Šeštadienio popietę paaiškėjo, kad pirmuoju Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininku tapo Saulius Skvernelis, kitus du kandidatus – Ausmą Miškinienę bei Vytautą Baką – įveikęs užtikrinančia partijos steigėjų balsų persvara.
Iš viso partijos steigiamajame suvažiavime vykusiuose pirmininko rinkimuose balsavo 798 žmonės, 742 iš jų – pareiškė savo nuomonę balsuodami. Trečioje vietoje dėl Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko posto liko A. Miškinienė, surinkusi 48 balsus, V. Bako kandidatūrą palaikė 72 balsavusieji, S. Skvernelis susižėrė 622 balsus.
Taip pat skaitykite
Netrukus po to kai buvo išrinktas S. Skvernelis surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad po išrinkimo emocija yra ir gera, ir nerimastinga, nes didelė atsakomybė didelė garbė būti pirmam partijos pirmininkui.
„Pirmo darbo pabaiga buvo šiandien, bet pats pagrindinis prasideda nuo šiandien. Kita vertus, labai džiugina tai, kad beveik 3,5 tūkst. steigėjų yra šiandien“, – sako S. Skvernelis.
Jis taip pat pasidžiaugė, kad Lietuvoje esant tokiai sudėtingai situacijai, šeštadienį vykstančiame suvažiavime dalyvavo apie 800 žmonių.
„Pati pradžia – suteikianti didelę viltį, kad mūsų politinei jėgai poreikis šalyje yra“, – sakė S. Skvernelis.
Anot S. Skvernelio suvažiavime patvirtinta partijos programa yra stipri, socialiai orientuota, vertybinė programa, kuri jungia visus partijos narius.
Ketina bendradarbiauti su visomis politinėmis partijomis – žiūri kaip į oponentus
Paklaustas, ko pirmiausia imsis vienijant partiją, pirmininkas pastebėjo, kad vienijimo darbus teko dirbti jau tada, kai susikūrė Seimo frakcija „Vardan Lietuvos“ bei akcentavo, kad kuriant partiją svarbiausia buvo įvardyti tikslus ir siekius.

„Partijos bendruomenės kultūra bus tokia, kokią mes patys sukursime. Bet pati pradžia, manau, yra tokia, kad mes kuriame tolerancijos, susikalbėjimo, kitų nuomonės gerbimo, žmogiškumo pagrindu savo bendruomenę, kurios centre yra būtent žmogus“, – dėstė S. Skvernelis.
Į klausimą, su kokiomis partijomis Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ bendraus ir su kuriomis nematys sutarimo, S. Skvernelis teigė, kad visus kviečia bendrauti ir nieko neišskiria.
„Mes žiūrime į kitas politines partijas kaip į politinius oponentus, ne kaip į priešą. Nors kai kurie į mus žiūri šiek tiek kitaip. Bet tai yra jų apsisprendimas – toliau matyti priešą, negatyvą, pyktį. Tikrai ne. Kviečiu bendrauti ir bendradarbiauti su visais. Suprantu, kad tai yra nauja politinė jėga, kuri galbūt kelia nerimą kažkam kaip persiskirstys rinkėjų balsai. Bet nepamirškime, kad yra didžiulė dalis žmonių, kurie nebalsuoja arba nebalsavo. Tai mes turime didžiulę galimybę dirbti visi. Būkime oponentais, būkime visi verti vieni kitų. Kreipiuosi tiek į pozicijos, tiek į opozicijos lyderius ir atstovus “, – sakė S. Skvernelis.

Pats partijos yra pirmininkas yra teigęs, kad ši politinė jėga jau turi valstybės valdymo patirties ir gali imtis atsakomybės už valstybės dabartį ir ateitį. Šeštadienį S. Skvernelis tvirtino, kad sakydamas šiuos žodžiu norėtų akcentuoti, kad mažiau verta kalbėti apie tai „kas būtų, jeigu būtų“.
„Mes tikrai turime patirtį – turime darbus, kuriuos padarėme, turime klaidas, kurias padarėme. Jos yra. Žmonės tiesiog žino, kokie mes esame. Bent jau ta frakcijos dalis, kurie buvo pirminiai steigėjai. Toliau – žiūrėsime. Mes žinome, ką reiškia dirbti valstybei – tiek centrinėje valdžioje, tiek savivaldos organuose. Nesame, kaip kai kas bandydavo įvardyti arba įvardydavo kitas politines jėgas, kad tai yra katės maiše, kur po to išleidus paaiškės, kas tai yra. Dauguma savo patirtimi parodėme. Dabar tik reikia žiūrėti į priekį ir nekartoti tų paslydimų ir klaidų, kurias mes darėme praeityje, bet kas nedirba, tas neklysta“, – dėstė S. Skvernelis.
Partija rengsis artėjantiems savivaldos rinkimams, tačiau pats S. Skvernelis į merus kandidatuoti neketina
Partijos pirmininkas neabejojo, kad Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ nebus laikinas politinis darinys arba vieno asmens darinys.
„Bus rotuojamas partijos pirmininkas ir tai nebus vienų rinkimų darinys“, – sakė S. Skvernelis.
Partijos pirmininkas tikisi, kad rinkėjus patrauks idėjomis ir siekiais, kurie šeštadienį buvo patvirtinti.
Jis taip pat pastebėjo, kad vis dar yra žmonių, kurie partiją remia, tačiau nenori būti jos nariai. Jie bus laikomi partijos draugais, kurie partiją palaiko, bet nėra jos sudėtyje.
S. Skvernelis neslėpė, kad bus ruošiamasi savivaldos rinkimams. Jo teigimu, partijos suvažiavimas įvyko tokiu laiku, kad partija spėtų pasiruošti ir dalyvauti savivaldos rinkimuose.
„Tačiau yra dalis žmonių, kurie galbūt bus partijos draugais, ir tokiu būdu galės sustiprinti rinkimų sąrašą. Mes orientuojamės, kad tie žmonės, kurie eis į rinkimus, būtų mūsų bendruomenės nariais“, – sakė partijos pirmininkas.

Tačiau jis tvirtai pasakė, jog pats dalyvauti merų rinkimuose neketina, nes tai atitrauktų nuo pagrindinio darbo.
Teigiama, kad partija kiekvienoje savivaldybėje savivaldos rinkimų metu tikisi turėti savo kandidatus į merų postus.
Paklaustas, ar turi ambicijų vėl vadovauti Vyriausybei, S. Skvernelis sakė, kad kiekviena politinė partija turi siekti būti valdančiojoje koalicijoje, kad galėtų įgyvendinti tas politines nuostatas, kurias yra patvirtinusi.
„Pagrindinis tikslas, jeigu norime įgyvendinti savo idėjas, turėti įrankį įgyvendinti. Pozicijos kokios bus, nuspėti negalima, bet yra tokia bendra taisyklė, kad turbūt labai sunku įlipti antrą kartą į tą pačią upę. Buvo Lietuvoje tokių premjerų, bet dažniausiai tai yra pokytis. Manau, kad tikrai turėsime stipraus jaunimo. Jeigu kada nors bus tokia galimybė, manau, kad turėsime ne vieną kandidatą, kuris galėtų dirbti tą sunkų darbą“, – aiškino S. Skvernelis.
S. Skvernelis teigė, kad apie Lietuvos prezidento rinkimus kalbėti dar anksti, tačiau patikino, kad partija turės savo kandidatą.
„Svarbu turėti realų kandidatą ir, manau, kad mes tokį kandidatą iš savo partijos išrinksime“, – sakė S. Skvernelis.
Visas partijos steigimo išlaidas padengė jos steigėjai
Kalbėdamas apie nepriekaištingą reputaciją S. Skvernelis akcentavo, kad iki partijos įsteigimo nebuvo įmanoma užtikrinti jokio narių „filtro“, tačiau įsteigus partiją tas esą pasikeis – bus patvirtinta stojimo į partiją tvarka ir bus numatyta, kokius reikalavimus kandidatai turės atitikti.
„Antra, man atrodo, apsitarę mes tokį žingsnį žengsime – stojantysis į partiją turės patvirtinti, ar nebuvo teistas ir jeigu buvo – už ką. Dalis žmonių, kurie klaidas gyvenime padarė, teistumas pasibaigia ir, jeigu laikytumės teisinės valstybės principų, pasibaigus teistumui žmogus laikomas neteistu. Ar bent partijos administracijoms bus sudarytos galimybės pasižiūrėti į teistumo registrą – matyt politinės diskusijos klausimas. Aš būčiau linkęs kalbėtis su kolegomis politinių partijų lyderiais, kad tokia galimybė įstatymiškai būtų įtvirtinta“, – pastebėjo S. Skvernelis.

Paklaustas apie partijos lėšas S. Skvernelis sakė, kad visos išlaidos, kurios yra susijusios su partijos steigimu, padengiamos partijos steigėjų lėšomis.
Naujosios partijos lyderis akcentavo, kad Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ nuo kitų centro kairės partijų skirsis tuo, jog pasisako už labai aiškiai išreikštą socialinę politiką, suvokia, kas yra žalioji ekonomika, politikoje žmonių interesai turi būti prioritetiniai, pasisako už šeimos instituto tvirtinimą, už žmonių įtraukimą į demokratinius procesus šalyje.
„Skirtumus turbūt geriausiai pamatys rinkėjai, kurie kažkada turės apsispręsti ir balsuoti“, – pastebėjo S. Skvernelis.

S. Skvernelis norėtų, kad partijos pirmininko pavaduotojais taptų R. Baškienė, A. Miškinienė, L. Kukuraitis ir D. Jasaitis
Šeštadienio vakarą po pertraukos į Palangos koncertų salę sugrįžę Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ steigėjai rinko kitus partijos valdymo organus – pirmiausia tvirtinami pirmininko pavaduotojai.
Pagal numatytą tvarką, 4 iš 8 pavaduotojų siūlo pats partijos pirmininkas, tačiau dėl visų 8 postų turės apsispręsti patys suvažiavusieji.
„Norėčiau, kad mūsų komandą sustiprintų ir man pagalbą suteiktų jums gerai pažįstami mūsų bičiuliai. Pirmiausia kviečiu sutikti tapti pavaduotoja Seimo narę Rimą Baškienę, taip pat kviečiu tapti pavaduotoja Lazdijų savivaldybės merę Ausmą Miškinienę, taip pat kviečiu tapti pavaduotoju Seimo narį Liną Kukuraitį, taip pat kviečiu tapti pavaduotoju Neringos savivaldybės merą Darių Jasaitį“, – įvardijo S. Skvernelis.

Susirinkusieji partijos pirmininko prašymus išgirdo.
Po balsavimo paaiškėjo, kad S. Skvernelio pavaduotoju dirbs daugiausiai balsų surinkęs L. Kukuraitis, taip pat R. Baškienė, A. Miškinienė, D. Jasaitis, Lukas Savickas, Tomas Tomilinas, Vytautas Bakas, Domas Griškevičius.










