Lietuvoje

2021.11.12 22:44

Vytautas Landsbergis apie hibridinę ataką prieš Lietuvą ir Lenkiją: tai turi būti įvardyta kaip nusikaltimas žmonijai

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.11.12 22:44

Įtampai Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje augant pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, profesorius Vytautas Landsbergis teigia, kad Lietuva gerai tvarkosi su situacija, o autoritaro Aliaksando Lukašenkos veiksmai prie Lietuvos ir Lenkijos sienų turi būti įvardyti kaip nusikaltimai žmonijai.

„Lietuva tvarkosi neblogai, bet ji viena negali susitvarkyti. Lietuvos sėkmė yra ta, kad ji jau yra ne viena ir yra atsiradę pakankamai supratimo, ko anksčiau mes nematydavom, kad tai ne Lietuvos problema, tai Europos Sąjungos problema, užpultoji šalis yra Europos Sąjunga“, – tikina profesorius.

Jis sako, kad dabar reikia laukti, ar Europos Sąjunga atsakys į A. Lukašenkos ir už jo stovinčio Rusijos prezidento Vladimiro Putino veiksmus. V. Landsbergis, kad labai rimtas žingsnis yra ir tai, kad Lietuvos ir 16 kitų Europos parlamentų komitetų pirmininkai kreipėsi į Europos Sąjungos ir NATO vadovus, siūlydami inicijuoti tarptautinį teismo procesą prieš A. Lukašenką dėl režimo elgesio su migrantais.

„Galų gale aš išgirdau, kad formuluojami kaltinimai ir tai turėtų būti tarptautiniai kaltinimai A. Lukašenkai, galbūt ir V. Putinui, bet kadangi Europą neišdrįs jo apkaltinti, tai tegul apkaltina nors A. Lukašenką, kuris tyčia kelia humanitarinę krizę ir provokuoja, organizuoja nusikaltimą žmogiškumui tarptautiniu mastu“, – LRT TELEVIZIJAI tikina V. Landsbergis.

Vytautas Landsbergis apie situaciją pasienyje: Lietuvos sėkmė, kad ji yra ne viena

Tiesa, jis teigia, kad teisminis procesas jau turėjo būti pradėtas, nes laikas šiuo metu yra ypač brangus: „Jeigu tas tyrimas bus orientuotas į A. Lukašenkos sulaikymą, teisimą ir realią bausmę jam, tada galbūt ką nors ir reikš. Iki šiol Europos struktūros buvo labai nedrąsios.“

Kol kas profesorius nesiėmė spręsti, kokią įtaką turės kai kurių oro linijų nutraukti skrydžiai iš Ankaros į Minską arba įvesti nauji ribojimai keleiviams.

„Aš tik atsimenu, kad prieš mėnesį, gal net anksčiau, ministras Gabrielius Landsbergis skraidė į Artimųjų Rytų šalis ir ėmėsi priemonių, kad jos nepalaikytų tos nusikalstamos veiklos ir kad jų oro kompanijos neužsidirbtų iš prekybos žmonėmis, vadinamaisiais pabėgėliais, kurie iš tikrųjų yra paversti ginklu“, – sako V. Landsbergis.

„Tai yra labai nežmoniškas naujas kariavimo būdas ir jį reikia įvardyti kuo greičiau. Aš manau, kad tai reikia įvardyti kaip nusikaltimą žmonijai“, – pridūrė jis.

V. Landsbergis nesiėmė prognozuoti, ar bus aktyvuotas 4 NATO straipsnis. 4-asis NATO straipsnis numato, jog „šalys tarpusavyje konsultuosis, jeigu bet kurios iš jų nuomone, kiltų grėsmė bet kurios Šalies teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei ar saugumui“.

„Karo pavojus yra mirtys, nuostoliai ir destabilizacija. Ir jeigu mes matome, kad yra keli vadovai, kurie žaidžia tokį pokerį, tai reikia apsispręsti, ar juos stabdo Europa, ar ne. Gal ne tik Europa, bet ir Jungtinės Tautos turėtų šalinti iš savo eilių tokias pseudo valstybes“, – tikina profesorius.

Ekspertai vis garsiau kalba, kad įvykiai prie ES sienos skirti nukreipti dėmesį nuo prie Ukrainos sienų telkiamų Rusijos karių. Kaip teigia V. Landsbergis, dabar JAV sakomi įspėjimai nėra veiksmingi ir veiksmų reiktų imtis jau dabar, o nelaukti prasidėsiančio puolimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt