Lietuvoje

2021.06.26 07:35

Pokyčiai partijų reitingų lentelėse – socialdemokratams šokus į viršų, žemyn krito konservatoriai

atnaujinta 8.27
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2021.06.26 07:35

Naujausi Lietuvos politinių partijų reitingai atnešė netikėtumų Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD). Nors jau anksčiau reitingų lentelėse juos aplenkė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), aiškėja, kad šįkart konservatoriai nukrito į trečiąją partijų rikiuotės vietą.

„Lietuvos ryto“ užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta visuomenės apklausa parodė, kad populiariausia partija šiuo metu išlieka LVŽS.

Šią partiją, apklausos duomenimis, palaiko 15,1 proc. rinkėjų, skaičiuojant nuo visų gyventojų.

„Skirtumas toks didelis, nes didelė žmonių šiuo metu nežino, už ką balsuoti, neturi nuomonės. Nebalsuotų net apie 40 proc. gyventojų.

Todėl į tuos duomenis reikėtų žiūrėti atsargiai. Visgi [gali būti] didelė paklaida, kadangi ne taip daug turi tą nuomonę. Tačiau apie tendencijas galima kalbėti. LVŽS stabiliai, nesikeičia“, – LRT RADIJUI komentavo „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys.

Į antrąją vietą partijų rikiuotėje išsiveržė Lietuvos socialdemokratų partija, prie kurios vairo prieš mėnesį stojo Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė.

„Net sunku prisiminti, na, buvo prieš ketverius ar penkerius metus jie aukštai, bet po to pas juos įvyko skilimas, dalinimasis ir reitingai pas juos labai smarkiai krito.

Šiuo metu jie yra antroje vietoje ir svarbu tai, kad [reitingas] auga. Praėjusį mėnesį augo ir šį mėnesį auga, tai yra augimo tendencija“, – sakė V. Gaidys.

Šiuo metu socialdemokratus palaiko 13,3 proc. gyventojų.

„Galima spėti, kad tas augimas susijęs su V. Blinkevičiūtės pasirodymu kaip partijos pirmininkės. Nemažai žmonių ją prisimina iš praėjusių politinių laikotarpių“, – teigė „Vilmorus“ vadovas.

Į trečiąją reitingų vietą krito didžiausia valdančioji partija TS-LKD. Anot V. Gaidžio, šiuo metų konservatorius palaiko 11,8 proc. rinkėjų.

„Tai yra tendencija jau. Praėjusį kartą mažėjo ir dabar mažėja. Kodėl tokia tendencija fiksuojama apklausose? Hipotezė tokia, kad valdančiajai partijai, o tokia ir yra TS-LKD, reitingai visada, kaip taisyklė, reitingai mažėja, o ne didėja“, – sakė V. Gaidys.

Be to, jis sakė manantis, kad įtakos gali turėti viešai aptarinėti vertybiniai klausimai, pavyzdžiui, partnerystės įteisinimas.

„Matyt, tai taip pat susiję su prezidentu. Matosi, kad ten yra trintis, nesantaika“, – teigė „Vilmorus“ vadovas.

Gegužę atitinkamai „valstiečių“ populiarumas siekė 16,2 proc., socialdemokratų – 10,2, konservatorių – 14,8 proc.

Ketvirtoje populiariausių partijų vietoje buvo Liberalų sąjūdis, už šią politinę jėgą Seimo rinkimuose balsuotų 6 proc. apklaustųjų (gegužę 6,2 proc.), už Darbo partiją – 5,2 (gegužę – 4,4 proc.), už Laisvės partiją – 2,9 (gegužę 3,5 proc.).

„Už šią [Laisvės] partiją labai balsuoja jaunimas, studentai, kiek mes jų apklausėme, virš penktadalio studentų yra už Laisvės partiją“, – teigė V. Gaidys.

40 proc. respondentų pareiškė, jog Seimo rinkimuose nedalyvautų arba dar nežino, už ką balsuotų.

Tarp neparlamentinių partijų, mažėjo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos reitingas

Reprezentatyvią gyventojų apklausą „Vilmorus“ laikraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu atliko birželio 9–18 dienomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt