurį įtraukta ir galima branduolinė grėsmė iš Baltarusijos. Savivaldybių atstovai tikina, kad su jais nebendradarbiauta.

„Jau metai praėjo ir tas projektas buvo ir kitas variantas, kurio su mumis nederino. Dabar planuojamas, kaip mes žinome, trečias variantas, bet kažkodėl vyriausybė vis nepritaria tam dokumentui, kuris yra pakoreguotas“, – sako Savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė.

Radiacinės saugos ekspertų skaičiavimais, sunki avarija paveiktų teritoriją, kuri skirstoma į kelias zonas. Didžiausia, bet mažiausią poveikį gyventojams galbūt turėsiančią tūkstančio kilometrų spindulio zona išsiplėstų už Lietuvos teritorijos. Į ją patektų sostinės Talinas, Varšuva Berlynas, Kopenhaga, Stokholmas ir kitos.

Vilnius ir dar 16 Lietuvos savivaldybių yra 100 km. zonoje. Ekspertų teigimu, čia esančios savivaldybės privalo turėti aktyviojo jodo tablečių atsargą, kad įvykus branduolinei avarijai galėtų medikamentą išdalyti gyventojams per dvi valandas.  Plano rengėjai atmetė Užsienio reikalų ministerijos reikalavimą tokiu atveju numatyti 50 km. nuo Astravo nutolusio Vilniaus gyventojų evakuaciją. 

Baltarusijos Energetikos ministerija teigia planuojanti pirmąjį reaktorių įjungti 2019-ųjų  vasarį, antrąjį – 2020 metų liepą.

Plačiau apie tai – Joanos Lapėnienės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi