Lietuvoje

2021.05.24 14:06

Kiškis: dėl incidento Baltarusijoje apklausta keliasdešimt asmenų, tarp kurių – lėktuvo kapitonas ir įgula

atnaujinta 14.54
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.05.24 14:06

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis patvirtino, kad ikiteisminiame tyrime dėl galimai Baltarusijoje užgrobto orlaivio apklausta keliasdešimt asmenų, tarp kurių – lėktuvo įgula, kapitonas. Įtarimai kol kas niekam nepareikšti.

„Šiuo metu yra atliekama orlaivio oro uoste įvykio vietos apžiūra, kuri galimai užtruks iki gilaus vakaro.

Esame apklausę jau apie keliasdešimt asmenų, skridusių orlaiviu, tarp kurių – ir įgulos narius. [...] Kapitonas jau yra apklaustas, vyksta jo ir papildoma apklausa“, – pirmadienį spaudos konferencijos metu žurnalistams sakė R. Kiškis.

Jo teigimu, pradėjus ikiteisminį tyrimą, buvo sudaryta tyrimo grupė, aktyviai keičiamasi informacija su užsienio partneriais, su kolegomis „Europole“. Spaudos konferencijoje dalyvavęs generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas teigė detalių duomenų apie vykstantį tyrimą negalintis atskleisti, kad nebūtų pakenkta pačiam tyrimui.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas R. Kiškis, paklaustas, kas nusprendė nutupdyti lėktuvą Minske, teigė, kad tai padarė orlaivio pilotas, pasitaręs su bendrovės „Ryanair“ vadovybe. Tiesa, teisėsauga šias aplinkybes dar tikslina.

Teisėsaugos duomenimis, iš Atėnų į Vilnių skrido 125 keleiviai (be įgulos narių), į Lietuvą nusileido 121. Kol kas nėra atskleidžiama, kas tie asmenys, kurie nenusileido Vilniuje.

G. Ivanauskas ir R. Kiškis teigė, kad šiuo metu aiškinamos kelios įvykio versijos.

„Kokia bus galutinė veikų kvalifikacija, sakykime, jau tyrimui išaiškinus visas aplinkybes, tai ji gali ir keistis. Kaip ji keisis, šiandien dienai negalime atsakyti, bet, pagal pirminę informaciją, taip, buvo pradėtas tyrimas dėl orlaivio užgrobimo teroristiniais tikslais, bet tai dar aiškinamės“, – kalbėjo G. Ivanauskas.

Kaip teigė R. Kiškis, Lietuvos teisėsauga teisinės pagalbos prašymus yra išsiuntusi ir pačiai Baltarusijai.

„Generalinė prokuratūra tam tikrus teisinės pagalbos prašymus jau rengia ir siunčia kartu su Kriminalinės policijos biuro tyrėjais tai pačiai Baltarusijai ir kitoms šalims, kurios yra susijusios su šiuo įvykiu“, – tvirtino Lietuvos kriminalinės policijos biuro vadovas.

R. Kiškis teigė, kad ir skrydžių bendrovė „Ryanair“, ir orlaivio keleiviai noriai bendradarbiauja su teisėsauga. Anot jo, vykstant apklausoms, vykdant kitus tyrimo veiksmus, įvykio paveikslas dėliojasi „pakankamai nuosekliai“.

Prokuroras G. Ivanauskas aiškino, kad viešumoje esanti informacija iš dalies atitinka tai, kas įvyko sekmadienį.

„Negalime tvirtinti, kad viešumoje sklandanti informacija pilnai atitinka tuos duomenis, kurie nusistatinėja tyrimo metu, bet nemaža dalimi tai iš tikrųjų tvirtinasi“, – spaudos konferencijoje teigė G. Ivanauskas.

Pareigūnų teigimu, paprastai tokio pobūdžio tyrimai dėl to, kad juose dalyvauja ir ne Lietuvos piliečiai, užtrunka ilgai.

LRT.lt primena, kad Aliaksandro Lukašenkos režimas sekmadienį perėmė ir Minske nutupdė iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą, kad sulaikytų Baltarusijos opozicijos aktyvistą ir tinklaraštininką, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėją Romaną Protasevičių. Tik po kelių valandų iš Minsko lėktuvui buvo leista tęsti kelionę į Vilnių. Apie 21.30 val. patvirtinta, kad lėktuvas jau nusileido Vilniaus oro uoste.

Generalinė prokuratūra, sekmadienį gavusi informaciją iš Užsienio reikalų ministerijos apie Baltarusijoje priverstinai nutupdytą orlaivį, pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal tris baudžiamojo kodekso straipsnius: dėl tarptautinėse sutartyse numatytų nusikaltimų, dėl priverstinio dingimo ir dėl orlaivio užgrobimo.

Baudžiamojo kodekso straipsnis dėl priverstinio dingimo numato, kad asmuo ar asmenų grupė, veikiantys valstybės leidimu, palaikymu ar pritarimu, kurie sulaikė, pagrobė žmogų ar kitaip atėmė jo laisvę, kai atsisakoma pripažinti tokį veiksmą ar slepiamas dingusiojo likimas bei vieta, gali būti baudžiami laisvės atėmimu nuo trejų iki 15 metų.

Ikiteisminį tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.