Lietuvoje

2021.12.08 09:59

Tamsioji aukštųjų mokyklų reitingų pusė: daugėja miestų ir miestelių, kurių abiturientams išsvajotos studijos nepasiekiamos

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.12.08 09:59

„Reitingų“ žurnalo sudarytojai skelbia naujus universitetų ir kolegijų reitingus. Lyderiais tradiciškai tapo Vilniaus universitetas ir Vilniaus kolegija. Rengėjai apžvelgia ir tai, koks žemiausias balas leido įveikti aukštųjų mokyklų kartelę ir tapti pirmakursiu.

Anot „Reitingų“ vyriausiojo redaktoriaus Gintaro Sarafino, pandemija leido Lietuvos aukštosioms mokykloms atsikovoti dalį abiturientų iš užsienio aukštųjų mokyklų, tačiau tai pavyko tik iš dalies, kai kuriems būsimiems studentams kliūva studijų kokybė gimtinėje. Kelią į užsienį daliai jaunuolių užtvėrė ne tik pandemija, bet ir „Brexit“.

Pasak žurnalo „Reitingai“ atstovės Jonės Kučinskaitės, abiturientai dažnu atveju puikiai moka anglų kalbą, tačiau nemoka kitų užsienio kalbų, o tai ir tapo užkarda studijuoti, tarkime, Vokietijoje.

„Reitingų“ užsakymu atliktos apklausos duomenimis, maždaug penktadalio studentų netenkina studijų kokybė.

Kaip sakė G. Sarafinas, dar viena bėda yra ta, kad daugėja miestelių, regionų, iš kurių nė vienas abiturientas neįstoja į prestižinėmis laikomas studijų programas. Tarkim, į medicinos valstybės finansuojamą vietą pernai neįstojo nė vienas jaunuolis iš Ignalinos, Švenčionių, Pagėgių, Rietavo rajonų.

Anot „Reitingų“ rengėjų, ir taip dideli skirtumai pastaruoju metu vis didėja. Tarkime, 50-80 proc. kai kurių Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ar Panevėžio mokyklų gimnazistų įstoja į valstybės finansuojamas vietas. Bet yra ir tokių mokyklų regionuose, kurias baigę vos keli jaunuoliai gauna nemokamą vietą aukštojoje mokykloje. Yra ir tokių, kurių nė vienas netampa studentu.

Lietuvoje tarp ketvirtadalio aukščiausių pajamų šeimų moksleivių į aukštąsias mokyklas įstojo du trečdaliai, o tarp žemiausių pajamų – vos 27 proc.

Senas dalykas, bet kasmet vis iškylantis iš naujo: jaunuoliai iš miestų dažniau įstoja į universitetus, nei tie abiturientai, kurie augo miesteliuose.

Tarkime, „Reitingai“ lygina: Šilalės rajono Kaltinėnų A. Stulginskio gimnaziją pernai baigė 19 abiturientų, iš jų šeši įstojo į aukštąsias mokyklas – rinkosi dietetiką, kosmetologiją, kineziterapiją, kompiuterinius žaidimus, komunikaciją, teisę. O Vilniaus „Saulės“ privati gimnazija pernai turėjo 18 abiturientų, jie visi įstojo į universitetus, rinkosi mediciną, farmaciją, filosofiją, tarptautinį verslą ir t.t.

Vertindami aukštąsias mokyklas „Reitingų“ sudarytojai atsižvelgė į darbdavių nuomonę ir elgesį su absolventais, tai sudarė pusę, tai yra 50 taškų iš šimto, viso reitingo svorio. Taip pat atsižvelgta, kiek geriausių abiturientų (tai yra tų, kurie valstybinius brandos egzaminus išlaikė nuo 86 iki 100 balų) pasirinko konkrečios krypties studijas 2021 metais. Anot sudarytojų, kuo tokių studentų daugiau, tuo, tikėtina, bus aukštesnis studijų lygis.

„Reitingai“ pateikia ir kiekvienos krypties priimtųjų į valstybės finansuojamas ir į valstybės nefinansuojamas studijų vietas balo vidurkį bei žemiausią balą. Apžvelgiama ir tai, kiek 2019–2020 m. m. studentų nubyrėjo.

„Svarbu akcentuoti dalies studentų norą stabdyti studijas, kol atsirado galimybė pasiskiepyti, o dar kiti, vadinamieji antivakseriai, studijas sustabdė, iki bus galima nepasiskiepijusiems grįžti studijuoti. Itin dažnai studijas stabdė studentai, negavę valstybės finansavimo ir studijavę savo lėšomis. Dažno jų žodžiais, nuotolinės studijos, už kurias teko mokėti, neatitiko kainos ir kokybės santykio, tad jie išėjo akademinių atostogų“, – aiškina „Reitingų“ kūrėjai.

UNIVERSITETŲ REITINGAS (pagal bakalauro ir vientisųjų studijų specialistų parengimą). Toks reitingas pristatomas aštuntąjį kartą.

Iš viso buvo vertinta 90 universitetų bakalaurų ir vientisųjų studijų krypčių. Iš jų:

1. Vilniaus universitetas pirmauja daugiau nei trečdalyje, tai yra net 36-iose studijų kryptyse;

2. Universitetas Vilnius tech pirmauja 13-oje studijų krypčių;

3. Kauno technologijos universitetas pirmauja 9-iose studijų kryptyse;

4. Vytauto Didžiojo universitetas pirmauja 8-iose studijų kryptyse;

5. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas pirmauja 6-iose arba dešimtalyje visų vertintų studijų kryptyse;

6. Vilniaus dailės akademija pirmauja 5-iose studijų kryptyse;

7. Lietuvos muzikos ir teatro akademija pirmauja 3-ose studijų kryptyse;

8. ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas ir Lietuvos sporto universitetas pirmauja 2-oje studijų kryptyje;

9. Gen. J. Žemaičio Lietuvos karo akademija ir Klaipėdos universitetas pirmi vienoje studijų kryptyje.

UNIVERSITETŲ REITINGAS (pagal magistrantūros studijų specialistų parengimą). Vertindami universitetų magistrų rengimą įvertinome 84 studijų kryptis. Iš jų:

1. Vilniaus universitetas pirmauja beveik pusėje visų vertintų – 38-iose studijų kryptyse;

2. Universitetas Vilnius Tech pirmauja 12-oje studijų krypčių;

3. Kauno technologijos universitetas ir Vytauto Didžiojo universitetas pimauja 9- iose studijų kryptyse;

4. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir Vilniaus dailės akademija pirmauja 4-iose studijų kryptyse;

5. Lietuvos muzikos ir teatro akademija pirmauja 2-ose studijų kryptyse;

7. Mykolo Romerio universitetas, Lietuvos sporto universitetas ir Klaipėdos universitetas pirmauja 1-oje studijų kryptyje.

KOLEGIJŲ REITINGAS (pagal profesinio bakalauro specialistų parengimą).

Žurnalas „Reitingai“ pristato iš viso 51 koleginės studijų krypties specialistų parengimo vertinimą. Iš jų:

1. Vilniaus kolegija pirmauja, kaip ir pernai, daugiau nei trečdalyje, tai yra 18-oje visų vertintų profesinio bakalauro studijų krypčių;

2. Kauno kolegija pirmauja 12-oje visų vertintų profesinio bakalauro studijų krypčių;

3. Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija pirmauja 6-iose vertintose profesinio bakalauro studijų kryptyse;

4. Kauno technikos kolegija pirmauja 3 vertintose profesinio bakalauro studijų kryptyse;

4. Lietuvo aukštoji jūreivystės mokykla ir Vilniaus dizaino kolegija pirmauja 2 vertintose profesinio bakalauro studijų kryptyse;

5. Klaipėdos valstybinės kolegija ir Lietuvos verslo kolegija bei Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija pirmauja 1-oje vertintoje profesinio bakalauro studijų kryptyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt