Lietuvoje

2021.08.12 14:11

Galima programišių ataka prieš URM: užsimenama apie pavogtus 1,5 mln. susirašinėjimų, dalis dokumentų – su žyma „slaptai“

atnaujinta 17.10
LRT TV naujienų tarnyba, Gytis Pankūnas, LRT.lt, BNS2021.08.12 14:11

Programišiai skelbiasi įvykdę ataką prieš Užsienio reikalų ministeriją. Įsilaužus į pašto serverius, esą pavogta per pusantro milijono ministerijos susirašinėjimų su ambasadomis užsienio šalyse, NATO partneriais, o kai kurie dokumentai su žymomis slaptai.

Savo ruožtu Užsienio reikalų ministerija informacijos, kuri paskleista viešumoje, tikrumo patvirtinti negali, todėl jos nekomentuoja.

„Vertiname tai kaip nedraugiškų šalių informacinę ataką“, – skelbiama trumpoje ministerijos žinutėje.

Galimai pavogtoje informacijoje – ir itin jautri informacija

Vienas programišius siūlo įsigyti duomenis, kuriuos esą pavyko pavogti per kibernetinę ataką prieš Užsienio reikalų ministeriją.

Programišiai forumuose tikina, esą Lietuvos diplomatai susirašinėdami atskleidė Jungtinių Valstijų paslaptis prieš Europą – daugiausia dėl „Nord Stream-2“. Neva, laiškuose taip pat aptariami santykiai su Baltarusija ir Kinija.

Forumo vartotojas teigia, kad dokumentuose aptariamas „pasirengimas karui su Baltarusija“, įskaitant „branduolinius smūgius“.

Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad-2021“ turėtų prasidėti rugsėjį, tačiau, anot Lietuvos gynybos pareigūnų, kibernetinis ir informacinis pratybų elementas jau prasidėjo.

Kol kas neaišku, kokie dokumentai buvo nutekinti ir ar jie yra tikri. Ankstesnių didelio masto nutekėjimų metu, kurie, kaip įtariama, buvo susiję su Rusijos įsilaužėliais, buvo nutekinta ir tikrų, ir suklastotų dokumentų.

Užsienio reikalų ministerija neneigia, kad prieš ją bandyta surengti kibernetinę ataką, tačiau daugiau detalių nepateikia.

Bet apie tai šiandien LRT RADIJUI užsiminė prezidento patarėja Asta Skaisgirytė.

Prezidento patarėja Asta Skaisgirytė ketvirtadienį pareiškė turinti informacijos apie iš Užsienio reikalų ministerijos (URM) pavogtus dokumentus.

Dieną prieš pranešimą apie bandymą įvykdyti informacinę-kibernetinę ataką pranešusi Užsienio reikalų ministerija nekomentuoja šalies vadovo Gitano Nausėdos patarėjos užsienio politikos klausimais žodžių.

„Riaušės prie Seimo, riaušės Rūdninkuose, įvairi informacija, pasirodanti tą pačią dieną, kad yra pavogti svarbūs dokumentai iš Užsienio reikalų ministerijos“, – LRT RADIJUI kalbėjo A. Skaisgirytė.

„Per daug sutapimų, kad jie būtų atsitiktiniai“, – pridūrė ji.

LRT RADIJO žiniomis, tarp informacijos, kurią programišiams pavyko pasisavinti, yra ministerijos susirašinėjimai su ambasadomis užsienio šalyse.

Tai būtų ne pirmas svarbių dokumentų praradimas užsienio reikalų ministerijoje – prieš keletą metų dėl to Lietuvai jau teko aiškintis Europos Sąjungos ir NATO partneriams.

G. Nausėda: per kibernetinę ataką prieš URM nutekinta įslaptinta informacija

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad tam tikri požymiai rodo, jog per kibernetinę ataką prieš Užsienio reikalų ministeriją (URM) nutekinta įslaptinta informacija.

„Vyksta tyrimas, be jokios abejonės, mes įvertinsime tą žalą, kurią padarė ši kibernetinė ataka. Tačiau yra tam tikrų požymių, kurie rodo, kad tam tikra informacija nutekėjo. Ir tai yra informacija su grifu „slaptai“, – ketvirtadienį interviu delfi.lt teigė šalies vadovas.

G. Nausėdos teigimu, nutekėjusi informacija „gali padaryti didelės žalos pirmiausia sąjungininkų atžvilgiu“.

„Bet tai yra potenciali žala, kurios šiuo metu aš dar negaliu viešai atskleisti“, – sakė prezidentas.

VSD vadovas: turime investuoti į kibernetinį saugumą

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis, ketvirtadienį žurnalistų paklaustas, apie programišių ataką prie URM, kurios metu esą buvo pavogta svarbi informacija, nuo komentarų susilaikė.

„Sunku ir nereikalinga dabar komentuoti, kol vyksta tyrimas“, – pabrėžė jis.

D. Jauniškis sakė neturintis žinių, kad duomenys iš URM būtų pavogti prieš dvejus metus.

Jo teigimu, VSD kibernetines atakas ne kartą įvardijo kaip didelę grėsmę.

„Vienreikšmiškai vertinu kaip labai didelę grėsmę ir labai didelę galimybę, todėl, kad aš tik priminsiu, kad Valstybės saugumo departamentas savo viešų grėsmių vertinimuose visą laiką pabrėžia, kad kibernetinės erdvė yra labai pažeidžiama ir kibernetinės atakos yra labai galimos“, – tvirtino VSD vadovas.

D. Jauniškis sakė, kad informacines atakas gali rengti ir kitų valstybių tarnybos, ir kriminalinės grupuotės.

„Iki šiol Lietuva tvarkėsi pakankamai gerai su tuo, [...] bet tobulėjant technologijoms, kylant IT technologijų reikšmei, tų atakų dažnės, virusų dažnės, informacijos nutekėjimų dažnės. Mes turime investuoti į kibernetinį saugumą“, – pažymėjo jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI