Lietuvoje

2018.01.04 13:50

Sudarytas šauktinių sąrašas: savanorių šiemet greičiausiai nebeužteks

LRT.lt2018.01.04 13:50

Ketvirtadienį Krašto apsaugos ministerijoje sudarytas 2018 metų karo prievolininkų (šauktinių) sąrašas, į kurį buvo įtraukta apie 28 tūkst. 19–26 m. (įskaitytinai) jaunuolių. Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose bus pašaukti 3864 karo prievolininkai. Iki šiol visi šauktiniai į kariuomenę atėjo savanoriškai, tačiau ministerija prognozuoja, kad šiemet savanorių neužteks.

Karo prievolininkų sąrašas buvo sudaromas atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa.

Sąrašo sudarymo pradžią stebėjo krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Taip pat dalyvavo Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos viršininkas Arūnas Balčiūnas ir kiti kariuomenės atstovai, o siekiant užtikrinti, kad šauktinių sąrašo sudarymo procedūra vyktų skaidriai ir objektyviai, procesą stebėjo ir visuomenės atstovai.

2017 metais įsigaliojus Karo prievolės įstatymo pasikeitimams, į sąrašą gali patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašo sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės socialinės garantijos, rašoma pranešime žiniasklaidai.

KAM nuotr.

2018 m. karo prievolininkų sąrašas, kaip ir ankstesniais metais, bus paskelbti interneto svetainėje https://sauktiniai.kam.lt. Prie kiekvienos pavardės bus nurodytas ir tikslus terminas, iki kada reikia susisiekti su paskirtu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu. Karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.

Planuojama, kad 2018 m. šauktinių sąrašai ir nurodymai dėl atvykimo datos bus paskelbti iki sausio 12 d.

„Šauktinių sistemos grąžinimas į kariuomenę – neabejotinai vienas reikšmingiausių saugumo ir gynybos stiprinimo sprendimų nuo 2014 m., kai iš esmės pasikeitė saugumo situacija regione. Pirma, šaukimo sistemos įgyvendinimas siunčia aiškų signalą sąjungininkams ir potencialiam agresoriui, kad Lietuva rimtai vertina savo gynybą. Antra, šauktiniai ženkliai stiprina kariuomenę: sparčiai didėja kariuomenės rezervas ir pildomi kariuomenės vienetai“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

„Iki šiol didžioji dalis jaunuolių tarnavo savo noru. Mus ypač džiugina, kad dauguma jų tarnybą atlieka siekdami išmokti apginti savo šeimą ir valstybę.  Tačiau augant emigracijai bei palaipsniui didėjant šaukiamųjų skaičiui, tikėtina, jog šiemet tarp šauktinių turėsime ir karo prievolininkų, atliekančių tarnybą privalomąja tvarka, – teigia krašto apsaugos ministras  R. Karoblis.  –  Visgi kiekvieną šauktinį į privalomąją karo tarnybą skatinčiau kaip savo asmeninį indėlį į saugesnės Lietuvos kūrimą, į galimybę tiesiogiai prisidėti prie Lietuvos saugumo stiprinimo.“

Į sąrašą patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visa karo prievolininkui aktuali informacija bus pateikta internete adresu www.karys.lt. Ją taip pat bus galima sužinoti paskambinus nemokamu telefonu 8 800 12340, atvykus arba paskambinus į regioninius Karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius.

Paskelbus karo prievolininkų sąrašą, į jį nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.

Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą LR Seimas atnaujino 2015 m. pavasarį. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Sugrąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.