Naujienų srautas

Lietuvoje2017.04.04 20:14

VSD: Lietuvoje sulaikytas „Islamo valstybės“ rėmėjas, stebima dešimtys asmenų

Valstybės saugumo departamentui pateikus grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą už praėjusius metus nuošalyje liko ne mažiau svarbi VSD veiklos ataskaita. Ir nors joje taip pat pagrindiniai akcentai skirti Rusijos grėsmei, priminta ir Vakarų Europoje, o ypač Artimuosiuose rytuose gerokai ryškesnė – terorizmo grėsmė.

Grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje terorizmui skirti vos keli iš 38 puslapių. Pažymėta kad pernai terorizmo grėsmė Europoje išliko didelė, o „Islamo valstybe“ save vadinanti teroristinė organizacija planavo ir vykdė išpuolius Europoje. Be to, esą neatmestina, kad Lietuva, kaip ES ir NATO narė, gali tapti teroristų taikiniu, nors tokia tikimybė šiuo metu nėra didelė.

Vis dėlto savo veiklos ataskaitoje VSD pažymėjo, kad pernai siekiant geriau užtikrinti kovos prieš terorizmą priemonių įgyvendinimą, direktoriaus įsakymu buvo įsteigta darbo grupė kovos prieš terorizmą klausimams spręsti.

Šios grupės veikloje dalyvauja VSD, Vidaus reikalų ministerijos, Policijos departamento, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos, Vadovybės apsaugos departamento, VSAT, Generalinės prokuratūros, Užsienio reikalų, Teisingumo, Kultūros, Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos ministerijų bei Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo atstovai.

2016 m. spalio mėn. įvyko pirmasis grupės posėdis, kuriame buvo aptartas VSD parengtas pasiūlymas dėl Viešojo saugumo plėtros 2015–2025 m. programos uždavinių, susijusių su kova prieš terorizmą, įgyvendinimo veiksmų plano.

Viena su terorizmu siejama grėsmė – nelegalių migrantų srautai. Baiminamasi, kad kartu su prieglobsčio ieškančiais ir nuo karo bėgančiais asmenimis į Europą atvyks ir „Islamo valstybės“ fanatikai bei kiti teroristai. VSD veiklos ataskaitoje atskleidžiama, kad lietuvių žvalgybininkai pernai lankėsi šalyse, iš kur į Europą plūsta pabėgėliai.

„Departamentas vykdė pagal ES programą į Lietuvą perkeliamų pabėgėlių apklausas Graikijoje ir Turkijoje. Vienuolikos apklausų metu buvo apklausti 74 pabėgėliai iš Sirijos ir Irako.

Iš jų nustatyti 9 asmenys, kurių kelionės tikslas, VSD vertinimu, nėra saugus prieglobstis ir jų buvimas Lietuvoje keltų grėsmę nacionaliniam saugumui. Migracijos departamentui rekomenduota neperkelti šių asmenų į Lietuvą“, – teigiama veiklos ataskaitoje.

Be to, VSD pripažino pernai stebėjusi apie 70 Lietuvos Respublikos piliečių ir šalyje gyvenančių užsieniečių, kurie dėl savo radikalių islamistinių pažiūrų gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui. Šie asmenys pagal tam tikrus kriterijus yra suskirstyti į rizikos grupes, jų atžvilgiu vykdomi veiksmai atsižvelgiant į tai, kokią grėsmę jie kelia.

Sulaikė vieną potencialų teroristą

Rizikingiausiai grupei yra priskiriamas vienas asmuo, kuris remia teroristinę organizaciją ISIS bei pats norėtų dalyvauti „džihade“ Sirijoje. Šiuo metu šis asmuo sulaikytas, jo atžvilgiu vykdomas ikiteisminis tyrimas dėl narkotinių medžiagų laikymo.

Antrai pagal rizikingumą – keturi asmenys, iš kurių du yra išvykę iš Lietuvos. Šių asmenų veikla yra atidžiai stebima, siekiant nustatyti galimą jų įsitraukimą į islamistinį ekstremizmą.

2016 m. VSD taip pat nustatė 2 asmenis, kurie dėl savo neprognozuojamo elgesio ir pasisakymų buvo įvertinti kaip riziką keliantys bei linkę į saviradikalizaciją asmenys, galintys tapti vienišiais teroristais („vienišais vilkais“).

Informacija apie juos buvo perduota Lietuvos kriminalinės policijos biurui, kuris tęsia šių asmenų stebėjimą. Be to, iš VSD veiklos ataskaitos aiškėja, kad Lietuvos žvalgybininkai ne tik aktyviai keitėsi žvalgybos informacija su kitomis Europos valstybių kovos prieš terorizmą tarnybomis, bet ir prisidėjo prie išpuolių užkardymo.

„VSD dalyvavo Europos valstybių Žvalgybos ir saugumo tarnybų Kovos prieš terorizmą grupės (CTG) veikloje, kuri padėjo užkardyti ne vieną kitose Europos valstybėse planuotą teroro išpuolį ir sulaikyti jų rengėjus“, – teigiama veiklos ataskaitoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16