Lietuvoje

2017.08.02 16:48

„Valstiečiai“ ir socialdemokratai nusprendė, kaip dirbs toliau

BNS2017.08.02 16:48

Koalicija dirba stabiliai ir nuosekliai, po valdančiosios koalicijos politinės tarybos posėdžio trečiadienį sakė Seimo pirmininkas „valstietis“ Viktoras Pranckietis.

„Tam ir sukviečiau koalicijos partnerių tarybą, kad būtų nuspręsta, kaip mes dirbame, o dirbame stabiliai, nepriklausomai nuo to, kas bus sprendžiama (socialdemokratų) taryboje ateityje“, – sakė V. Pranckietis.

„Seimo nariai labai atsakingai dirbs, kad užtikrintume stabilumą. Apsitarėme dėl mokesčių sistemos tobulinimo, biudžeto, derinome visų pozicijas ir tos pozicijos atitinka vyriausybės programą, todėl jokių didelių ginčų nėra, ir sutarėme, kad dirbame stabiliai ir nuosekliai, kartu su socialdemokratais ir kitais Seimo nariais, kurie pasirengę dirbti atsakingai“, – pabrėžė parlamento vadovas.

Socialdemokratų (LSDP) frakcijos seniūnas Andrius Palionis pažymėjo, kad dėl koalicijos sutarties sprendimą priims partijos taryba, o kol kas socialdemokratai dirba esamos sutarties rėmuose ir sieks, kad kitų metų biudžete atsispindėtų jų siūlymai – didesni vaiko pinigai, išlikęs neapmokestinamasis pajamų dydis auginantiems vaikus ir t.t.

„Ne Seimo frakcija sprendžia dėl koalicijos ateities, o šiandien susirinkome išklausyti koalicijos partnerių ir vyriausybės dėl mokestinės reformos pertvarkos, taip pat išsakėme savo poziciją, ką norėtume mokestinėje reformoje ir socialiniuose klausimuose pateikti. Sutarėme, kad mokestinius klausimus aptarsime su Finansų ministerija, socialinius – antroje rugpjūčio pusėje, ir galėsime susidėlioti planelį, kas galėtų įsigalioti 2018, kas 2019 metais. Ir natūralu, ką mes siūlome iš socialdemokratų partijos programos, kas yra vyriausybės programoje, mes galime pažadėti koalicijos partneriams, kad savo nuostatas palaikysime“, – sakė A. Palionis.

Socialdemokratai siūlo koalicijos partneriams palikti neapmokestinamąjį pajamų dydį auginantiems vaikus, didinti išmokas vaikams, pradinukams užtikrinti nemokamą maitinimą, svarstyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą pagrindiniams maisto produktams (duonai, pieno produktams, daržovėms), taip pat įvesti progresinius mokesčius.

„Pagal vyriausybės mokestinę reformą yra siūlomi vaiko pinigai atsisakant NPD – mes siūlome neatsisakyti papildomo NPD, kompensuoti tuos praradimus siūlome įvedant progresinius mokesčius. Šnekant apie tuos pačius vaiko pinigus, mūsų pozicija, kad mes norime didesnės sumos, apie šimtą eurų. Jei to negalime padaryti 2018 metais, mes gal galime įsipareigoti tą pinigų sumą kelt kasmet, kad pasiektume šimtą eurų“, – sakė A. Palionis.

Vyriausybė buvo įvardijusi, kad vaiko pinigai mėnesiui siektų 30 eurų.

Pasak A. Palionio, didesnis pajamų mokestis siūlomas pajamoms, viršijančioms 20 tūkst. eurų per metus. „Didesni mokesčiai būtų nuo 20 tūkst eurų metinių pajamų neatskaičius mokesčių, ir apimtų ne tik algą, bet visas pajamas: tai ir kapitalas, investicijų grąža, visų pajamų suma. Iki 20 tūkst. išliktų tas pats pajamų mokestis, 15 proc.,  nuo 20 iki 30 tūkst. būtų 16 proc., nuo 30 iki 40 tūkst. būtų 17 proc., o virš 40 tūkst. pajamų mokestis būtų 20 procentų“, – sakė socialdemokratas.

„Valstiečių“ deleguotas premjeras Saulius Skvernelis sakė iš socialdemokratų išgirdęs, kad jie nori likti koalicijoje. „Dar išgirdau, kad tie pagrindiniai rudens sesijos darbai, kalbant apie mokestinės sistemos tobulinimą, valstybės biudžeto priėmimą, jeigu mes kalbamės praktiškai ta pačia kalba, socialdemokratų Seimo nariai bet kokiu atveju paremtų Vyriausybės siūlymus, nes prieštarauti nebūtų jokios logikos“, – sakė premjeras.

Tuo tarpu socialdemokratų pasiūlymus, papildomai kainuojančius biudžetui, vertina atsargiai. „Siekiai ir norai yra labai geri, bet principas yra labai paprastas: vyriausybė yra atsakinga, ir finansinių fiskalinių įsipareigojimų bus besąlygiškai laikomasi. Išlaidų taisyklės nesiruošiame pažeidinėti, todėl visi papildomi siūlymai dėl geresnio socialinio paketo remiasi į labai paprastą esminį principą – iš kur paimti lėšas“, – sakė premjeras.

Mažesnioji koalicijos partnerė LSDP klausimą dėl tolesnio darbo koalicijoje su „valstiečiais“ iškėlė, kai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pasirašė susitarimą su opoziciniais konservatoriais dėl urėdijų reformos.

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas partijos sprendimą dėl koalicijos žada po rugsėjo 20-osios, kai savo nuomonę išsakys LSDP skyriai. Keli skyriai jau yra pateikę nuomonę, kad partija turėtų trauktis iš koalicijos. Sprendimą dėl socialdemokratų ateities priims partijos taryba. Seimo socialdemokratų frakcijos narių dauguma pasisako už darbą koalicijoje.

„Valstiečių“ frakcija Seime turi 56 atstovus, socialdemokratų gretose dirba 19 parlamentarų. Socialdemokratai  yra delegavę ūkio, užsienio reikalų ir teisingumo ministrus. Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pastaruoju metu yra pareiškę, kad socdemai neturėtų trauktis iš koalicijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt