Lietuvoje

2018.06.19 09:28

Ugniagesiai dažniau aptinka dūmų detektorius prekybos vietose nei žmonių būstuose

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.06.19 09:28

Daugiau nei mėnuo galioja reikalavimas kiekvienuose namuose įsirengti dūmų detektorius. Prekybininkai skaičiuoja iki penkiasdešimt kartų išaugusius jų pardavimus, tačiau ugniagesiai nuo vasario patikrinę virš 40 tūkst. būstų, dūmų jutiklius rado tik penktadalyje jų. Nors už dūmų detektorių nebuvimą namuose numatytos baudos, pareigūnai tikina šiemet dar nebausiantys. Patys žmonės kol kas skeptiškai žiūri į naujovę.

Vasarą namų kaminai be dūmų, tačiau liaudies išmintis sako, kad nėra namų be dūmų, o nuo šių, tiksliau nuo gaisro, gali apsaugoti tik dūmų detektorius, pataria ir įspėja ugniagesiai. Nuo gegužės 1-osios Bendrosios gaisrinių reikalavimų taisyklės numato, kad kiekvienuose namuose privalu sumontuoti dūmų detektorių, tačiau gyventojai kol kas į naujovę žiūri skeptiškai.

Individualiuose namuose ar daugiabučiuose gyvenančių žmonių skeptišką požiūrį patvirtina ir ugniagesių duomenys. Nuo vasario pareigūnai lankėsi daugiau nei 40 tūkst. būstų ir tik penktadalyje rado dūmų detektorius.

„Pareigūnai šiemet tikrai vaikšto su kilnia mintimi – patarti, padėti, parodyti. Apie jokias baudas nėra šnekama. Viskas yra dėl gyventojų saugumo. Kad pavyktų išgelbėti kuo daugiau gyvybių, iki metų pabaigos planuojame aplankyti 100 tūkst. būstų“, – sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vyr. specialistas Vytas Vaičaitis.

Nors ugniagesiai tikina dūmų detektorius dažniau aptinkantys prekybos vietose, nei žmonių būstuose, gyventojai juos šluoja iš parduotuvių – tiek elektroninių, tiek įprastų.

Paprasčiausi dūmų detektoriai kainuoja iki 10 eurų, jie įspės apie patalpoje susikaupusius dūmus, o išmanesni ir valdomi, tarnaujantys iki 10 metų bei įspėjantys ir apie susikaupusias smalkes, kainuoja 20–30 eurų ir daugiau.

Nors šiemet ugniagesiai gyventojus žada tik konsultuoti, neįrengus dūmų detektoriaus gresia 10–70 eurų baudos.

Iki praėjusios savaitės gaisruose žuvo 52 gyventojai, pernai per tą patį laikotarpį – penkiais daugiau.

Plačiau apie tai – Tomo Kavaliausko ir Lidijos Jankauskienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.